Սեպտեմբերին Բյուրականի աստղադիտարանում կգործարկվի “տիեզերական աղբի” ուսումնասիրման կայանը - Mediamax.am
6679 դիտում
Սեպտեմբերին Բյուրականի աստղադիտարանում կգործարկվի “տիեզերական աղբի” ուսումնասիրման կայանը
Բյուրականի աստղադիտարան
Աստղադիտարանի տնօրեն Հայկ Հարությունյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: Սեպտեմբերին Բյուրականի աստղադիտարանի տարածքում կգործարկվի "տիեզերական աղբի” ուսումնասիրման ավտոմատացված կայանը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, աստղադիտարանի տնօրեն Հայկ Հարությունյանը հայտնել է, որ “տիեզերական աղբի” ուսումնասիրման հայ-ռուսական համատեղ նախագծի շրջանակներում Բյուրական կբերվեն 30-35 սանտիմետրանոց երեք նոր աստղադիտակներ:
Ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է նաեւ Շմիդտի համակարգի 1 մետրանոց եւ 2,6 մետրանոց աստղադիտակների արդիականացում:

В сентябре на Бюраканской обсерватории будет запущена станция слежения за «космическоми мусором» - Mediamax.am
6078 просмотров
В сентябре на Бюраканской обсерватории будет запущена станция слежения за «космическоми мусором»
Бюраканская обсерватория
Директор обсерватории Айк Арутюнян
Ереван/Медиамакс/. В сентябре на территории Бюраканской обсерватории будет запущена автоматизированная станция для слежения за «космическим мусором».
Как сообщает Медиамакс, директор обсерватории Айк Арутюнян сообщил сегодня, что в рамках совместного армяно-российского проекта для слежения за «космическим мусором» в Бюракан будут доставлены три новых телескопа диаметром 30-35 см.
В рамках программы планируется также модернизация двух телескопов - метрового телескопа системы Шмидта и 2,6-метрового телескопа.