Սեպտեմբերին Բյուրականի աստղադիտարանում կգործարկվի “տիեզերական աղբի” ուսումնասիրման կայանը - Mediamax.am
6679 դիտում
Սեպտեմբերին Բյուրականի աստղադիտարանում կգործարկվի “տիեզերական աղբի” ուսումնասիրման կայանը
Բյուրականի աստղադիտարան
Աստղադիտարանի տնօրեն Հայկ Հարությունյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: Սեպտեմբերին Բյուրականի աստղադիտարանի տարածքում կգործարկվի "տիեզերական աղբի” ուսումնասիրման ավտոմատացված կայանը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, աստղադիտարանի տնօրեն Հայկ Հարությունյանը հայտնել է, որ “տիեզերական աղբի” ուսումնասիրման հայ-ռուսական համատեղ նախագծի շրջանակներում Բյուրական կբերվեն 30-35 սանտիմետրանոց երեք նոր աստղադիտակներ:
Ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է նաեւ Շմիդտի համակարգի 1 մետրանոց եւ 2,6 մետրանոց աստղադիտակների արդիականացում:

Byurakan Observatory
Yerevan/Mediamax/. Automate "Space debris” detection station will be launched in Byurakan Observatory in September.
As Director of the Observatory Hayk Harutyunian said today, three new telescopes with 30-35 cm diameter will be delivered to Byurakan Observatory within the framework of the joint Armenian-Russian project for “space debris” detection, Mediamax reports.
Two other telescopes - the Schmidt telescope and the 2,6-meter telescope- will be also modernized within the framework of the project.