Ամատունի Վիրաբյան. Արխիվում կան բավարար փաստաթղթեր Թուրքիայի դեմ դատական գործընթաց սկսելու համար - Mediamax.am
7083 դիտում
Ամատունի Վիրաբյան. Արխիվում կան բավարար փաստաթղթեր Թուրքիայի դեմ դատական գործընթաց սկսելու համար
Ամատունի Վիրաբյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի ազգային արխիվի տնօրեն Ամատունի Վիրաբյանն այսօր ասել է, որ ազգային արխիվում պահվում են Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ անհրաժեշտ բոլոր փաստաթղթերը, որոնց օգնությամբ կարելի է դատական գործընթաց սկսել Թուրքիայի դեմ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին ընդառաջ Ազգային արխիվը պատրաստվում է հրատարակել Ցեղասպանության տարիներին հայերի նյութական եւ մշակութային կորուստների վերաբերյալ նյութերի ժողովածուներ:
«Ցանկանում ենք այս հարցի վերաբերյալ արխիվում պահվող բոլոր փաստաթղթերը մոտակա տարիներին վերհանել: Սա տարիների աշխատանք է»,- ասել է արխիվի տնօրենը:
2015 թ-ին Արխիվը կհրատարակի նաեւ Հայ եկեղեցու, այդ թվում՝ Արեւմտյան Հայաստանի հայկական եկեղեցիներին պատկանող սեփականության վերաբերյալ փաստագրական նյութերի ժողովածուն:
«Մենք ունենք մեծ թվով փաստաթղթեր, անգամ օսմաներեն լեզվով, որոնք վերաբերում են մեր եկեղեցիների ունեցվածքին: Այժմ խնդիր է դրանք հայերեն կամ անգլերեն թարգմանելը»,- ասել է Ամատունի Վիրաբյանը:
Նրա խոսքերով, շարունակվում են նաեւ Հայոց եղեռնի զոհերի անունների էլեկտրոնային շտեմարանի ստեղծման աշխատանքները: «Չեմ կարծում, որ կկարողանանք հավաքագրել մեկ ու կես միլիոն զոհերի անունները: Անցել է երկար ժամանակ, եւ մենք նոր ենք սկսում այդ աշխատանքը: Սակայն կարծում եմ, կկարողանանք հրապարակել շուրջ 300 հազար զոհերի անուններ: Ներկայումս արխիվում պահվում են շուրջ 30 հազար հայ որբերի անձնական գործեր, որոնց զոհված ծնողների անունները հայտնի են»,- ասել է Ամատունի Վիրաբյանը:
2015 թ-ին ընդառաջ արխիվի մասնակցությամբ կյանքի կկոչվի նաեւ մի նախագիծ, որը  կներկայացնի Ցեղասպանությունից մազապուրծ եղած, արտերկրում ապաստանած եւ հետագայում մշակույթի, գիտության, բիզնեսի ոլորտներում համաշխարհային ճանաչում ստացած 100 հայերի պատմությունները:

Yerevan/Mediamax/. Director of National Archive of Armenia Amatuni Virabyan said today that there are all the necessary documents on Armenian Genocide in the archive which will help initiate a court trial against Turkey.
Ahead of the Armenian Genocide Centennial, the National Archive is going to publish collections on Armenians’ material and cultural losses over the Genocide years, Mediamax reports.
“We are willing to reveal all the documents on the issue preserved in the archive within upcoming years. It’s work of many years” ,said the Director of the Archive.
In 2015, the Archive will also publish a collection of documentary materials on the property owned by Armenian Church including Western Armenian churches.
“We have a large number of documents on the ownership of our churches even in the Ottoman Turkish language. Now we aim to translate them into Armenian or English”, said Amatuni Virabyan.
According to him, the works on creating an e-vault of names of the Armenian Genocide victims are underway. “I don’t think we will be able to collect the names of 1.5million victims. Long time has passed and we just started the work. But I think we will be able to publish around 300 thousand names. Presently, the Archive preserves files of around 30 thousand Armenian orphans whose killed parents’ names are known”, said Amatuni Virabyan.
Ahead of 2015, the Archive will also start another project presenting stories of 100 Armenians who survived the Genocide, found refuges abroad and became recognized figures in culture, science or business fields.