Յուրի Օգանեսովը ստացել է Հայաստանի քաղաքացիություն - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Դուբնայի միջուկային հետազոտությունների միացյալ ինստիտուտի Ֆլյորովի անվան միջուկային ռեակտորների լաբորատորիայի գիտական ղեկավար, ՌԴ գիտությունների ակադեմիայի ակադեմիկոս Յուրի Օգանեսովին շնորհվել է Հայաստանի քաղաքացիություն:
Հուլիսի 10-ին ընդունելով անվանի գիտնականին, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է.
«Անակնկալ ունեմ Ձեզ համար, երեկ ստորագրել եմ Ձեզ ՀՀ քաղաքացիություն շնորհելու մասին միջնորդությունը: Ուրախ եմ, որ Հայաստանի Հանրապետությունը դե յուրե Ձեզ նման քաղաքացի է ունենալու, որովհետեւ համարում եմ, որ դե ֆակտո Դուք վաղուցվանից եք ՀՀ քաղաքացի»:
Յուրի Օգանեսովը շնորհակալություն է հայտնել Նիկոլ Փաշինյանին իրեն ՀՀ քաղաքացիություն շնորհելու համար: Նա տեղեկացրել է, որ կրթության եւ գիտության եւ առողջապահության նախարարների հետ քննարկել Ռադիոիզոտոպների արտադրության կենտրոնի գործարկման ընթացքը:

Юрий Оганесов получил гражданство Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Научный руководитель лаборатории атомных реакторов имени Флерова Объединенного института ядерных исследований в Дубне, академик Российской академии наук Юрий Оганесов стал гражданином Армении.
10 июля, принимая знаменитого ученого в Ереване, премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил:
«У меня есть для Вас сюрприз: вчера я подписал ходатайство о вручении Вам гражданства Армении. Рад, что Республика Армении де-юре будет иметь такого гражданина как Вы, поскольку считаю, что де-факто вы давно являетесь гражданином Армении».
Юрий Оганесов поблагодарил Никола Пашиняна за вручение ему гражданства Армении.
Он сообщил, что встречался с министрами образования и науки и здравоохранения Армении и обсудил с ними процесс запуска Центра производства радиоизотопов.