Ամատունի Վիրաբյան. Արխիվում կան բավարար փաստաթղթեր Թուրքիայի դեմ դատական գործընթաց սկսելու համար - Mediamax.am
7083 դիտում
Ամատունի Վիրաբյան. Արխիվում կան բավարար փաստաթղթեր Թուրքիայի դեմ դատական գործընթաց սկսելու համար
Ամատունի Վիրաբյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի ազգային արխիվի տնօրեն Ամատունի Վիրաբյանն այսօր ասել է, որ ազգային արխիվում պահվում են Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ անհրաժեշտ բոլոր փաստաթղթերը, որոնց օգնությամբ կարելի է դատական գործընթաց սկսել Թուրքիայի դեմ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին ընդառաջ Ազգային արխիվը պատրաստվում է հրատարակել Ցեղասպանության տարիներին հայերի նյութական եւ մշակութային կորուստների վերաբերյալ նյութերի ժողովածուներ:
«Ցանկանում ենք այս հարցի վերաբերյալ արխիվում պահվող բոլոր փաստաթղթերը մոտակա տարիներին վերհանել: Սա տարիների աշխատանք է»,- ասել է արխիվի տնօրենը:
2015 թ-ին Արխիվը կհրատարակի նաեւ Հայ եկեղեցու, այդ թվում՝ Արեւմտյան Հայաստանի հայկական եկեղեցիներին պատկանող սեփականության վերաբերյալ փաստագրական նյութերի ժողովածուն:
«Մենք ունենք մեծ թվով փաստաթղթեր, անգամ օսմաներեն լեզվով, որոնք վերաբերում են մեր եկեղեցիների ունեցվածքին: Այժմ խնդիր է դրանք հայերեն կամ անգլերեն թարգմանելը»,- ասել է Ամատունի Վիրաբյանը:
Նրա խոսքերով, շարունակվում են նաեւ Հայոց եղեռնի զոհերի անունների էլեկտրոնային շտեմարանի ստեղծման աշխատանքները: «Չեմ կարծում, որ կկարողանանք հավաքագրել մեկ ու կես միլիոն զոհերի անունները: Անցել է երկար ժամանակ, եւ մենք նոր ենք սկսում այդ աշխատանքը: Սակայն կարծում եմ, կկարողանանք հրապարակել շուրջ 300 հազար զոհերի անուններ: Ներկայումս արխիվում պահվում են շուրջ 30 հազար հայ որբերի անձնական գործեր, որոնց զոհված ծնողների անունները հայտնի են»,- ասել է Ամատունի Վիրաբյանը:
2015 թ-ին ընդառաջ արխիվի մասնակցությամբ կյանքի կկոչվի նաեւ մի նախագիծ, որը  կներկայացնի Ցեղասպանությունից մազապուրծ եղած, արտերկրում ապաստանած եւ հետագայում մշակույթի, գիտության, բիզնեսի ոլորտներում համաշխարհային ճանաչում ստացած 100 հայերի պատմությունները:

Аматуни Вирабян: В архиве есть достаточно документов, чтобы начать судебный процесс против Турции - Mediamax.am
7084 просмотров
Аматуни Вирабян: В архиве есть достаточно документов, чтобы начать судебный процесс против Турции
Аматуни Вирабян
Ереван /Медиамакс/. Директор Национального архива Армении Аматуни Вирабян сказал сегодня, что в архиве хранятся все необходимые документы по Геноциду армян, с помощью которых можно начать судебный процесс против Турции.
Как сообщает Медиамакс, по случаю 100-летней годовщины Геноцида армян Национальный архив собирается опубликовать сборники материалов, рассказывающих о материальных и культурных потерях армян в годы Геноцида.
«Мы хотим в ближайшие годы собрать все хранящиеся в архиве документы по этому вопросу. Это работа потребует несколько лет»,- сказал директор Архива.
В 2015г. Архив издаст также сборник документальных материалов об Армянской церкви, в том числе об имуществе, принадлежащем армянским церквям в Западной Армении.
«У нас имеется большое количество документов относительно нашего церковного имущества, в том числе, на османском языке. Сегодня проблемой является их перевод на армянский или английский»,- сказал Аматуни Вирабян.
По его словам, продолжаются также работы по созданию электронной базы данных имен жертв Геноцида армян. «Не думаю, что нам удастся собрать имена полутора миллионов жертв. Прошло много времени, и мы только начинаем эту работу. Но, думаю, мы сможем опубликовать имена около 300 тыс. жертв. В настоящее время в архиве хранятся личные дела около 30 тысяч армянских детей-сирот, имена погибших родителей которых известны»,- сказал Аматуни Вирабян.
В преддверии 2015 года при участии Архива будет реализован также проект, который представит истории 100 армян, которые спаслись от Геноцида, нашли убежище за рубежом, в дальнейшем получили мировое признание в сфере культуры, науки и бизнеса.