2021 թ. հոկտեմբերի 4-ին լրացավ տիեզերական տրանսպորտաշինության խորհրդային գիտական դպրոցի հիմնադիր, հայազգի ինժեներ Ալեքսանդր Քեմուրջյանի ծննդյան 100-ամյակը։
Ալեքսանդր Լեոնի Քեմուրջյանը ծնվել է 1921 թվականին Վլադիկավկազում, մահացել է 2003 թվականին Սանկտ Պետերբուրգում: Նա նախագծել է առաջին մոլորակագնացները՝ «Լուսնագնաց-1» եւ «Լուսանագնաց -2», ինչպես նաեւ առաջին «ПрОП-М» մարսագնացը, որը 1971 թվականի դեկտեմբերի 2-ին Մարս էր իջեցվել «Մարս-3» կայանով:
Ալեքսանդր Քեմուրջյանը (ձախից)
Ալեքսանդր Քեմուրջյանը նախագծել է STR-1 ռոբոտը, որը 1986 թվականի աղետից հետո Չեռնոբիլի ատոմակայանի տանիքից հեռացրել էր ավելի քան 90 տոննա ռադիոակտիվ նյութ: Կոնստրուկտորն անձամբ էր մասնակցել Չեռնոբիլի վթարի հետեւանքների վերացմանը եւ ստացել ճառագայթման մեծ չափաբաժին:
2010 թվականից ի վեր Ռուսաստանի տիեզերական ընկերությունը պարգեւատրում է Քեմուրջյանի անվան մեդալով:
2021թ. հոկտեմբերի 17-ին Starmus գիտության եւ արվեստի փառատոնը Երեւանում կանցկացնի միջոցառում՝ նվիրված Ալեքսանդր Քեմուրջյանի 100-ամյակին: Այն կանցկացվի Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանի հովանու ներքո, Picsart եւ Krisp ընկերությունների աջակցությամբ:
Աստղաֆիզիկոս, Starmus փառատոնի հիմնադիր Գարիկ Իսրայելյանը Մեդիամաքսին ասել է, որ Ալեքսանդր Քեմուրջյանին նվիրված քննարկումներ կլինեն նաեւ բուն Starmus փառատոնի ընթացքում, որը 2022 թվականին անցկացվելու է Հայաստանում եւ նվիրված է լինելու Մարսին:

4 октября 2021 года отмечается 100-летие со дня рождения советского армянского инженера Александра Кемурджяна - основателя советской научной школы космического транспортного машиностроения.
Александр Леонович Кемурджян родился в 1921 году во Владикавказе и скончался в 2003 году в Санкт-Петербурге. Он спроектировал первые планетоходы «Луноход 1» и «Луноход 2»,  а также первый марсоход «Проп-М», который совершил посадку на Марсе на борту спускаемого аппарата «Марс-3» 2 декабря 1971 года.
Александр Кемурджян Александр Кемурджян
Александр Кемурджян сконструировал робот СТР-1, который удалил более 90 тонн радиоактивного материала с крыши Чернобыльской АЭС после катастрофы в 1986 году. Конструктор лично принимал участие в ликвидации последствий аварии в Чернобыле и получил большую дозу радиации.
Российское космическое общество с 2010 года вручает Медаль имени Кемурджяна.
Фестиваль науки и искусства Starmus 17 октября проведет в Ереване мероприятие, посвященное 100-летию Александр Кемурджяна. Оно пройдет под патронажем президента Армении Армена Саргсяна и в партнестве с компаниями Picsart и Krisp.
Основатель фестиваля Starmus, астрофизик Гарик Исраелян сказал Медиамакс, что посвященные Кемурджяну обсуждению пройдут и на самом фестивале Starmus, который планируется провести в Армении в сентябре 2022 года.