ՀՀ քաղաքացիներին Ռուսաստանում աշխատելու համար թույլտվության անհրաժեշտ չի լինի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կառավարությունն այսօրվա նիստում համաձայնություն է տվել ՀՀ եւ ՌԴ կառավարությունների միջեւ Ռուսաստանի տարածքում Հայաստանի քաղաքացիների եւ Հայաստանի տարածքում Ռուսաստանի քաղաքացիների գտնվելու կարգի մասին համաձայնագրի կնքմանը, երկու երկրների քաղաքացիների աշխատանքային գործունեության եւ սոցիալական պաշտպանության մասին համաձայնագրում փոփոխություն կատարելու մասին առաջարկությանը:
Միգրացիոն պետական ծառայության պետ Գագիկ Եգանյանն ասել է, որ, ըստ առաջին համաձայնագրի, երկու երկրների տարածք մուտք գործելուց հետո քաղաքացիները կարող են հաշվառման կանգնել 30 օրվա ընթացքում: Նա հիշեցրել է, որ այսօր ՌԴ մեկնելիս Հայաստանի քաղաքացին պարտավոր է 7 օրվա ընթացքում հաշվառման կանգնել:
Երկրորդ համաձայնագիրը նախատեսում է, որ երկու երկրների տարածքում քաղաքացիներն աշխատանքային գործունեություն կարող են ծավալել առանց լրացուցիչ թույլտվություն ստանալու:
«Այսօր ՀՀ քաղաքացին ՌԴ տարածքում աշխատելու համար դիմում է համապատասխան մարմիններ՝ ներկայացնելով սահմանված փաստաթղթեր, վճարելով պետական տուրք, սպասելով որոշ ժամանակ, արդյունքում կամ դրական, կամ բացասական որոշում է կայացվում»,- գործող կարգը հիշեցրել է Գագիկ Եգանյանը:
Նա նշել է, որ փոփոխությունների համաձայն, նախկինում անհրաժեշտ թույլտվությունը վերանում է, այսինքն, աշխատաշուկան դառնում է միասնական:
«Հայաստանի քաղաքացին կունենա աշխատելու նույն հնարավորությունը, ինչ Ռուսաստանի քաղաքացին: Աշխատանքային պայմանագրով, բացի զուտ աշխատողից ՌԴ տարածքում օրինական են գտնվելու նաեւ նրա ընտանիքի անդամները»,- հավելել է նա:
Գագիկ Եգանյանը տեղեկացրել է, որ Հայաստանն իր կողմից արդեն ավարտել է այս փոփոխությունների ներպետական համաձայնեցման առաջին փուլը, իսկ ռուսաստանյան կողմը՝ դեռ ոչ: Նրա խոսքով, Ռուսաստանն իր պարտականությունները պետք է ավարտի մինչեւ հուլիսի 11-ին Սոչիում նախատեսված Ռուսաստանի եւ Հայաստանի վարչապետների հանդիպումը:

Для работы в России гражданам Армении не потребуется разрешения - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. На сегодняшнем заседании правительство Армении одобрило подписание соглашения между правительствами РА и РФ о порядке пребывания граждан Армении на территории России и граждан России на территории Армении, а также предложение о внесении изменений в соглашение о трудовой деятельности и социальной защите граждан двух стран.
Начальник Государственной миграционной службы Армении Гагик Еганян сказал, что, согласно первому соглашению, граждане могут регистрироваться на территории друг друга в течение 30 дней со дня прибытия. Он напомнил, что в настоящее время граждане Армении должны регистрироваться в РФ в течение 7 дней.
Второе соглашение предусматривает, что на территории двух стран граждане могут осуществлять трудовую деятельность без дополнительного разрешения.
«В настоящее время для работы на территории РФ гражданин РА обращается в соответствующие органы, представляет необходимые документы, делает государственную выплату, ждет некоторое время, в результате принимается положительное либо отрицательное решение»,- напомнил действующий порядок Гагик Еганян.
Он отметил, что, согласно изменениям, необходимое ранее разрешение отменяется, то есть, рынок труда становится единым.
«Гражданин Армении будет иметь те же возможности для работы, что и гражданин России. Согласно трудовому договору, кроме самого работника легальным будет также нахождение на территории РФ членов его семьи»,- добавил он.
Гагик Еганян сообщил, что Армения уже завершила первый этап согласования данных изменений, а российская сторона - пока нет. По его словам, Россия должна завершить свои обязательства до встречи премьер-министров России и Армении, намеченной на 11 июля в Сочи.