Շարունաս Մարչյուլյոնիս. Համագործակցության դեպքում հայ բասկետբոլիստները Վիլնյուսում կկարողանան դասընթացների մասնակցել - Mediamax.am
Հոկտեմբեր 07, 2025
9866 դիտում
Շարունաս Մարչյուլյոնիս. Համագործակցության դեպքում հայ բասկետբոլիստները Վիլնյուսում կկարողանան դասընթացների մասնակցել
Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր «Գրանդ Սպորտ» մարզադահլիճում Հայաստանի շուրջ 140 պատանի բասկետբոլիստներ մասնակցել են օլիմպիական չեմպիոն Շարունաս Մարչյուլյոնիսի վարպետության դասին:
«Երեխաները պետք է իմանան, թե որն է բասկետբոլի հիմքը, սովորեն հասկանալ այս մարզաձեւն ու աստիճանաբար կատարելագործվեն: Ես այսօր նրանց սովորեցրի այն հնարքները, որոնք նրանց անպայման պետք են գալու: Այս երեխաները պետք է ավելի շատ չարչարվեն, անընդհատ մարզվեն, իսկ որոշներն՝ ավելորդ քաշ չհավաքելու համար քիչ կոնֆետ ուտեն: Մեկ մարզումով դժվար է գնահատական տալը, բայց կարող եմ ասել, որ աղջիկներն ավելի պատրաստված են երեւում: Նկատեցի նաեւ մի տղայի, որը, եթե շարունակի ճիշտ աշխատել, հաջողություններ կգրանցի»,- նշել է Մարչյուլյոնիսը:
Լիտվացի լեգենդար մարզիկը, որը Վիլնյուսում բասկետբոլի դպրոց ունի, նշել է, որ հետաքրքիր կլինի շարունակել համագործակցությունը Հայաստանի հետ. «Չնայած մեր երկրների միջեւ եղած հեռավորությանը, կարծում եմ, եթե համագործակցություն լինի, հնարավոր է, որ ամռան ամիսներին հայ պատանիները ժամանեն Վիլնյուս ու դասընթացներ անցնեն մեր դպրոցում»:
Վարպետության դասի ավարտից հետո իրենց լավագույնս դրսեւորած պատանիները ստացել են լիտվական բասկետբոլի ֆենոմենի մասին պատմող «The Other Dream Team» ֆիլմի սկավառակը՝ Մարչյուլյոնիսի ինքնագրով:
Այսօր երեկոյան «Մոսկվա» կինոթատրոնում կայանալու է այդ ֆիլմի ցուցադրությունը, որից հետո բասկետբոլի սիրահարները հարցեր են ուղղելու Շարունաս Մարչյուլյոնիսին:
Նշենք, որ հայտնի բասկետբոլիստի այցի կազմակերպիչներն են Հայաստանում Լիտվայի դեսպանատունը եւ Մեդիամաքս մեդիա ընկերությունը, իսկ գլխավոր գործընկերն է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը:

Шарунас Марчюленис: В случае сотрудничества юные армянские баскетболисты пройдут стажировку в Вильнюсе - Mediamax.am
07 Октябрь 2025
9865 просмотров
Шарунас Марчюленис: В случае сотрудничества юные армянские баскетболисты пройдут стажировку в Вильнюсе
Ереван /Медиамакс/. Около 140 юных армянских баскетболистов приняли сегодня участие в мастер-классе олимпийского чемпиона Шарунаса Марчюлениса.
«Дети должны знать, что является основой баскетбола, научиться понимать этот вид спорта и постепенно усовершенствоваться. Сегодня я научил их тем приемам, которые им, безусловно, пригодятся. Эти дети должны стараться, больше заниматься, а некоторые должны есть меньше конфет, чтобы не набирать лишний вес. Одной тренировкой трудно давать оценки, но я могу сказать, что девочки, наверное, более подготовлены. Я заметил одного мальчика. Если он продолжит правильно заниматься, добьется успехов»,- отметил Марчюленис.
Легендарный литовский спортсмен, у которого в Вильнюсе есть баскетбольная школа, отметил, что будет интересно продолжать сотрудничество с Арменией: «Несмотря на расстояние между нашими странами, думаю, в случае сотрудничества юные армянские баскетболисты будут иметь возможность летом отправиться в Вильнюс и пройти стажировку в нашей школе».
После мастер-класса проявившие себя лучшим образом юноши получили диск фильма «The Other Dream Team» о феномене литовского баскетбола - с автографом Марчюлениса.
Сегодня вечером в кинотеатре «Москва» состоится показ этого фильма, после чего зрители смогут задать вопросы Шарунасу Марчюленису.
Отметим, что организаторами визита известного баскетболиста являются посольство Литвы в Армении и медиа-компания Медиамакс, генеральным партнером - компания ВиваСелл-МТС.