Երեւանում բացվել է թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարի կոնֆերանսը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր Երեւանում մեկնարկել է թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարի տարածաշրջանային կոնֆերանսը:
Կոնֆերանսի բացմանը Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնը նշել է, որ թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառությունը միջազգային խնդիր է եւ միջազգային լուծում է պահանջում, ինչի համար կարեւոր է համագործակցությունը տարբեր երկրների հետ:
ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանը նկատել է, որ երկրում շարունակական աշխատանքներ են տարվում թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառությունը հայտնաբերելու եւ կանխարգելելու ուղղությամբ:
«Հայաստանը հաջողությամբ համագործակցում է միջազգային կառույցների, մասնավորապես` ՄԱԿ-ի Թմրամոլության եւ հանցավորության հետ պայքարի վարչության հետ: Մենք կարեւորում ենք փորձ փոխանակումը, միջազգային կառույցների հետ համագործակցությունն ու պետական կառույցների գործունեության գիտական ու մեթոդաբանական ապահովումը, կադրերի վերապատրաստումը»,-ասել է Վիգեն Սարգսյանը:
ՀՀ Քննչական կոմիտեի նախագահ Աղվան Հովսեփյանը նկատել է, որ թմրամիջոցների դեմ պայքարում մեծ նշանակություն կարող է ունենալ իրավապահ մարմիներին տեխնիկական խորհրդատվությունն ու աջակցությունը, ինչպես նաեւ նրանց շարունակական մասնագիտացումը:

Yerevan /Mediamax/. Regional conference on combating illegal drug circulation started in Yerevan today.
At the opening of the conference, U.S. Ambassador to Armenia John Heffern noted that illegal drug circulation is an international issue and should be addressed on a global scale and cooperation with various countries is critical to this end.
Head of the Armenian President’s Staff Vigen Sargsyan noted that Armenia is continuously working at revealing and preventing illegal drug circulation.
“Armenia successfully cooperates with international structures and particularly UN Office on Drugs and Crime. We attach importance to experience exchange, cooperation with international structures, ensuring scientific and methodological operation of governmental structures and staff retraining”, said Vigen Sargsyan.
Chairman of Investigative Committee of Armenia Aghvan Hovsepyan noted that technical consultancy and assistance as well as their continuous professional improvement can be very important while combating drug circulation.