Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի նախկին նախագահ եւ վարչապետ Արմեն Սարգսյանը հայտարարել է, որ 1996-1997 թվականներին ինքը Հայաստանի զարգացման «բաց մոդելի» ջատագովն էր:
Fox 11 Los Angeles հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում Արմեն Սարգսյանն ասել է.
«Այդ մոդելի էությունն էր Հայաստանը դարձնելն մի վայր, որտեղ կենտրոնացված են հայ ժողովրդի ազգային եւ տնտեսական շահերը:
Հայաստանը պետք է դառնար հայկական շահերի, կրթության, տաղանդների եւ մնացած ամեն ինչի գլոբալ կենտրոնը՝ Լյուքսեմբուրգի նման մի բան. մի վայր, որտեղ կուտակվում են հայերի կապիտալները, գործում են հարկման ճիշտ կանոններ եւ այլն։
Ես ունեի այդ տեսլականը, երիտասարդ էի, հորիզոններն անսահման էին թվում։ Ես ունեի նավթային եւ գազային ակտիվների ձեռքբերման ծրագրեր։ Ինչո՞ւ Հայաստանը, փոքր պետություն լինելով, չէր կարող ունենար նավթային հանքավայրեր։ Միացյալ Թագավորությունը նավթային հանքավայրեր չունի, բայց ունի BP-ն։ Նիդերլանդները նավթային հանքավայրեր չունեն, բայց ունեն Royal Dutch Shell-ը։ Ֆրանսիան սեփական նավթային հանքավայրեր չունի, բայց մի քանի խոշոր նավթային ընկերություն ունի։ Ըստ իմ տեսլականի՝ Հայաստանը պետք է մասնաբաժիններ ունենար այլ երկրների նավթային հանքավայրերում եւ միջազգային հանգույց դառնար։ Սակայն դրա համար՝ 1996-ին, 1997-ին, մեզ խաղաղություն էր անհրաժեշտ։
Այդ ժամանակահատվածը պատմականորեն լավագույն պահն էր խաղաղություն կնքելու համար։ Առաջին պատերազմում հայկական կողմն էր հաղթել։ Ադրբեջանը ղեկավարում էր շատ պրագմատիկ առաջնորդ Հեյդար Ալիեւը՝ ներկայիս նախագահի հայրը։ Միջազգային հետաքրքրությունը կենտրոնացած էր Կասպից ծովի եւ նավթի վրա։ Եվ Հայաստանը, խաղաղության համաձայնագիր կնքելով, կարող էր օգտվել այդ միջազգային ուշադրությունից եւ ներդրումներ ներգրավել։ Ընդ որում, մենք ունեինք լավագույն բանակցային դիրքերը, քանի որ հաղթող էինք։ Ցանկացած բանակցություններում չի կարելի պայմանավորվել թույլի դիրքերից։
Այդ պահը Հայաստանի հզորության գագաթնակետն էր։ Խաղաղությունը պետք էր կնքել հենց այն ժամանակ։ Երբ ես որպես վարչապետ այցով եկա ԱՄՆ, Զբիգնեւ Բժեզինսկին ինձ հրավիրեց ելույթ ունենալ իր կենտրոնում։ Իմ ելույթը վերնագրված էր «Հայաստանը՝ կասպյան պետություն»։ Դրանով ես հասկացնում էի. եթե որեւէ մեկը ցանկանում է տիրապետել կասպյան նավթին ու գազին՝ մենք այստեղ ենք։ Շատերը մեզ խոչընդոտ էին համարում պատերազմի պատճառով, սակայն մենք խնդրի լուծումն էինք։
Խաղաղությունը պետք էր կնքել այն ժամանակ։ Բայց դա տեղի չունեցավ, այդ թվում՝ այն պատճառով, որ 1997 թվականին ինձ մոտ քաղցկեղ հայտնաբերվեց, եւ ես ստիպված եղա հրաժարական տալ։ Իհարկե, կային դավադրապաշտական վարկածներ, բայց ես ծանր հիվանդ էի»։

Armen Sarkissian: “We should have done peace in 1996-1997” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Former President and Prime Minister Armen Sarkissian stated that in 1996-1997, he believed that the key to Armenia’s development was an “open model.”
In an interview with Fox 11 Los Angeles, Armen Sarkissian said:
“The model is to have Armenia as a core, as a place, where you put your whole national interests and economic interests of Armenian nation.
Armenia should have been like Luxembourg, a place where you accumulate money, Armenians keep money, the right rules of taxation, a global hub for Armenian interests, education, talent, and all of that stuff.
I had that vision, I was young, the sky was the limit, I had the plans of buying assets, oil and gas assets. Why on earth Armenia, being a small state, could not have an oil field? Britain doesn’t have oil fields, it has BP. Holland doesn’t have oil fields, they have Royal Dutch Shell. France doesn’t have oil fields, they have several, not one, oil big companies. So, in my vision, Armenia should have been owning interests in other countries, oil fields and become an international hub. But for that, in 96-97 we needed to have peace.
And that time was the best time, historically, for Armenia to make peace. Why? Armenia became independent, the first war was won by the Armenian side. Azerbaijan had a very pragmatic leader, Heydar Aliyev, the father of the current president. The international interest was focused on Caspian and the oil. So Armenia, being a part of the peace deal, could have been benefiting from international interest and investment. And we had the best position for negotiating, because we were victorious. When you negotiate, you have to negotiate from the strength. That was the peak of the strength of Armenia. We should have done peace then. And in fact, I was here in US visiting as prime minister, Zbigniew Brzezinski invited me to make a speech at his center. And the title of my speech was, “Armenia is a Caspian state”, indicating that if anybody wants to develop the Caspian oil and gas, we are there. People think that we’re an obstacle because there is a war. No, we are a solution.
We should have done that peace then. It did not happen because among other things, I had cancer in 97, I had to retire. Of course, there were conspiracy theories, but the reality was that I was very sick.”