Լուսանկարը` Ալբերտ Զուրաբյանի արխիվից
2015 թ.-ին Դիլիջանում կսկսի գործել ԽՍՀՄ Կինեմատոգրաֆիստների միության հանգստյան տան բազայի վրա կառուցվող ուսումնական կենտրոնը:
Կենտրոնի սեփականատերը նախկին Պետական եկամուտների կոմիտեն էր, որն այս տարվա գարնանը միացվեց ՀՀ Ֆինանսների նախարարությանը: Վերակառուցման նախագիծը հեղինակել է «ԶԱԱՐՏ» ճարտարապետական արվեստանոցը, շինարարությունը իրականացնում է «Սահակյանշին» ընկերությունը:
Նախատեսվում է, որ կենտրոնում իրականացվելու են ֆինանսների նախարարության  աշխատակիցների մասնագիտական գիտելիքների եւ աշխատանքային ունակությունների կատարելագործման, վերապատրաստման, այցելուների հանգստի, ինչպես նաեւ տարածաշրջանային եւ միջազգային համաժողովների անցկացման, մասնագիտական փորձի փոխանակման ծրագրեր:
«ԶԱԱՐՏ» ճարտարապետական արվեստանոցի ղեկավար, ճարտարապետ Ալբերտ Զուրաբյանը Մեդիամաքսի հետ զրույցում պատմել է, որ իր արվեստանոցի առջեւ խնդիր է դրված սահմանված ժամկետում պատվիրատուին հանձնել նոր, ժամանակակից չափանիշներին համապատասխանող կենտրոն:
Դիլիջանի նոր կենտրոնի նախագիծը
Լուսանկարը՝ Ալբերտ Զուրաբյանի անձնական արխիվից
«Մեր առջեւ խնդիր է դրվել ամբողջությամբ վերակառուցել համալիրը, որը գտնվում էր ծայրահեղ անմխիթար վիճակում: Վերակառուցման նպատակն է այն դարձնել միջազգային չափանիշներին համապատասխանող ուսումնական կենտրոն, որը կունենա հանգստի եւ ժամանցի համար անհրաժեշտ բոլոր հարմարությունները»,- ասել է Ալբերտ Զուրաբյանը:
Հայացք անցյալին
Դիլիջանում ԽՍՀՄ կինեմատոգրաֆիստների միության հանգստյան տուն կառուցելու գաղափարը ծագել էր 1970-ականներին: Ճարտարապետ, հանգստյան տան հեղինակ Հրաչ Պողոսյանը պատմում է, որ այդ տարիներին իր ղեկավար՝ «Հայպետնախագիծ» ինստիտուտի տնօրեն Կորյուն Հակոբյանը իրեն եւ ճարտարապետ Արթուր Թարխանյանին ծանոթացրել էր Խորհրդային Հայաստանի Կինոմատոգրաֆիստների միության քարտուղար Գեորգի Դավիդովի հետ, որը ներկայացրել էր Դիլիջանում կինոմատոգրաֆիստների համար հանգստյան տուն կառուցելու գաղափարը:
ԽՍՀՄ կինեմատոգրաֆիստների միության հանգստյան տունը խորհրդային տարիներին
Լուսանկարը՝ Հրաչ Պողոսյանի արխիվից
«Դավիդովը ցանկանում էր, որ հանգստյան տունն ունենա բոլոր անհրաժեշտ հարմարությունները՝ հանգստի, սպորտի, ժամանցի գոտի: Սակայն ամենակարեւոր եւ բարդ խնդիրը կառույցի յուրահատուկ ճարտարապետության ապահովումն էր: Մի քանի օր անց մեկնեցինք Դիլիջան՝ ծանոթանալու տեղանքին: Արթուր Թարխանյանը զբաղվածության պատճառով հրաժարվեց նախագծից, եւ էսքիզները սկսեցի միայնակ անել»,- Մեդիամաքսին պատմել է Հրաչ Պողոսյանը:
Նախագիծն ուղարկվում է Մոսկվա, որտեղ հավանություն ստացավ: «Կարծում եմ, Մոսկվայում գնահատեցին, որ կառույցը ոչ միայն ժամանակակից էր, այլեւ ազգային դիմագիծ ուներ»,- ասում է Հրաչ Պողոսյանը:
Հրաչ Պողոսյանը ԽՍՀՄ կինեմատոգրաֆիստների միության հանգստյան տան դիմաց
Սակայն պետք էր ստանալ նաեւ Խորհրդային Հայաստանի իշխանությունների համաձայնությունը: Ճարտարապետի խոսքերով, Դիլիջանում ԽՍՀՄ կինոմատոգրաֆիստների հանգստյան տան նախագծի միակ ընդդիմախոսը «Պետշինի» նախագահ Գրիգոր Աղաբաբյանն էր:
«Ստեղծվել էր մի իրավիճակ, երբ գրեթե բոլորը շահագրգռված էին հանգստյան տան կառուցմամբ, եւ դեմ էր միայն Աղաբաբյանը: Ստիպված եղանք նախագիծը ներկայացնել Կենտկոմին, որն էլ պետք է վերջնական որոշում կայացներ: Աղաբաբյանը քննարկման եկավ մարտական տրամադրությամբ, բայց Կենտկոմի առաջին քարտուղար Անտոն Քոչինյանին հաջողվեց նրան համոզել եւ համաձայնության գալ»,- պատմում է ճարտարապետը:
ԽՍՀՄ կինոմատոգրաֆիստների միության հանգստյան տունը շահագործման հանձնվեց 1983 թվականին: Հանգստյան տան բացման արարողությանը ներկա էին ԽՍՀՄ կինոմատոգրաֆիստների միության վարչության առաջին քարտուղար Լեւ Կուլիջանովը, խորհրդային հայտնի կինոռեժիսորներ, դերասաններ: Հանգստյան տան առաջին այցելուներից էին ռեժիսորներ Մարլեն Խուցիեւը, Նիկիտա Միխալկովը, դերասան Արմեն Ջիգարխանյանը:
Հրաչ Պողոսյանը պատմում է, որ հանգստյան տան բացումից հետո այն լեփ-լեցուն էր այցելուներով, ովքեր հիացած էին մեծ բացօթյա լողավազանով, ստեղծված հարմարություններով եւ հանգստավայրում իշխող գողտրիկ մթնոլորտով:
«Մինչ կինեմատոգրաֆիստների հանգստյան տան կառուցումը Դիլիջանում արդեն գործում էր ԽՍՀՄ կոմպոզիտորների միության հանգստյան տունը: Պատկերացրե՛ք, թե այդ տարիներին Դիլիջանում ինչպիսի մտավորականներ էին հավաքվում՝ գրողներ, նկարիչներ, երաժիշտներ, կինոյի աշխարհի մարդիկ: Քաղաքն ապրում էր մշակույթով, արվեստով: Ստեղծվել էր մի միջավայր, որն այլեւս չի կրկնվի»,- կարծում է ճարտարապետը:
Ինչպիսի՞ ն է լինելու նոր կենտրոնը
Ալբերտ Զուրաբյանի հավաստմամբ, վերակառուցվող հանգստյան տունը լինելու է «բոլորովին նոր որակի» համալիր:
Լուսանկարը՝ Ալբերտ Զուրաբյանի արխիվից
«Համալիրը լինելու է ամբողջությամբ սպիտակ գույնի՝ երեսպատված տրավերտին քարով: Շենքի կոմպոզիցիոն կմախքը փորձել ենք անփոփոխ թողնել, քանի որ այն հետաքրքիր լուծումներ ունի: Պահպանում ենք գլխավոր մասնաշենքի ծավալատարածական հորինվածքը»,-  ասել է ճարտարապետը:
Դիլիջանի նոր կենտրոնի նախագիծը, կենտրոնի նախասրահը
Փոփոխության են ենթարկվելու համալիրի  արտաքին տեսքը, ճակատային հատվածը: Ավելացվելու են վերելակներ, չորս հենասյուների վրա կանգնած նոր լողավազան, օդափոխության նոր համակարգ:
Նոր համալիրը հագեցած կլինի մարզահրապարակներով, մանկական կենտրոններով, համաժողովների, հանդիպումների համար նախատեսված դահլիճով, կունենա կինոսրահ, ռեստորան, սրճարան, գեղեցկության եւ խնամքի սրահ, ստորգետնյա ավտոկանգառ:
Դիլիջանի նոր կենտրոնի նախագիծը, կենտրոնի ռեստորանը
«Գեղագիտական տեսանկյունից նախընտրեցինք ավելի պարզ կառույց ստանալ: Համալիրը գտնվում է բնության գրկում, եւ փորձել ենք այնպես անել, որպեսզի ճարտարապետությունը չխանգարի բնություն-մարդ կապին: Կարծում եմ, մարդիկ հաճույքով կգան այնտեղ»,- ասել է Ալբերտ Զուրաբյանը:
Կառուցվող նոր կենտրոնի առանձնահատկություններից է նաեւ այն, որ դրա էսքիզների մշակման աշխատանքներում ներգրավված է եղել հանգստյան տան հեղինակ Հրաչ Պողոսյանը:
«Նախագծի էսքիզային փուլի ընթացքում ես եւ Հրաչ Պողոսյանը մտքեր փոխանակեցինք ապագա կենտրոնի կառուցման շուրջ: Ես բավարարված եմ մեր համագործակցությունից»,- նկատել է Ալբերտ Զուրաբյանը:
Հրաչ Պողոսյանի խոսքերով, նոր նախագծով կառուցվող կենտրոնն, անկասկած, ավելի հարմարավետ, որակյալ եւ լուսավոր կլինի, սակայն, ճարտարապետի համոզմամբ, կենտրոնն այլեւս չի ունենա նախկին՝ կինեմատոգրաֆիստների հանգստյան տանը բնորոշ կերպարը:
«Փոխվում է շենքի բնավորությունը, կերպարը: Համոզված եմ, որ այն լավ համալիր կլինի, սակայն չի ունենա հայկական շունչը, ազգային դիմագիծը: Մինչդեռ մենք օտարերկրացիներին միշտ հրապուրել ենք մեր ազգային ճարտարապետության առանձնահատկություններով: Լիովին այլ շենք է լինելու՝ այլ մթնոլորտով, այլ զրույցներով»,- ասել է Հրաչ Պողոսյանը:

Фото: Из архива Альберта Зурабяна
В 2015 году в Дилижане начнет работать новый учебный центр, который строится на базе Дома отдыха Союза кинематографистов СССР.
Владельцем центра и заказчиком строительства является бывший Комитет по госдоходам, который с весны текущего года вошел в состав министерства финансов Армении. Подрядчиками являются архитектурная мастерская «ЗААРТ» и строительная компания «Саакяншин».
Планируется, что в центре будет вестись переподготовка сотрудников министерства финансов, отдых посетителей, региональные и международные конференции, программы по профессиональному обмену опытом.
Руководитель архитектурной мастерской «ЗААРТ», архитектор Альберт Зурабян в беседе с Медиамакс рассказал, что перед мастерской стоит задача в установленный срок сдать заказчику новый, соответствующий современным стандартам центр.
Проект учебного центра
Из архива Альберта Зурабяна
«Перед нами была поставлена задача перестроить комплекс, находившийся в крайне запущенном состоянии. Учебный центр должен соответствовать международным стандартам и иметь все необходимые условия для отдыха и развлечений», - сказал Альберт Зурабян.
Взгляд в прошлое
Идея построить в Дилижане Дом отдыха Союза кинематографистов СССР родилась в 1970 году. Автор проекта, архитектор Грач Погосян рассказывает, что директор института «Армгоспроект» Корюн Акопян познакомил его и архитектора Артура Тарханяна с секретарем Союза кинематографистов Армянской ССР Георгием Давыдовым, который и представил архитекторам идею строительства дома отдыха.
Дом отдыха Союза кинематографистов в советские годы
Из архива Грача Погосяна
«Давыдов желал, чтобы дом отдыха имел все необходимые условия для отдыха, спорта, зону развлечений. Однако самой важной и сложной задачей было обеспечение особого архитектурного стиля строения. Несколько дней спустя мы отправились в Дилижан, чтобы ознакомиться с территорией. Из-за занятости Артур Тарханян отказался от проекта, и я начал делать эскизы в одиночку», - рассказал Медиамакс Грач Погосян.
Проект был направлен в Москву, где получил одобрение. «Думаю, там оценили, что проект здания был современным, но в то же время не лишенным национальных черт», - отметил Грач Погосян.
Грач Погосян у здания Дома отдыха Союза кинематографистов
Однако требовалось также получить «добро» властей Советской Армении. По словам архитектора, единственным, кто выступал против проекта Дома кинематографистов в Дилижане, был глава «Госстроя» Григор Агабабян.
«Мы были вынуждены представить проект на рассмотрение Центрального комитета ЦК Армении, который и должен был вынести окончательное решение. Агабабян прибыл на обсуждение в боевом настроении, но первому секретарю ЦК Антону Кочиняну удалось его убедить и придти к согласию», - рассказал архитектор.
Дом отдыха Союза кинематографистов СССР был сдан в эксплуатацию в 1983 году. На церемонии открытия присутствовали первый секретарь правления Союза кинематографистов СССР Лев Кулиджанов, известные советские режиссеры и актеры. Одними из первых посетителей Дома отдыха стали кинорежиссеры и актеры Марлен Хуциев, Никита Михалков, Армен Джигарханян.
Грач Погосян вспоминает, что после открытия Дома отдыха он всегда был полон посетителей, которые восхищались открытым бассейном, созданными удобствами и прекрасной атмосферой.
«До строительства Дома отдыха кинематографистов в Дилижане уже действовал Дом отдыха композиторов СССР. Представьте, какие творческие люди собирались в Дилижане». Город жил культурой и искусством. Была создана особая атмосфера, которая больше не повторится», - полагает архитектор.
Каким будет новый центр?
По заверению Альберта Зурабяна, новый центр будет комплексом «совершенно нового качества».
«Комплекс будет полностью белым, облицованным травертином. Композиционный скелет здания мы постарались оставить без изменений, так как он интересен с архитектурной точки зрения. Мы также сохраним пространственную композицию главного здания», - сказал архитектор.
Изменится внешний вид комплекса, его фасадная часть. Будут установлены лифты, построен новый бассейн, инсталлирована новая система вентиляции.
Новый комплекс будет оборудован спортивной площадкой, детскими центрами, залом для совещаний и конференций. В центре будут действовать кинозал, ресторан, кафе, подземная автостоянка.
«Комплекс находится в лоне природы, и мы постарались сделать так, чтобы архитектура не мешала связи человека с природой. Думаю, что люди полюбят это место», - сказал Альберт Зурабян.
Одной из особенностей нового центра является то, что к работе над эскизами был привлечен автор Дома отдыха кинематографистов Грач Погосян.
«На эскизной стадии проекта я и Грач Погосян обменялись мнениями относительно строительства нового центра, и я доволен нашим сотрудничеством», - сказал Альберт Зурабян.
По словам Грача Погосяна, новый центр, несомненно, будет более удобным, качественным и светлым. Однако, по его словам, у центра не будет духа и атмосферы Дома отдыха кинематографистов.
«Меняется характер и облик строения. Уверен, что это будет хороший комплекс, однако у него не будет армянского духа и национальных черт. А мы всегда завораживали иностранцев нашими национальными архитектурными особенностями. Появится совершенно новое здание, с другим характером и другой атмосферой», - отметил Грач Погосян.