Բաքվում ներկայացվել է «Օկուպացված Աղդամը» համակարգչային խաղը - Mediamax.am
Ինչպես հաղորդում է Trend-ը, Ադրբեջանի երիտասարդության եւ սպորտի հարցերով փոխնախարար Ինտիգամ Բաբաեւն ասել է, որ սա AzDimension երիտասարդ թիմի կողմից ստեղծված եւ նախարարության կողմից աջակցություն ստացած երկրորդ համակարգչային խաղն է:
«Այս խաղը կօգնի մեր երկրի պատմության ուսումնասիրությանը, դրական ազդեցություն կունենա երիտասարդների ռազմա-հայրենասիրական կրթության վրա: Հայկական զավթիչների կողմից ավերված Աղդամը ընդգրկված է աշխարհի «20 ուրվական քաղաքներ»-ի ցանկում: Համոզված եմ, որ նախագահ Իլհամ Ալիեւի վարած քաղաքականության շնորհիվ մենք, ի թիվս այլ շրջանների, կազատագրենք Աղդամը եւ կհեռացնենք այն ուրվական երկրների ցանկից», - ասել է Բաբաեւը:
Նա հիշեցրել է, որ մեկ տարի առաջ ստեղծվել էր առաջին խաղը` «Օկուպացված Շուշին»:
Խաղը մշակվել է ռազմական ժանրում, ասել է AzDimension խմբի ղեկավար Ֆարիլ Հախվերդիեւը:
«Խաղի նպատակն է ազատագրել Աղդամը զավթիչներից: Նոր խաղում բարելավվել է
համակարգչային գրաֆիկան, օգտագործվել են Ղարաբաղի եւ Աղդամի իրական պատկերները օկուպացիայից առաջ եւ հետո», - նշել է նա:

Yerevan /Mediamax/. The presentation of “Occupied Aghdam” computer game was held in Baku on Monday.
Deputy Minister of Youth and Sports of Azerbaijan Intigam Babaev said that it’s the second computer game worked out by young programmers of AzDimension initiative group with the Ministry’s support, Trend reports.
“The game will help study the history of our country, it will positively impact young people's upbringing in the military-patriotic spirit. Destroyed by Armenian invaders, Aghdam is included into the list of “20 Ghost Cities” of the world. I am sure the policy pursued by Ilham Aliyev will help us alongside with other regions release Aghdam and remove it from the list of ghost cities”, said Babaev.
He recalled that the first game, “Occupied Shushi”, was created a year ago.
The game is worked out in the military genre, the head of AzDimension group Faril Akhverdiev said.
“The goal of the game is to liberate Aghdam from invaders. The new game features improved computer graphics, real images of Karabakh and Aghdam before and after the occupation are used”, he noted.