Կամավորության «բաղադրատոմսը» - Mediamax.am
600 կամավոր՝ 38 երկրից. Հայաստանում արդեն 15 տարի գործող կամավորական կազմակերպությունը հարուստ փորձ ու կամավորների մեծ ցուցակ ունի: Աշխարհի տարբեր ծայրերի մասնագետների փորձը Հայաստանում անվճար ներդնելու գաղափարը Հայ կամավորների միությանն է, որի գործադիր տնօրենն ու կամավորները Մեդիամաքսի հետ կիսվել են կամավորության իրենց «բաղադրատոմսով»:
Պատմում է Հայ կամավորների միության գործադիր տնօրեն Թանիա Շիշմանյանը
Հայաստանում այս պահին Ֆրանսիայից, Հնդկաստանից, Շվեյցարիայից, Կանադայից, Ավստրալիայից, Իրանից եւ Անգլիայից եկած մասնագետներն են կամավորություն անում: Նախորդ տարի ունեցել ենք առաջին կամավորները Մեքսիկայից, Չեխիայից ու Եգիպտոսից: Կան կամավորներ, որոնք երկրորդ անգամ Հայաստան գալու ցանկություն են հայտնում, նույնիսկ տեղափոխվում են Հայաստան ապրելու: Ազգությամբ լեհ մի աղջիկ, որը երկու ամսով կամավորություն էր արել երեք տարի առաջ, կապվել էր Հայաստանի հետ, մոտ 18 ամիս առաջ տեղափոխվեց Հայաստան: Նույնն արեցին նաեւ եգիպտացի եւ կանադացի երկու կամավորներ:
Ինչո՞ւ հենց Հայաստան: Կամավորներին դեպի Հայաստան գրավելու մեծ փորձ ունենք, ուրախությամբ նշեմ, որ հետաքրքրություն հաճախ լինում է նաեւ հակառակ կողմից:
Մեքսիկայից Հայաստան եկած մեր կամավորներից մեկին Հայաստան էր բերել իր ծննդյան օրն ու ավարտական դասարանում ստացած հանձնարարությունը: Ապրիլի 24-ին ծնված երիտասարդը պետք է ուսումնասիրեր ցեղասպանություններն, եւ հենց այդպես է տեղեկանում Հայոց եղեռնի մասին: Տարիներ անց իր ուսումնական վերջին փուլը որոշել էր Հայաստանում հետազոտությամբ անցկացնել ու որպես կամավոր եկավ Հայաստան: Որոնողական համակարգերն էլ հենց Հայ կամավորների միության միջոցով Հայաստան գալու ուղին հուշեցին:
Չեխիայից մի կամավոր, որը Ֆրանսիայում կրթություն էր ստացել, մնացել էր հայկական հանրակացարանում, տեղի մեծ գրադարանում էլ ծանոթացել էր Հայաստանի մշակույթին, պատմությանը եւ որոշել ուսումն ավարտելուց հետո գալ Հայաստան ու որոշ ժամանակ կամավորական աշխատանք կատարել:
Կեցության հարցը լուծվում է հյուրընկալ ընտանիքների միջոցով: Կամավորները, մեծամասամբ, ընտանիքներում են մնում, քանի որ դա ավելի մատչելի տարբերակ է, բայցի այդ, մարդկանց հետ անմիջական շփում է ապահովում, շուտ են հարմարվում հասարակությանը եւ արագ են յուրացնում լեզուն:
Հայաստանում կամավորելու աշխարհագրությունը տարբեր է, միայն մայրաքաղաքի վրա չեն կենտրոնանում: Կամավորները ձմռան ամիսներին են հիմնականում Երեւանում մնում, իսկ երբ արդեն եղանակները տաքանում են, նաեւ մարզեր են մեկնում: Այս պահին միայն մեկ կամավոր կա, որ մարզում է. Վանաձորում երեխաների հետ է աշխատում:
Մարզային բնակավայրերից, որպես կանոն, նախընտրում են Գյումրին, Վանաձորը, ինչպես նաեւ Արցախը: Արցախ են մեկնում երկարաժամկետ կամավորները, որոնք արդեն որոշակի փորձ են ձեռք բերել, տիրապետում են հայերենին: Տարբեր կազմակերպությունների հետ են աշխատում, ոլորտները եւս տարբեր են. կրթություն, արվեստ, մշակույթ: Լուսանկարիչներ, դիզայներներ, թարգմանիչներ եւ ուսուցիչներ են գնացել Արցախ կամավորելու:
2015թ. կազմակերպությունը մտադիր է ավելացել բարձր տարիքի կամավորների թիվը: Մասնագիտական կամավորության ծրագիրը նպատակ ունի 32 տարին լրացած մարդկանց առնվազն երկու շաբաթից մինչեւ մեկ տարի ժամկետով բերել Հայաստան: Նպատակը լուրջ մասնագիտական փորձի ներդրումն է Հայաստանում:
Մեկ այլ ծրագիր կա, որ կոչվում է Voluntourism: Այս ծրագրով մարդկանց տանելու ենք տեսարժան վայրեր, որտեղ նրանք կամավորություն կանեն մի քանի օր: Սա հնարավորություն է տալիս Հայաստան գալ ընտանիքներով եւ 12 օր ժամկետով: Նախատեսում ենք մարդկանց կամավորության սահմանամերձ գյուղ տանել:
Գործունեությունն ընդլայնելու համար քննարկում ենք կամավորների ներգրավման ուղիները: Հիմնական տարբերակը լրատվամիջոցների եւ սոցիալական ցանցերի միջոցով իրազեկումն է, աշխատում ենք նաեւ արտերկրի հայկական կենտրոնների, համալսարանների հետ: Մեզ մեծ աջակցություն են ցուցաբերում արտասահմանյան կրթության ծրագրերը:
Ջեյմս Գլովեր, 26 տարեկան, Միացյալ Թագավորություն
Հայաստան կամավորության եմ եկել 10 ամսով՝ 2014թ. նոյեմբերից մինչեւ 2015թ. օգոստոս: Կամավորություն եմ արել «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնում, Հայաստանի ազգային ճարտարագիտական լաբորատորիաներում (ANEL): Այժմ Ամերիկյան համալսարանի գիտության եւ ճարտարագիտության քոլեջում երկու ծրագրի վրա եմ աշխատում:
Ես որոշել էի կամավորությամբ զբաղվել ու դեռ չէի գտել այն երկիրը, որտեղ կուզեի լինել: Եկա Հայաստան, քանի որ հայ ընկեր ունեմ, որի հետ շփվելուց հետո սկսեցի հետաքրքրվել այս երկրով: Կամավորության գալուց  մի քանի ամիս առաջ եղել էի այստեղ, ընկերոջս տանն էի մնացել մեկ շաբաթով:
Հիմա հայերեն եմ պարապում, բայց դեռ շատ քիչ եմ կարողանում խոսել: Կամավորական աշխատանքի շնորհիվ ես տարբեր մարդկանց հետ եմ շփվում ինչպես Հայաստանից, այնպես էլ այլ երկրներից, տարբեր աշխատանքներ եմ կատարում, Հայաստանի մշակույթն եմ յուրացնում: Դա հարուստ փորձ է ինձ համար:
Գայանե Գյունխանդանյան, 32 տարեկան, Կանադա
Հայաստանում եմ ծնվել, բայց 16 տարեկանից ծնողներիս հետ տեղափոխվել ենք Կանադա: Վաղուց ցանկություն ունեի վերադառնալու, այլ կերպ տեսնելու իմ հայրենիքը: Եկա 4 ամսով, հիմա կամավորության ժամկետն ավարտվում է, բայց չեմ ցանկանում գնալ: Ժամկետս արդեն մի անգամ երկարաձգել եմ:
Ես այստեղ եմ ծնվել-մեծացել, «համտեսել» էի Հայաստանը, եւ այդ կապը հավերժ է: Իրավիճակն ինձ հնարավորություն տվեց վերադառնալ: 2015-ը կարեւոր ժամանակաշրջան է, ես պետք է այստեղ լինեի:
Կամավորություն եմ արել «Ռեանիմանիա» 6-րդ միջազգային անիմացիոն փառատոնում, «Մանանա» երիտասարդական կենտրոնում, «Ծիլ Բացատ» ներդաշնակ զարգացման կենտրոնում: Ավազով անիմացիայի դասեր եմ տալիս երեխաներին, կրթական կենտրոններում նկարչական պարապմունքներ եմ անցկացնում, դասական երաժշտություն, գեղարվեստ, պատմություն ենք սովորեցնում:
Կամավորությունն ինձ համար ճիշտ ժամանակին ճիշտ տեղում հայտնվելն է: Ես լավ լիցքեր եմ ստանում, երբ տեսնում եմ, թե ինչպես է լուսավորվում երեխան իր հարցի պատասխանը ստանալիս, նոր բան սովորելիս:
Արշակ Կարսավարյան (Կարօղլու), 40 տարեկան, Ավստրալիա
Հայաստան կամավորության եմ եկել 7 ամսով՝ 2014թ. նոյեմբերից 2015թ. հունիսը: Աշխատում եմ «Ինսթիգեյթ» ընկերությունում: Անօդաչու թռչող սարքեր ենք նախագծում: Ես որպես երկրորդ մասնագիտություն ընտրեցի ճարտարագիտությունը եւ որոշեցի մասնագիտական փորձս Հայաստանում ձեռք բերել: Երկար որոնումներից հետո ինձ համար գտնվեց համապատասխան աշխատանք, հիմա նաեւ հայոց լեզվի դասընթացներին եմ մասնակցում եւ արդեն կարողանում եմ մի փոքր խոսել:
Ավստրալիայում խիստ տարանջատված է աշխատանքը, դու կարող ես միայն քո նեղ մասնագիտությամբ զբաղվել: Երկու երկրների փորձը շատ է տարբերվում, եթե այնտեղ դիզայնն ես անում, չես կարող էլեկտրոնիկայով էլ զբաղվել: Այստեղ մեկ մարդը կարող է ամբողջը պատրաստել: Հայաստանում դրսից եկած մարդկանց համար նոր բան փորձելու եւ սովորելու հնարավորությունները շատ են:

Volunteering “recipe” - Mediamax.am
600 volunteers from 38 countries - the volunteering corps, which has been functioning in Armenia for already 15 years, has rich practice and a long list of volunteers. The idea to introduce the practice of experts around the world into Armenia belongs to the Armenian Volunteer Corps. The Executive Director of the Corps and some of the volunteers have shared their volunteering “recipe” with Mediamax.
Executive Director of the Armenian Volunteer Corps Tania Chichmanian says
Experts from France, India, Switzerland, Canada, Australia, Iran and England are currently volunteering in Armenia. Last year we welcomed our first volunteers from Mexico, Czech Republic and Egypt. There are volunteers who expressed their wish to come to Armenia for the second time. Some of them have even moved to Armenia. A Polish girl who volunteered in Armenia for two months three years ago, contacted Armenia and moved here around 18 months ago. Two volunteers from Egypt and Canada did the same.
Why exactly Armenia? We have rich practice in pulling volunteers to Armenia. I should happily state that very often volunteers themselves are interested in Armenia.
One of our volunteers who came to Armenia from Mexico opted for our country simply because of his birthday and a task he was assigned in his graduate class. The young man born on April 24 was to study genocides and it is how he came to know about the Armenian Genocide. Years later he decided to complete his last study stage doing research in Armenia and thus, came here as a volunteer. The search engines prompted to the Armenian Volunteer Corps.
A Czech volunteer who was schooled in France stayed in an Armenian dormitory. The large library there opened to him the culture and history of Armenia due to which he decided to come to Armenia after completing studies and engage in volunteering for some time.
Volunteers are accommodated by host families. Volunteers mainly stay in families as it’s a more affordable option and other than that, there is direct communication with people owing to which volunteers easily adapt to the society and quickly learn the language.
The volunteering geography is diverse in Armenia; volunteers do not focus on the capital only. Volunteers choose to stay in capital Yerevan mainly during winter but when the weather gets warmer they also opt for the regions. Presently there is only one person volunteering outside of Yerevan – the volunteer is in Vanadzor and works with children.
Among regional cities, volunteers primarily pick Gyumri and Vanadzor. They also choose Artsakh – long-term volunteers who have already gained certain practice and know Armenian leave for Artsakh. They work with various organizations and in various areas such as education, art and culture. Artsakh has welcomed volunteer-photographers, designers, translators and teachers.
The Corps is going to increase the number of volunteers in 2015. The professional volunteering program aims to bring volunteers aged 32 and above to Armenia for a period of two weeks to a year. The program seeks to introduce grave vocational practice in Armenia.
Another program known as Voluntourism will take people to the places of interest of Armenia where they will be involved in volunteering activities for a few days. It grants an opportunity to arrive in Armenia with families for a period of 12 days. We are planning to take these volunteers to border villages.
We are discussing ways to attract volunteers in order to expand our activities. Raising awareness via media and social websites is our principal option. We are also cooperating with Armenian centers and universities abroad. Foreign educational programs render huge support to us.
James Glover, 26, United Kingdom
I came to Armenia as a volunteer for 10 months – from November 2014 till August 2015. I volunteered at Tumo Center for Creative Technologies and Armenian National Engineering Laboratory (ANEL). I am currently working on two projects at the College of Science and Engineering at the American University of Armenia (AUA).
I had decided to volunteer but had yet not found the country where I would love to. I came to Armenia as I have an Armenian friend owing to whom I had increasing interest to this country. Before volunteering I had been here a few months before and stayed at my friend’s place for a week.
I am now learning Armenian but I am yet not able to speak well. Owing to my volunteering work, I communicate with various people from Armenia and abroad, carry out various tasks and study the Armenian culture. It’s a wealth of experience for me.
Gayane Gyunkhandanyan, 32, Canada
I was born in Armenia but at the age of 16 I moved to Canada with my parents. I long wanted to return and have another view of my motherland. I came here for four months and my volunteering period is coming to its end but I do not want to leave. I have once already extended the term.
I was born in Armenia and grew up here. I had “tasted” Armenia and this bond is eternal. The situation gave me a chance to return. 2015 is an important year and I had to be here.
I volunteered at “Reanimania” 6th International Animation Film Festival, “Manana” Youth Center and “Tsil Busats” Children's Harmonious Development Center. I deliver sand animation classes for children, hold drawing classes at educational centers and teach classical music, fine art and history.
To me, volunteering means being in the right place at the right time. I get positive emotions at seeing a child enlightened when getting an answer to their questions and learning something new.
Arshak Karsavaryan (Karoglu), 40, Australia
I came to volunteer in Armenia for seven months – from November 2014 till June 2015. I work at “Instigate”. We are developing unmanned aerial vehicles. I picked engineering as a second specialty and decided to gain professional practice in Armenia. Long searches yielded a result – I found a relevant work. I am presently attending Armenian language courses and I can speak a little bit now.
Work is highly segregated in Australia. You can engage in a work of your particular specialty only. The practices of these two countries greatly vary – if you are a designer in Australia, you cannot work in the sphere of electronics. Armenia has broad opportunities for foreigners to try something new and enrich their knowledge.