Կամավորության «բաղադրատոմսը» - Mediamax.am
600 կամավոր՝ 38 երկրից. Հայաստանում արդեն 15 տարի գործող կամավորական կազմակերպությունը հարուստ փորձ ու կամավորների մեծ ցուցակ ունի: Աշխարհի տարբեր ծայրերի մասնագետների փորձը Հայաստանում անվճար ներդնելու գաղափարը Հայ կամավորների միությանն է, որի գործադիր տնօրենն ու կամավորները Մեդիամաքսի հետ կիսվել են կամավորության իրենց «բաղադրատոմսով»:
Պատմում է Հայ կամավորների միության գործադիր տնօրեն Թանիա Շիշմանյանը
Հայաստանում այս պահին Ֆրանսիայից, Հնդկաստանից, Շվեյցարիայից, Կանադայից, Ավստրալիայից, Իրանից եւ Անգլիայից եկած մասնագետներն են կամավորություն անում: Նախորդ տարի ունեցել ենք առաջին կամավորները Մեքսիկայից, Չեխիայից ու Եգիպտոսից: Կան կամավորներ, որոնք երկրորդ անգամ Հայաստան գալու ցանկություն են հայտնում, նույնիսկ տեղափոխվում են Հայաստան ապրելու: Ազգությամբ լեհ մի աղջիկ, որը երկու ամսով կամավորություն էր արել երեք տարի առաջ, կապվել էր Հայաստանի հետ, մոտ 18 ամիս առաջ տեղափոխվեց Հայաստան: Նույնն արեցին նաեւ եգիպտացի եւ կանադացի երկու կամավորներ:
Ինչո՞ւ հենց Հայաստան: Կամավորներին դեպի Հայաստան գրավելու մեծ փորձ ունենք, ուրախությամբ նշեմ, որ հետաքրքրություն հաճախ լինում է նաեւ հակառակ կողմից:
Մեքսիկայից Հայաստան եկած մեր կամավորներից մեկին Հայաստան էր բերել իր ծննդյան օրն ու ավարտական դասարանում ստացած հանձնարարությունը: Ապրիլի 24-ին ծնված երիտասարդը պետք է ուսումնասիրեր ցեղասպանություններն, եւ հենց այդպես է տեղեկանում Հայոց եղեռնի մասին: Տարիներ անց իր ուսումնական վերջին փուլը որոշել էր Հայաստանում հետազոտությամբ անցկացնել ու որպես կամավոր եկավ Հայաստան: Որոնողական համակարգերն էլ հենց Հայ կամավորների միության միջոցով Հայաստան գալու ուղին հուշեցին:
Չեխիայից մի կամավոր, որը Ֆրանսիայում կրթություն էր ստացել, մնացել էր հայկական հանրակացարանում, տեղի մեծ գրադարանում էլ ծանոթացել էր Հայաստանի մշակույթին, պատմությանը եւ որոշել ուսումն ավարտելուց հետո գալ Հայաստան ու որոշ ժամանակ կամավորական աշխատանք կատարել:
Կեցության հարցը լուծվում է հյուրընկալ ընտանիքների միջոցով: Կամավորները, մեծամասամբ, ընտանիքներում են մնում, քանի որ դա ավելի մատչելի տարբերակ է, բայցի այդ, մարդկանց հետ անմիջական շփում է ապահովում, շուտ են հարմարվում հասարակությանը եւ արագ են յուրացնում լեզուն:
Հայաստանում կամավորելու աշխարհագրությունը տարբեր է, միայն մայրաքաղաքի վրա չեն կենտրոնանում: Կամավորները ձմռան ամիսներին են հիմնականում Երեւանում մնում, իսկ երբ արդեն եղանակները տաքանում են, նաեւ մարզեր են մեկնում: Այս պահին միայն մեկ կամավոր կա, որ մարզում է. Վանաձորում երեխաների հետ է աշխատում:
Մարզային բնակավայրերից, որպես կանոն, նախընտրում են Գյումրին, Վանաձորը, ինչպես նաեւ Արցախը: Արցախ են մեկնում երկարաժամկետ կամավորները, որոնք արդեն որոշակի փորձ են ձեռք բերել, տիրապետում են հայերենին: Տարբեր կազմակերպությունների հետ են աշխատում, ոլորտները եւս տարբեր են. կրթություն, արվեստ, մշակույթ: Լուսանկարիչներ, դիզայներներ, թարգմանիչներ եւ ուսուցիչներ են գնացել Արցախ կամավորելու:
2015թ. կազմակերպությունը մտադիր է ավելացել բարձր տարիքի կամավորների թիվը: Մասնագիտական կամավորության ծրագիրը նպատակ ունի 32 տարին լրացած մարդկանց առնվազն երկու շաբաթից մինչեւ մեկ տարի ժամկետով բերել Հայաստան: Նպատակը լուրջ մասնագիտական փորձի ներդրումն է Հայաստանում:
Մեկ այլ ծրագիր կա, որ կոչվում է Voluntourism: Այս ծրագրով մարդկանց տանելու ենք տեսարժան վայրեր, որտեղ նրանք կամավորություն կանեն մի քանի օր: Սա հնարավորություն է տալիս Հայաստան գալ ընտանիքներով եւ 12 օր ժամկետով: Նախատեսում ենք մարդկանց կամավորության սահմանամերձ գյուղ տանել:
Գործունեությունն ընդլայնելու համար քննարկում ենք կամավորների ներգրավման ուղիները: Հիմնական տարբերակը լրատվամիջոցների եւ սոցիալական ցանցերի միջոցով իրազեկումն է, աշխատում ենք նաեւ արտերկրի հայկական կենտրոնների, համալսարանների հետ: Մեզ մեծ աջակցություն են ցուցաբերում արտասահմանյան կրթության ծրագրերը:
Ջեյմս Գլովեր, 26 տարեկան, Միացյալ Թագավորություն
Հայաստան կամավորության եմ եկել 10 ամսով՝ 2014թ. նոյեմբերից մինչեւ 2015թ. օգոստոս: Կամավորություն եմ արել «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնում, Հայաստանի ազգային ճարտարագիտական լաբորատորիաներում (ANEL): Այժմ Ամերիկյան համալսարանի գիտության եւ ճարտարագիտության քոլեջում երկու ծրագրի վրա եմ աշխատում:
Ես որոշել էի կամավորությամբ զբաղվել ու դեռ չէի գտել այն երկիրը, որտեղ կուզեի լինել: Եկա Հայաստան, քանի որ հայ ընկեր ունեմ, որի հետ շփվելուց հետո սկսեցի հետաքրքրվել այս երկրով: Կամավորության գալուց  մի քանի ամիս առաջ եղել էի այստեղ, ընկերոջս տանն էի մնացել մեկ շաբաթով:
Հիմա հայերեն եմ պարապում, բայց դեռ շատ քիչ եմ կարողանում խոսել: Կամավորական աշխատանքի շնորհիվ ես տարբեր մարդկանց հետ եմ շփվում ինչպես Հայաստանից, այնպես էլ այլ երկրներից, տարբեր աշխատանքներ եմ կատարում, Հայաստանի մշակույթն եմ յուրացնում: Դա հարուստ փորձ է ինձ համար:
Գայանե Գյունխանդանյան, 32 տարեկան, Կանադա
Հայաստանում եմ ծնվել, բայց 16 տարեկանից ծնողներիս հետ տեղափոխվել ենք Կանադա: Վաղուց ցանկություն ունեի վերադառնալու, այլ կերպ տեսնելու իմ հայրենիքը: Եկա 4 ամսով, հիմա կամավորության ժամկետն ավարտվում է, բայց չեմ ցանկանում գնալ: Ժամկետս արդեն մի անգամ երկարաձգել եմ:
Ես այստեղ եմ ծնվել-մեծացել, «համտեսել» էի Հայաստանը, եւ այդ կապը հավերժ է: Իրավիճակն ինձ հնարավորություն տվեց վերադառնալ: 2015-ը կարեւոր ժամանակաշրջան է, ես պետք է այստեղ լինեի:
Կամավորություն եմ արել «Ռեանիմանիա» 6-րդ միջազգային անիմացիոն փառատոնում, «Մանանա» երիտասարդական կենտրոնում, «Ծիլ Բացատ» ներդաշնակ զարգացման կենտրոնում: Ավազով անիմացիայի դասեր եմ տալիս երեխաներին, կրթական կենտրոններում նկարչական պարապմունքներ եմ անցկացնում, դասական երաժշտություն, գեղարվեստ, պատմություն ենք սովորեցնում:
Կամավորությունն ինձ համար ճիշտ ժամանակին ճիշտ տեղում հայտնվելն է: Ես լավ լիցքեր եմ ստանում, երբ տեսնում եմ, թե ինչպես է լուսավորվում երեխան իր հարցի պատասխանը ստանալիս, նոր բան սովորելիս:
Արշակ Կարսավարյան (Կարօղլու), 40 տարեկան, Ավստրալիա
Հայաստան կամավորության եմ եկել 7 ամսով՝ 2014թ. նոյեմբերից 2015թ. հունիսը: Աշխատում եմ «Ինսթիգեյթ» ընկերությունում: Անօդաչու թռչող սարքեր ենք նախագծում: Ես որպես երկրորդ մասնագիտություն ընտրեցի ճարտարագիտությունը եւ որոշեցի մասնագիտական փորձս Հայաստանում ձեռք բերել: Երկար որոնումներից հետո ինձ համար գտնվեց համապատասխան աշխատանք, հիմա նաեւ հայոց լեզվի դասընթացներին եմ մասնակցում եւ արդեն կարողանում եմ մի փոքր խոսել:
Ավստրալիայում խիստ տարանջատված է աշխատանքը, դու կարող ես միայն քո նեղ մասնագիտությամբ զբաղվել: Երկու երկրների փորձը շատ է տարբերվում, եթե այնտեղ դիզայնն ես անում, չես կարող էլեկտրոնիկայով էլ զբաղվել: Այստեղ մեկ մարդը կարող է ամբողջը պատրաստել: Հայաստանում դրսից եկած մարդկանց համար նոր բան փորձելու եւ սովորելու հնարավորությունները շատ են:

«Рецепт» волонтерства - Mediamax.am
600 волонтеров из 38 стран: добровольческая организация, действующая в Армении уже  15 лет, имеет богатый опыт и большой список волонтеров.
Исполнительный директор и волонтеры «Армянского добровольческого союза», поделились своим «рецептом» с Медиамакс.
Рассказывает исполнительный директор организации «Армянский добровольческий союз» Тания Шишманян
В настоящий момент специалисты из Франции, Индии, Швейцарии, Канады, Австралии, Ирана и Англии занимаются волонтерством в Армении. В прошлом году мы приняли первых волонтеров из Мексики, Чехии и Египта. Есть добровольцы, которые выражают желание повторно приехать в Армению, некоторые даже переезжают сюда на постоянное жительство. К примеру, полька, которая занималась волонтерством в Армении 3 года назад, так привязалась к нашей стране, что 18 месяцев назад переехала в Армению. Также поступили двое волонтеров из Египта и Канады.
Почему именно Армения? У нас есть большой опыт привлечения добровольцев в Армению. Отмечу с удовольствием, что часто интерес проявляют сами волонтеры.
Одного из волонтеров из Мексики привело в Армению задание, полученное в день его рождения, в выпускном классе. Молодой человек, родившийся 24-го апреля, должен был изучить тему геноцидов, и именно так он узнал о Геноциде армян. Спустя годы он решил завершить тему исследованием в Армении и приехал сюда в качестве добровольца. А поисковые системы подсказали ему обратиться в нашу организацию.
Волонтер из Чехии учился во Франции и жил в армянском общежитии, в библиотеке которого и познакомился с армянской культурой, историей и решил по окончанию учебы приехать в Армению и заняться волонтерской деятельностью.
Волонтеры чаще всего живут в семьях, так как это наиболее доступный вариант, кроме того, это обеспечивает непосредственное общение с людьми, и они легче интегрируются в общество и усваивают язык.
География волонтерства в Армения разнообразна и не ограничивается только столицей. Волонтеры в зимние месяцы в основным остаются в Ереване, а когда становится теплее, посещают и регионы. Сейчас у нас есть только один волонтер вне Еревана: он работает с детьми в Ванадзоре.
Как правило, волонтеры предпочитают Гюмри, Ванадзор, а также Арцах. В Арцах едут в основном долгосрочные волонтеры, которые уже имеют определенный опыт, владеют армянским. Работают с разными организациями, сферы тоже разные – образование, искусство, культура.
В 2015 году организация намерена увеличить число волонтеров более старшего возраста. Программа специализированного волонтерства имеет целью привезти в Армению людей, которым уже исполнилось 32 года, на сроки от двух недель до одного года. Цель – внедрение серьезного профессионального опыта в Армении.
Есть и другая одна программа, которая называется Voluntourism. По ней мы намерены привлекать волонтеров для работы в туристических местах. Также планируем направить людей на добровольческие работы в одно из приграничных сел.
Для расширения своей деятельности мы используем разные пути привлечения волонтеров. Основной вариант – информирование посредством СМИ и социальных сетей, работаем также с армянскими центрами за границей, университетами.
Джеймс Гловер, 26 лет, Великобритания
Я приехал в Армению заниматься волонтерством на 10 месяцев – с ноября 2014 года до августа 2015-го. Был волонтером в центре креативых технологий «Тумо», в «Национальных инженерных лабораториях Армении» (ANEL). Сейчас работаю над двумя проектами в Колледже науки и инженерии Американского университета.
Я приехал в Армению, так как у меня есть друг-армянин, после общения с которым я начал интересоваться этой страной.
Благодаря волонтерской работе, я общаюсь со многими людьми - как из Армении, так и из других стран, выполняю разные работы, осваиваю культуру Армении. Это ценный опыт для меня.
Гаяне Гюнханданян, 32 года, Канада
Я родилась в Армении, однако в 16 лет переехала в Канаду с родителями. Давно хотелось вернуться, увидеть родину по-другому. Приехала на 4 месяца, скоро срок волонтерства истекает, но уезжать не хочу.
Я родилась и выросла здесь, «вкусила» Армению, и эта связь вечна. Мне выпала возможность вернуться. 2015-й год – важный период, и я должна была быть здесь.
Я занималась волонтерством на 6-ом международном фестивале анимации «Реанимания», в молодежном центре «Манана», центре гармоничного развития «Цил Бацат».
Даю уроки песочной анимации детям, преподаю рисование в учебных центрах.
Волонтерство для меня – это оказаться в нужное время в нужном месте. Я заряжаюсь положительной энергией, когда вижу, как светится ребенок, получая ответ на свой вопрос, узнавая что-то новое.
Аршак Карсаварян (Кароглу), 40 лет, Австралия
Я приехал в Армению в качестве волонтера на 7 месяцев – с ноября 2014-го года до июня 2015-го. Работаю в компании «Инстигейт». Мы проектируем беспилотные летательные аппараты. Я выбрал в качестве второй специальности инженерию и решил приобрести профессиональный опыт в Армении. После долгих поисков для меня нашлась подходящая работа, и теперь уже посещаю и курсы армянского языка и могу немного говорить.
В Астралии работа крайне дифференциирована: ты можешь работать только по своей узкой специальности. Опыт обеих стран очень отличается. Там, если ты занимаешься дизайном, то не можешь заниматься и электроникой. А здесь один человек может делать все. В Армении для приезжих из-за границы много возможностей попробовать что-то новое.