Շարունաս Մարչյուլյոնիս. Համագործակցության դեպքում հայ բասկետբոլիստները Վիլնյուսում կկարողանան դասընթացների մասնակցել - Mediamax.am
Հոկտեմբեր 07, 2025
9866 դիտում
Շարունաս Մարչյուլյոնիս. Համագործակցության դեպքում հայ բասկետբոլիստները Վիլնյուսում կկարողանան դասընթացների մասնակցել
Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր «Գրանդ Սպորտ» մարզադահլիճում Հայաստանի շուրջ 140 պատանի բասկետբոլիստներ մասնակցել են օլիմպիական չեմպիոն Շարունաս Մարչյուլյոնիսի վարպետության դասին:
«Երեխաները պետք է իմանան, թե որն է բասկետբոլի հիմքը, սովորեն հասկանալ այս մարզաձեւն ու աստիճանաբար կատարելագործվեն: Ես այսօր նրանց սովորեցրի այն հնարքները, որոնք նրանց անպայման պետք են գալու: Այս երեխաները պետք է ավելի շատ չարչարվեն, անընդհատ մարզվեն, իսկ որոշներն՝ ավելորդ քաշ չհավաքելու համար քիչ կոնֆետ ուտեն: Մեկ մարզումով դժվար է գնահատական տալը, բայց կարող եմ ասել, որ աղջիկներն ավելի պատրաստված են երեւում: Նկատեցի նաեւ մի տղայի, որը, եթե շարունակի ճիշտ աշխատել, հաջողություններ կգրանցի»,- նշել է Մարչյուլյոնիսը:
Լիտվացի լեգենդար մարզիկը, որը Վիլնյուսում բասկետբոլի դպրոց ունի, նշել է, որ հետաքրքիր կլինի շարունակել համագործակցությունը Հայաստանի հետ. «Չնայած մեր երկրների միջեւ եղած հեռավորությանը, կարծում եմ, եթե համագործակցություն լինի, հնարավոր է, որ ամռան ամիսներին հայ պատանիները ժամանեն Վիլնյուս ու դասընթացներ անցնեն մեր դպրոցում»:
Վարպետության դասի ավարտից հետո իրենց լավագույնս դրսեւորած պատանիները ստացել են լիտվական բասկետբոլի ֆենոմենի մասին պատմող «The Other Dream Team» ֆիլմի սկավառակը՝ Մարչյուլյոնիսի ինքնագրով:
Այսօր երեկոյան «Մոսկվա» կինոթատրոնում կայանալու է այդ ֆիլմի ցուցադրությունը, որից հետո բասկետբոլի սիրահարները հարցեր են ուղղելու Շարունաս Մարչյուլյոնիսին:
Նշենք, որ հայտնի բասկետբոլիստի այցի կազմակերպիչներն են Հայաստանում Լիտվայի դեսպանատունը եւ Մեդիամաքս մեդիա ընկերությունը, իսկ գլխավոր գործընկերն է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը:

Sarunas Marciulionis: Armenian basketball players can attend trainings in Vilnius in case of cooperation - Mediamax.am
9346 views
Sarunas Marciulionis: Armenian basketball players can attend trainings in Vilnius in case of cooperation
Yerevan /Mediamax/. Around 140 young Armenian basketball players took part in the master class delivered by Olympic Champion Sarunas Marciulionis at Grand Sport Complex today.
“Children should know which the basis of basketball is, learn to understand this sport and gradually improve themselves. Today I taught them the tricks they will beyond doubt need in the future. These children should work harder, continuously train, and some of them should consume less chocolate not to gain extra weight. One training is not enough to make assessments but I can say that girls appear well-trained. There was also a boy who caught my attention – if he continues to train in the right way, then he will be a success”, said Marciulionis.
The legendary Lithuanian athlete who has his own basketball school in Vilnius said it would be quite interesting to continue cooperation with Armenia: “Despite the distance between our countries I believe if there is cooperation, young Armenian basketball players might arrive in Vilnius during summer months and attend trainings at our school”.
After the master class, the young players who played the best were gifted the DVD of “The Other Dream Team” movie about the phenomenon of the Lithuanian basketball with the autograph of Marciulionis.
It should be noted that the basketball player’s visit to Armenia was organized by the Embassy of Lithuania in Armenia and Mediamax Media Company and VivaCell-MTS is the general partner.