Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի նախկին նախագահ եւ վարչապետ Արմեն Սարգսյանը հայտարարել է, որ 1996-1997 թվականներին ինքը Հայաստանի զարգացման «բաց մոդելի» ջատագովն էր:
Fox 11 Los Angeles հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում Արմեն Սարգսյանն ասել է.
«Այդ մոդելի էությունն էր Հայաստանը դարձնելն մի վայր, որտեղ կենտրոնացված են հայ ժողովրդի ազգային եւ տնտեսական շահերը:
Հայաստանը պետք է դառնար հայկական շահերի, կրթության, տաղանդների եւ մնացած ամեն ինչի գլոբալ կենտրոնը՝ Լյուքսեմբուրգի նման մի բան. մի վայր, որտեղ կուտակվում են հայերի կապիտալները, գործում են հարկման ճիշտ կանոններ եւ այլն։
Ես ունեի այդ տեսլականը, երիտասարդ էի, հորիզոններն անսահման էին թվում։ Ես ունեի նավթային եւ գազային ակտիվների ձեռքբերման ծրագրեր։ Ինչո՞ւ Հայաստանը, փոքր պետություն լինելով, չէր կարող ունենար նավթային հանքավայրեր։ Միացյալ Թագավորությունը նավթային հանքավայրեր չունի, բայց ունի BP-ն։ Նիդերլանդները նավթային հանքավայրեր չունեն, բայց ունեն Royal Dutch Shell-ը։ Ֆրանսիան սեփական նավթային հանքավայրեր չունի, բայց մի քանի խոշոր նավթային ընկերություն ունի։ Ըստ իմ տեսլականի՝ Հայաստանը պետք է մասնաբաժիններ ունենար այլ երկրների նավթային հանքավայրերում եւ միջազգային հանգույց դառնար։ Սակայն դրա համար՝ 1996-ին, 1997-ին, մեզ խաղաղություն էր անհրաժեշտ։
Այդ ժամանակահատվածը պատմականորեն լավագույն պահն էր խաղաղություն կնքելու համար։ Առաջին պատերազմում հայկական կողմն էր հաղթել։ Ադրբեջանը ղեկավարում էր շատ պրագմատիկ առաջնորդ Հեյդար Ալիեւը՝ ներկայիս նախագահի հայրը։ Միջազգային հետաքրքրությունը կենտրոնացած էր Կասպից ծովի եւ նավթի վրա։ Եվ Հայաստանը, խաղաղության համաձայնագիր կնքելով, կարող էր օգտվել այդ միջազգային ուշադրությունից եւ ներդրումներ ներգրավել։ Ընդ որում, մենք ունեինք լավագույն բանակցային դիրքերը, քանի որ հաղթող էինք։ Ցանկացած բանակցություններում չի կարելի պայմանավորվել թույլի դիրքերից։
Այդ պահը Հայաստանի հզորության գագաթնակետն էր։ Խաղաղությունը պետք էր կնքել հենց այն ժամանակ։ Երբ ես որպես վարչապետ այցով եկա ԱՄՆ, Զբիգնեւ Բժեզինսկին ինձ հրավիրեց ելույթ ունենալ իր կենտրոնում։ Իմ ելույթը վերնագրված էր «Հայաստանը՝ կասպյան պետություն»։ Դրանով ես հասկացնում էի. եթե որեւէ մեկը ցանկանում է տիրապետել կասպյան նավթին ու գազին՝ մենք այստեղ ենք։ Շատերը մեզ խոչընդոտ էին համարում պատերազմի պատճառով, սակայն մենք խնդրի լուծումն էինք։
Խաղաղությունը պետք էր կնքել այն ժամանակ։ Բայց դա տեղի չունեցավ, այդ թվում՝ այն պատճառով, որ 1997 թվականին ինձ մոտ քաղցկեղ հայտնաբերվեց, եւ ես ստիպված եղա հրաժարական տալ։ Իհարկե, կային դավադրապաշտական վարկածներ, բայց ես ծանր հիվանդ էի»։

Армен Саркисян: «Мир нужно было заключать в 1996-1997 гг.» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Бывший президент и премьер-министр Армен Саркисян заявил, что в 1996–1997 гг. он считал, что ключом к развитию Армении была «открытая модель».
В интервью телеканалу Fox 11 Los Angeles Армен Саркисян сказал:
«Сутью этой модели было сделать Армению ядром, местом, где сосредоточены все национальные и экономические интересы армянского народа.
Армения должна была стать глобальным центром армянских интересов, образования, талантов и всего остального, чем-то вроде Люксембурга - местом, где аккумулируются капиталы армян, где действуют правильные правила налогообложения и так далее.
У меня было это видение, я был молод, горизонты казались безграничными. У меня были планы по приобретению нефтяных и газовых активов. Почему Армения, будучи небольшим государством, не могла владеть нефтяным месторождениями? У Великобритании нет нефтяных месторождений, но есть BP. У Нидерландов нет нефтяных месторождений, но есть Royal Dutch Shell. У Франции нет собственных нефтяных месторождений, но есть несколько крупных нефтяных компаний. Согласно моему видению, Армения должна была владеть долями в нефтяных месторождениях других стран и стать международным хабом. Но для этого - в 1996-м, 1997-м - нам нужен был мир.
Тот период был исторически лучшим временем для заключения мира. В первой войне победа была на стороне армян. Азербайджан возглавлял очень прагматичный лидер - Гейдар Алиев, отец нынешнего президента. Международный интерес был сосредоточен на Каспии и нефти. И Армения, заключив мирное соглашение, могла бы воспользоваться этим международным вниманием и привлечь инвестиции. При этом у нас была лучшая переговорная позиция, поскольку мы были победителями. В любых переговорах нельзя договариваться с позиции слабости.
Тот момент был пиком силы Армении. Мир нужно было заключать именно тогда. Когда я приехал в США с визитом в качестве премьер-министра, Збигнев Бжезинский пригласил меня выступить в его центре. Моё выступление называлось «Армения - каспийское государство». Этим я давал понять: если кто-то хочет осваивать каспийскую нефть и газ - мы здесь. Многие считали нас препятствием из-за войны. Но мы были решением проблемы.
Мир нужно было заключить тогда. Но этого не произошло - в том числе потому, что в 1997 году у меня обнаружили рак и мне пришлось уйти в отставку. Разумеется, были  конспирологические версии, но я был очень болен».