Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Սաֆար Աբիեւը այսօր մեղադրել է ԱՄՆ-ին «երկակի չափանիշների» կիրառման մեջ:
Ինչպես հաղորդում է Trend-ը, ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Մորնինգսթարի հետ հանդիպման ժամանակ Սաֆար Աբիեւն ասել է, որ «Ադրբեջանում նախագահական ընտրություններն եղել են արդար, ժողովրդավարական եւ ազատ, եւ միջազգային կազմակերպությունները դրանց դրական գնահատական են տվել»:
Նախարարը մտահոգություն է հայտնել, որ ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ-ը, ինչպես նաեւ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը «կողմնակալ եւ իրականությանը չհամապատասխանող հայտարարություններով են հանդես եկել Ադրբեջանում կայացած նախագահական ընտրությունների վերաբերյալ»:
Ըստ Աբիեւի, «այդ դրսեւորման մեջ անհնար է երկակի չափանիշների կիրառում չտեսնել»:
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարը օրինակ է բերել ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ-ի եւ ԱՄՆ-ի պետդեպարտամենտի դրական եզրակացությունը ՀՀ նախագահական ընտրությունների վերաբերյալ, որոնք «ամբողջովին կեղծված էին»:
«Չնայած Երեւանում բողոքի ցույցի դուրս եկած հազարավոր մարդկանց դեմ կիրառված զինված ճնշմանը, ինչպես նաեւ ավելի քան տասը ընտրողների սպանությունը, Հայաստանի ղեկավարության վրա որեւէ միջազգային

Министр обороны Азербайджана обвинил США в использовании «двойных стандартов»
Ереван /Медиамакс/. Министр обороны Азербайджана Сафар Абиев обвинил сегодня США в использовании «двойных стандартов».
Как сообщает Trend, на встрече с послом США Ричардом Морнингстаром Сафар Абиев сказал, что «президентские выборы в Азербайджане прошли справедливо, демократично и свободно, и международные организации дали им положительную оценку».
Министр выразил обеспокоенность тем, что БДИПЧ ОБСЕ, а также Госдепартамент США выступили с «необъективными и не соответствующими действительности заявлениями о президентских выборах в Азербайджане».
По словам Абиева, «невозможно не почувствовать в этом проявления двойных
стандартов».
В качестве конкретного факта министр обороны Азербайджана привел положительное мнение, которое БДИПЧ ОБСЕ и Госдепартамент США выразили в отношении президентских выборов, «тотально сфальсифицированных захватнической Арменией».