Երեւան: Մեդիամաքս: Շախմատի աշխարհի չեմպիոն Մագնուս Կարլսենն ասել է, որ Հայաստանում «մեծ խանդավառություն եւ սեր կա շախմատի հանդեպ, եւ դա եզակի երեւույթ է»:
Մագնուս Կարլսենն այդ մասին ասել է հունիսի 23-ին Երեւանում կայացած մամուլի ասուլիսում:
Պատասխանելով լրագրողների հարցերին, Մագնուս Կարլսենն ասել է, որ շախմատ խաղալ իրեն սովորեցրել է հայրը:
«Պրոֆեսիոնալ շախմատիստ դառնում ես այն ժամանակ, երբ փորձ ունես, խաղը քեզանով ես անում, անընդհատ մտածում ես պարտիաների մասին», - ժպտալով ասաց նա:
Մագնուս Կարլսենը Հայաստան է այցելել Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ (IDeA) հիմնադրամի եւ Acronis ընկերության հրավերով:
Հունիսի 23-ին Մագնուս Կարլսենը եւ Լեւոն Արոնյանը Տաթեում համաժամանակյա խաղ են անցկացրել Հալիձոր եւ Տաթեւ համայնքների բնակիչների եւ հոգեւորականների հետ:
Խաղի ամենաերիտասարդ մասնակիցը 7-ամյա Ալեքս Սահակյանն էր Հալիձոր գյուղից, իսկ ամենալավ արդյունքը գրանցել է Տաթեւ գյուղի բնակիչ Լուսինե Պողոսյանը՝ նա ոչ-ոքի է խաղացել Կարլսենի հետ:
Այսօր Մագնուս Կարլսենին Երեւանում կընդունի Հայաստանի նախագահ, Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիայի նախագահ Սերժ Սարգսյանը:

Ереван /Медиамакс/. Чемпион мира по шахматам Магнус Карлсен сказал, что в Армении «есть большой энтузиазм и любовь к шахматам, и это уникальное явление».
Магнус Карлсен сказал об этом 23 июня на пресс-конференции в Ереване.
Отвечая на вопросы журналистов, Магнус Карлсен сказал, что играть в шахматы его научил отец.
«Профессиональным шахматистом становишься тогда, когда у тебя есть опыт, когда осваиваешь игру и постоянно думаешь о партиях», - сказал он.
Магнус Карлсен посетил Армению по приглашению Фонда «Инициативы развития Армении» (IDeA) и компании Acronis.
23 июня Магнус Карлсен и Левон Аронян провели сеанс одновременной игры с жителями общин Алидзор и Татев и священослужителями.
Самым юным участником игры стал 7-летний Алекс Саакян из села Алидзор, а лучший результат показала жительница села Татев Лусине Погосян: она сыграла вничью с Карлсеном.
Сегодня в Ереване Магнуса Карлсена примет президент Армении, председатель Федерации шахмат Армении Серж Саргсян.