Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Սաֆար Աբիեւը այսօր մեղադրել է ԱՄՆ-ին «երկակի չափանիշների» կիրառման մեջ:
Ինչպես հաղորդում է Trend-ը, ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Մորնինգսթարի հետ հանդիպման ժամանակ Սաֆար Աբիեւն ասել է, որ «Ադրբեջանում նախագահական ընտրություններն եղել են արդար, ժողովրդավարական եւ ազատ, եւ միջազգային կազմակերպությունները դրանց դրական գնահատական են տվել»:
Նախարարը մտահոգություն է հայտնել, որ ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ-ը, ինչպես նաեւ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը «կողմնակալ եւ իրականությանը չհամապատասխանող հայտարարություններով են հանդես եկել Ադրբեջանում կայացած նախագահական ընտրությունների վերաբերյալ»:
Ըստ Աբիեւի, «այդ դրսեւորման մեջ անհնար է երկակի չափանիշների կիրառում չտեսնել»:
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարը օրինակ է բերել ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ-ի եւ ԱՄՆ-ի պետդեպարտամենտի դրական եզրակացությունը ՀՀ նախագահական ընտրությունների վերաբերյալ, որոնք «ամբողջովին կեղծված էին»:
«Չնայած Երեւանում բողոքի ցույցի դուրս եկած հազարավոր մարդկանց դեմ կիրառված զինված ճնշմանը, ինչպես նաեւ ավելի քան տասը ընտրողների սպանությունը, Հայաստանի ղեկավարության վրա որեւէ միջազգային

Defense Minister of Azerbaijan Safar Abiyev
As Trend Agency reports, at the meeting with US Ambassador Richard Morningstar, Safar Abiyev said that “presidential elections in Azerbaijan were fair, democratic and free, and international organizations have positively assessed them.”
The Minister expressed concern over the fact that OSCE/ODIHR, as well as the U.S. Department of State have come up with “biased and untrue statements about presidential elections in Azerbaijan.”
According to Abiyev, “it’s impossible not to feel double standards here.”
As a concrete fact, Azerbaijani Defense Minister quoted the positive opinion of OSCE/ODIHR and the U.S. Department of State about presidential elections which were “totally falsified by aggressive Armenia.”
“Even despite the military pressure exercised by governmental forces on thousands of people who took to streets in Yerevan, as well as the killing of over a dozen of voters, no international pressure was exerted on Armenia,” Abiyev said.