Զոհի հոգեբանությունը սարսափելի է, ասել է Ռուբեն Վարդանյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Գործարար եւ բարերար Ռուբեն Վարդանյանը The New Times ամսագրին տված հարցազրույցում պատմել է «100 կյանք» նախագծի մասին, որի մեկնարկը տրվել էր մարտի 10-ին Նյու Յորքում:
«Զոհի հոգեբանությունը սարսափելի բան է: Ահավոր է կարդալ պատմություններ այն մասին, թե ինչպես են բռնաբարել քո ազգի կանանց, քույրերին, մայրերին, անհնար է… Օրինակ, Ավրորա Մարդիգանյանի պատմությունը, որի մասին մենք խոսում ենք. թուրքերը ոչ թե պարզապես խաչի են հանել այդ 16-ամյա աղջիկներին, այլ սկզբում պղծել են նրանց եւ հետո ցցեր խրել նրանց սեռական օրգանները… Նորմալ մարդը նման բան կարդալիս չի կարող դա տանել… Եվ իհարկե, ինքդ քեզ հարց ես տալիս. ինչպե՞ս ստացվեց, որ չպաշտպանեցին, չփրկեցին, չօգնեցին, ինչո՞ւ թույլ տվեցին, որ նման բան տեղի ունենա»,- ասել է Ռուբեն Վարդանյանը:
«Ողբերգության շուրջ միավորվելը վտանգավոր բան է: Այո, երեխաները պետք է մեծանան այն գիտակցությամբ, որ դա պատահել է մեզ հետ: Սակայն կարելի է եւ պետք է, ընդ որում՝ գիտակցաբար, նայել այդ ամենին այլ կերպ. անկախ նրանից, թե ինչ է տեղի ունեցել մեզ հետ, մենք կանք, մենք փրկվել ենք, մենք 5-հազարամյա պատմություն ունեցող ազգի ժառանգներ ենք, մենք 2-րդ շանսն ենք ստացել տարբեր երկրներում եւ հաջողության ենք հասել: Միայն ուժեղ անձը ցնցումից հետո կարող է «շնորհակալություն» ասել, միայն ուժեղ ազգը, հետահայացք գցելով դեպի այդ 100 տարին, կարող է ասել ինքն իրեն. «Մենք թույլ չտվեցինք, որ մեզ վերացնեն»,- ասել է բարերարը:
«Ուզում եմ ընդգծել, որ մեր նախագիծը, նախ եւ առաջ, դրական ուղղվածություն ունի: Պատահեց Ռուանդան. ինչպե՞ս դա կարող էր տեղի ունենալ 20-րդ դարի վերջում: Կամ ինչպե՞ս կարող է պատահել այն, ինչ տեղի է ունենում հիմա Իրաքի եզդիների հետ, որոնք սպանվում են ISIS-ի մոլեռանդ անդամների կողմից: Հետեւաբար, թիվ մեկ խնդիրն է թույլ չտալ նման դեպքերի կրկնողությունը, թիվ երկուսը՝ օգնել մարդկանց, որոնք հայտնվել են այդ սարսափի մեջ, եւ երրորդը՝ օգնել փրկվածներին վերադառնալ նորմալ կյանքի: Այստեղից է գալիս եւ մեր համագործակցությունը Ջորջ Քլունիի հետ, որը Not On Our Watch կազմակերպության համահիմնադիրն է: Նա Դարֆուրում իրապես պայքարում է ցեղասպանությունների դեմ, գնում է այնտեղ, աշխատում է կանխարգելիչ միջոցների նախաձեռնման ուղղությամբ: Եվ ահա հիմա մենք միավորել ենք մեր ջանքերը», - ասել է Ռուբեն Վարդանյանը:
Գործարարը մեկնաբանել է նաեւ Իսրայելի կողմից Հայոց Ցեղասպանությունը չճանաչելու հարցը:
«Ես մասնագետ չեմ, դրա համար չեմ ուզում շահարկումներ անել: Իմ կարծիքով՝ Իսրայելը չի ճանաչում Հայոց ցեղասպանությունը ոչ թե այն պատճառով, որ կարծում է թե դա տեղի չի ունեցել, այլ քանի որ հիշում է, որ Թուրքիան իր միակ դաշնակիցն էր Մերձավոր Արեւելքում: Մյուսները ասում են, որ «ցեղասպանություն» բառը ստեղծվել է միայն 1915-1923 թթ. ջարդից հետո, եւ, հետեւաբար, չի կարելի այդ բառը հետադարձ կերպով կիրառել: Սակայն հիմնական պատճառը, իհարկե, քաղաքականությունն է»,- ասել է Ռուբեն Վարդանյանը:

«Психология жертвы – это страшно», сказал Рубен Варданян - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Бизнесмен и филантроп Рубен Варданян рассказал в интервью журналу The New Times о проекте «100 жизней», запущенном 10 марта в Нью-Йорке.
«Психология жертвы - это страшная вещь. Рассказы о том, как насилуют твоих женщин, твоих сестер, матерей - это очень страшно читать, это невозможно... И история Авроры Мардиганян, о которой мы говорим: турки не просто распяли этих шестнадцать девочек - сначала над ними надругались и вогнали в половые органы колья... Нормальный человек, читая это, не может это пережить... И конечно, ты спрашиваешь себя: как же так,
не защитили, не спасли, не помогли - почему позволили, чтобы такое стало возможным?», - сказал Рубен Варданян.
«Объединение на основе трагедии - это очень опасная вещь. Да, дети должны расти с пониманием: это с нами случилось. Но можно - и нужно, причем осознанно, смотреть на это и по другому: несмотря на то что с нами произошло, мы есть, мы остались, мы носители нации, которой пять тысяч лет, мы получили второй шанс в разных странах и стали успешными. Только сильный человек, пережив травму, может сказать «спасибо», только сильная нация, оглядываясь на эти сто лет, может сказать себе: «мы не позволили себя уничтожить», - отметил благотворитель.
«Хочу подчеркнуть, что наш проект имеет прежде всего позитивный вектор. Вот случилась Руанда - как это могло произойти в конце ХХ века? Или как может происходить сейчас то, что происходит с курдами-езидами в Ираке, которых уничтожают фанатики из ИГИЛ? Следовательно, задача номер один - не допускать таких событий, номер два - помогать людям, которые оказались внутри этого кошмара, третья - помогать выжившим вернуться в нормальную жизнь. Отсюда и наше сотрудничество с Джорджем Клуни, сооснователем организации Not On Our Watch, который реально - в том же Дарфуре - борется с геноцидом, ездит туда, работает над созданием комплекса превентивных мер. И вот теперь мы объединили усилия», - сказал Рубен Варданян.
Бизнесмен прокомментировал также тему непризнания геноцида армян со стороны Израиля.
«Я не специалист, поэтому не хочу на эту тему спекулировать. На мой взгляд, Израиль не признает геноцид армян не потому, что он считает, что его не было, а потому, что он помнит, что Турция была его единственным союзником на Ближнем Востоке. Другие говорят, что сам термин «геноцид», то есть системное и массовое уничтожение людей по национальному или религиозному признаку - возник уже после резни 1915-1923 годов, а потому нельзя его применять ретроспективно. Но главная причина - это, конечно, политика», - сказал Рубен Варданян.