Վիգեն Սարգսյանի մասնագիտական խորհուրդներն ու Հայաստանի ապագայի տեսլականը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանն այսօր հանդիպել է «Լույս» հիմնադրամի ուսանողներին, ովքեր սովորում են աշխարհի առաջատար համալսարաններում: Վիգեն Սարգսյանը հանդես է եկել ելույթով՝ ներկայացնելով է իր տեսլականը Հայաստանի՝ որպես հնարավորությունների երկրի մասին:
Մեդիամաքս-ի թղթակիցը ներկա է գտնվել այդ հանդիպմանը եւ գրի առել Վիգեն Սարգսյանի ելույթի առավել հետաքրքիր հատվածները:
*****
Սովորելով աշխարհի առաջատար համալսարաններում՝ ներդրեք ձեր ուժերի առավելագույնը, ապա վերադարձեք եւ ձեր մասնագիտական ներդրումն ունեցեք մեր Հայաստանի առաջընթացի գործում: Երբ ավարտեք ձեր համալսարանները, դուք ձեր շուրջ բազմաթիվ հնարավորություններ կտեսնեք: Իրավացի է՝ այն աշխատանքը, որը կառաջարկեն ձեզ Հայաստանում, չի խոստանա այն վարձատրությունը, որը ձեզ կառաջարկեն այնպիսի երկրներում, ինչպիսիք են ԱՄՆ կամ Մեծ Բրիտանիան: Բայց ես միանգամայն վստահ եմ եւ ասում եմ իմ անձնական փորձից. դուք հնարավորություն ունեք լինել այստեղ եւ մասնակցել փոփոխություններին: Յուրաքանչյուր ազգ, ինչպես յուրաքանչյուր մարդ իր կյանքում, թեկուզ մեկ հնարավորություն է ունենում` փոխել ինչ-որ բան եւ նոր երկիր կառուցել: Եվ հիմա Հայաստանն անցնում է հենց այդ ճանապարհով: Մեծ փոփոխության ժամանակում ենք: Եվ շատ դժվար է ապրել նման փոփոխության պայմաններում, բայց շատ հեշտ է փոփոխություն բերել այս շրջանում:
Երբ հայացք եք գցում ձեր ապագա մասնագիտական ճանապարհին, դուք պետք է մտածեք, ի՞նչ եք ուզում կյանքից: Դուք շարունակում եք առաջ ընթանալ ձեր շրջանակում, կյանքն ավելի անհանգիստ է դառնում, ժամանակը սկսում է քիչ թվալ եւ դուք ժամանակ չեք գտնում կանգ առնելու, մտածելու, ինչ-որ բան փոխելու համար: Դուք պարզապես վազում եք, վճարում եք վարձերը, վարկերը, եւ այս ողջ շղթայում ձեր ապագան պլանավորելու, վերաիմաստավորելու լավագույն պահը համալսարանում անցկացրած ժամանակն է: Այսպիսով, ձեր ակադեմիական կյանքի անբաժանելի մասը պետք է լինի մասնագիտական կարիերայի մասին մտածելը:
Մասնագիտական կարիերան սկսելիս սկզբունքային նշանակություն ունի հասկանալ եւ որոշել, թե ինչ եք դուք ցանկանում կյանքից: Եվ իրականում, այն, ինչ դուք, որպես նպատակասլաց եւ կրթված երիտասարդներ, ցանկանում եք, փոփոխություն բերելն է: Ոչ ոք չի դատելու ձեզ նրանով, թե քանի անգամ եք դուք շքեղ արձակուրդ անցկացրել գեղատեսիլ վայրերում, ոչ ոք չի դատելու ձեզ ձեր բնակարանով կամ հագուստի որակով: Ձեզ հիշելու են այն փոփոխությամբ, որը դուք բերել եք: Եվ այս իմաստով Հայաստանը այն վայրն է, որտեղ դուք կարող եք բերել այդ փոփոխոթյունները: Լինելով անցումային շրջանում, շատ հարմար պահ է անել այդ փոփոխությունները:
Երբ ես 14 տարի առաջ ավարտեցի ուսումս Ֆլեթչերի Իրավաբանության եւ Դիվանագիտության դպրոցում, իմ առջեւ կային բազմաթիվ հնարավորություններ: Անշուշտ, ես խորհում էի մասնավոր հատվածում կարիերա սկսելու մասին, քանի որ կային հնարավորություններ աշխատել միջազգային կազմակերպություններում: Բայց իքնս ինձ համար ես որոշել էի, որ իմ գիտելիքներն ու հմտությունները կարող եմ օգտագործել եւ դրանք օգտակար կլինեն իմ երկրի պետական ինստիտուտները կառուցելու գործում: Եվ այդ տարիներին այդ աշխատանքը բնավ լավ չէր վարձատրվում: Ես սկսեցի որպես պաշտպանության նախարարի օգնական, եւ այդ աշխատանքի դիմաց վարձատրվում էի ոչ ավել, քան $‌ 150-ով:  Կային բազմաթիվ հնարավորություններ, որոնցից մեկն էլ Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանում աշխատելն էր: Ինձ հրավիրեցին այստեղ դասավանդելու, եւ դա օգնեց ինձ կայունացնել իմ սոցիալական վիճակը ակադեմիական կյանքին հրաժեշտ տալուց հետո: Ես հաջողակ էի այնքանով, որ ստիպված չէի ուսման համար վարկ վերցնել եւ վճարել դրա համար, բայց, իհարկե, ես ցանկանում էի ներդրում անել եւ նոր բնակարան ունենալ իմ ապագա նորաստեղծ ընտանիքի համար, կյանքի որոշակի որակ ապահովել: Եվ այս տեսանկյունից, համալսարանն ինձ համար հրաշալի հնարավորություն էր` պետական հատվածի շատ ցածր աշխատավարձը փոխհատուցելու համար: Ես անգամ որոշ խենթ բաներ էի անում, օրինակ, գիշերները թարգմանություններ էի անում անգլերենից հայերեն եւ հակառակը՝ դրանց դիմաց ստացած գումարով հոգալով ծախսերս:
Հնարավորությունը ճիշտ օգտագործելու բանալին չվախենալն է: Սա է ձեր գլխավոր խնդիրը համալսարանն ավարտելուց հետո: Դուք պետք է հաղթահարեք վախը եւ հասկանաք, որ անկախ փոփոխվող աշխարհաքաղաքական իրավիճակից, տնտեսական ճգնաժամերից, փոփոխությունը պետք է սկսվի ձեզանից եւ կատարվի ձեր ներսում: Եվ սրանք սոսկ խոսքեր չեն: Սա մի բան է, որին դուք կարող եք հասնել: Դա անելու համար խիզախություն է պետք ՝ դուք պետք է փորձարկեք տարբեր բարդ աշխատանքներ, պետք է պատասխանատվություն ստանձնեք, ինքնուրույն որոշումներ ընդունեք, եւ շարժվեք առաջ: Դուք կանեք սխալներ, բայց միայն այդ սխալներից հետո դուք կհարթեք ձեր մասնագիտական առաջխաղացման ճանապարհը: Եվ այդ սխալներով հանդերձ դուք կզգաք, որ այժմ գիտեք ավելին եւ ավելին կարող եք ներդնել ձեր երկրի զարգացման համար:
Իմ մասնագիտական կյանքի ողջ ընթացքում ես համոզվել եմ հետեւյալում. ամեն անգամ, երբ ես ինչ-որ բան էի տալիս Հայաստանին, Հայաստանը մեծահոգաբար ինձ հետ էր վերադարձնում ավելին՝ առաջարկելով ինձ այնպիսի աշխատանք, որն ավելին էր տվյալ պահին, քան թույլ կտար իմ տարիքը, փորձը, հմտությունները: Ահա սա է, ինչը ես կոչում եմ հնարավորություն: Երկիրը ձեր կարիքն ունի: Այսօր, լինելով ՀՀ նախագահի աշխակատազմի ղեկավարը, ես կարիք ունեմ իմ շուրջ հավաքել լավ կրթություն ունեցող մարդկանց: Եվ մեզ դիմում են հրաշալի երիտասարդներ, ովքեր ունեն հոյակապ ավարտական վկայականներ եւ նրանցից ոչ ոք որեւէ մեկի հետ կապված չէ, որեւէ մեկի ծանոթը կամ բարեկամը չէ: Բոլորն էլ այնտեղ են, որովհետեւ նրանցից յուրաքանչյուրը ինչ-որ բան ունի տալու, եւ իրենց աշխատանքի մեջ նրանք տեսնում են արդյունքը, եւ հաճույքով են աշխատում, իսկ երկիրն էլ նույն վերաբերմունքն է ցույց տալիս իրենց:
Լուսավոր մարդկանց համար ապրելու լավագույն վայրը անցումային շրջանում գտնվող երկրներն են: Դուք երբեք չեք կարող նմանատիպ կարիերա անել այլ, զարգացած երկրում, եւ սա ընդհանուր կանոն է, սա չի վերաբերում միայն Հայաստանին: Հայաստանը յուրահատուկ երկիր է, այն մարտահարվերների ողջ շղթա ունի. շատ բարդ աշխարհագրական եւ աշխարհաքաղաքական դիրք, տնտեսական բարդ իրավիճակ, փակ սահմաններ, անվտանգության ամենօրյա մարտահրավերներ, սահմանային գյուղեր, որոնք գրեթե ամեն օր հակառակորդի գնդակոծման տակ են: Եվ այս ամենով հանդերձ մենք պետք է պետություն կառուցենք, պետություն իր բոլոր պետական մարմիններով: Եվ կա մի ոսկե կանոն՝ «Այն, ինչը մեզ չի սպանում, մեզ ավելի ուժեղ է դարձնում»: Մենք գոյատեւեցինք, եւ մենք հաստատ ավելի զորեղ ենք դուրս գալու:

Career advice and vision of Armenia’s future of Chief of Armenian Presidential Staff
Yerevan /Mediamax/. Today Chief of the Armenian Presidential Staff Vigen Sargsyan had a meeting with the students of "Luys” Foundation who study at leading universities in the world. Vigen Sargsyan addressed a speech introducing his vision of Armenia – as a country of opportunities.
Mediamax correspondent was present at the meeting and has made a note of the most interesting points of Vigen Sargsyan’s speech.
*****
Do your best educationally, then come back and contribute professionally to the establishment and advancement of Armenia. When you graduate from your universities, you will see many opportunities around you. It is true that the jobs you will be offered in Armenia after graduating will not be paying you the same amount you would be paid in the U.S. or UK. But I am absolutely confident, and I know it from my own experience – you have an opportunity to be here and do things at the time of creation. Once in a lifetime each nation, just like each person, gets an opportunity to change something and to build a new country. Armenia is going through that process right now. It is a time of a big change. It is difficult to live in a time of a big change, but it is very easy to make a difference in a time of that big change.
When you look into your future career, you should think of what you want from your life. As you move going into your life cycle, life becomes more hectic, time becomes very tight and you don’t set the time to stop, relax and change things. You just keep on running, keep on paying your bills, credits, your loans, and the best time to project, to think and plan is when you are in university. So part of your academic career should be thinking of your professional career.
It is of principle importance for you to decide, what you want when starting your professional life. And what you really want, as young, ambitious and educated people is to make a difference. Because no one will judge you by the amount of vacations you have spent in nice places, no one will judge you by the type of house you live in and no one will judge you by the quality of clothes you wear. Everyone will be remembering you by the difference you made. And that's why Armenia is a country of opportunity. Being in a time of transition and in a time of change there is a big opportunity to contribute and to do things.
When I came back from the Fletcher School of Law and Diplomacy 14 years ago, there were many opportunities for me. And of course, I could think about doing things in the private sector as there were possibilities to join international organizations. But I had decided for myself that with my skills and knowledge I can be useful in helping build the state institutions of my motherland. And job didn’t pay anything at that time. I started as an assistant at the Ministry of Defense and it was paying like USD 150 a month. There were many opportunities and one of them was work at the AUA. I was offered teach there and it helped me sustain my economic startup after academic career. I was lucky as I didn’t have loans to pay back but I was obviously interested in investing in a new apartment for my future family and in creating some conditions allowing me to keep standards of life. In this regard, this university was a great opportunity for me to teach and substitute the low salary in the state sector. I was also doing some crazy things, like translations from English into Armenian at overnights, which would help me pay bills.
The key in using an opportunity is not being afraid. That is your key job after graduating from university. You need to overcome that fear and understand that with all changing geopolitics and economic crisis around you, you have to accept that the change is about you. These are not just words. This is something that is measurable and something you can achieve. To do it you need courage to get in very tough jobs, take a responsibility, make decisions and move ahead. You will make mistakes but by those mistakes you will be paving a way for your own professional advancement. And with such mistake you will feel that you know more and you can contribute more to the success of your country.
Throughout my academic career I saw that every time I was offering something to Armenia, Armenia was generously giving back to me by offering me jobs which were much higher than my age, my experience and sometimes, skills. That's where opportunity is. The Country absolutely needs you. Today being the Chief of Staff of the President I need people with good education. And we have some brilliant people coming to our office and people with wonderful degrees and none of them is connected to anyone or is relative of anyone. All of them are there because they have something to deliver; they see results of their work and are really enjoying what their country gives back to them.
For bright people countries in transition are the best place to live in. You can never do the same type of career in a developed country. It is a general rule that applies to anywhere in the world, not just to Armenia. Armenia is a unique place, it has a whole range of challenges ahead of it, it has a very complicated geography, very difficult geopolitics and economic situation, closed borders, security challenges and borderland villages that are shot by the enemy every day, but at the same time we need to build a state with relevant state institutions. And the golden rule is “what doesn’t kill you makes you stronger”. So if we survive, we are definitely going to come out much stronger.