Յուրի Օգանեսովը ստացել է Հայաստանի քաղաքացիություն - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Դուբնայի միջուկային հետազոտությունների միացյալ ինստիտուտի Ֆլյորովի անվան միջուկային ռեակտորների լաբորատորիայի գիտական ղեկավար, ՌԴ գիտությունների ակադեմիայի ակադեմիկոս Յուրի Օգանեսովին շնորհվել է Հայաստանի քաղաքացիություն:
Հուլիսի 10-ին ընդունելով անվանի գիտնականին, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է.
«Անակնկալ ունեմ Ձեզ համար, երեկ ստորագրել եմ Ձեզ ՀՀ քաղաքացիություն շնորհելու մասին միջնորդությունը: Ուրախ եմ, որ Հայաստանի Հանրապետությունը դե յուրե Ձեզ նման քաղաքացի է ունենալու, որովհետեւ համարում եմ, որ դե ֆակտո Դուք վաղուցվանից եք ՀՀ քաղաքացի»:
Յուրի Օգանեսովը շնորհակալություն է հայտնել Նիկոլ Փաշինյանին իրեն ՀՀ քաղաքացիություն շնորհելու համար: Նա տեղեկացրել է, որ կրթության եւ գիտության եւ առողջապահության նախարարների հետ քննարկել Ռադիոիզոտոպների արտադրության կենտրոնի գործարկման ընթացքը:

Yury Oganesov receives Armenian citizenship
Yerevan /Mediamax/. Scientific leader of Flerov Laboratory of Nuclear Reactions of Joint Institute for Nuclear Research of Dubna, Academician of the Russian Academy of Sciences Yury Oganesov was granted Armenian citizenship.
Receiving the renowned scientist on July 10, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said:
“I have a surprise for you. Yesterday I signed the mediation for granting you the Armenian citizenship. I am glad that the Republic of Armenia will de jure have a citizen like you, being convinced that you have been one de facto for many years.”
Yury Oganesov expressed his gratitude to Nikol Pashinyan for granting him the citizenship. He informed that he discussed the launch of Radioisotope Production Center with Minister of Education and Science and Minister of Healthcare.