Երեւան: Մեդիամաքս: Շախմատի աշխարհի չեմպիոն Մագնուս Կարլսենն ասել է, որ Հայաստանում «մեծ խանդավառություն եւ սեր կա շախմատի հանդեպ, եւ դա եզակի երեւույթ է»:
Մագնուս Կարլսենն այդ մասին ասել է հունիսի 23-ին Երեւանում կայացած մամուլի ասուլիսում:
Պատասխանելով լրագրողների հարցերին, Մագնուս Կարլսենն ասել է, որ շախմատ խաղալ իրեն սովորեցրել է հայրը:
«Պրոֆեսիոնալ շախմատիստ դառնում ես այն ժամանակ, երբ փորձ ունես, խաղը քեզանով ես անում, անընդհատ մտածում ես պարտիաների մասին», - ժպտալով ասաց նա:
Մագնուս Կարլսենը Հայաստան է այցելել Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ (IDeA) հիմնադրամի եւ Acronis ընկերության հրավերով:
Հունիսի 23-ին Մագնուս Կարլսենը եւ Լեւոն Արոնյանը Տաթեում համաժամանակյա խաղ են անցկացրել Հալիձոր եւ Տաթեւ համայնքների բնակիչների եւ հոգեւորականների հետ:
Խաղի ամենաերիտասարդ մասնակիցը 7-ամյա Ալեքս Սահակյանն էր Հալիձոր գյուղից, իսկ ամենալավ արդյունքը գրանցել է Տաթեւ գյուղի բնակիչ Լուսինե Պողոսյանը՝ նա ոչ-ոքի է խաղացել Կարլսենի հետ:
Այսօր Մագնուս Կարլսենին Երեւանում կընդունի Հայաստանի նախագահ, Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիայի նախագահ Սերժ Սարգսյանը:

Yerevan /Mediamax/. World Chess Champion Magnus Carlsen said that Armenians have “great excitement and love to chess, and it’s a unique phenomenon”.
Magnus Carlsen stated it at the press conference in Yerevan on June 23.
Answering the questions of the journalists Magnus Carlsen said that his father taught him to play chess.
“You become a professional chess player when you have experience, you master the game, and constantly think of the games of chess”, he said smiling.
Magnus Carlsen has arrived in Armenia upon the invitation of Initiatives for Development of Armenia (IDeA) Foundation and Acronis Company.
On June 23, Magnus Carlsen and Levon Aronian played simultaneous chess with the residents and clergymen of Halidzor and Tatev communities.
The youngest player was 7-year old Alex Sahakyan from Halidzor village and Lusine Poghosyan form Tatev village registered the best result; she drew a tie with Carlsen.
Armenian President, President of the Armenian Chess Federation Serzh Sargsyan will receive Magnus Carlsen today.