Երեւան: Մեդիամաքս: Ամերիկացի քաղաքագետ, Eurasia Group-ի նախագահ Իեն Բրեմերի կարծիքով, ամերիկյան հարվածները Իրանին կարող են վատթարացնել ցուցարարների իրավիճակը։
«Ամերիկյան ռումբերը կարող են ռեժիմին տալ այն պատումը, որը նա ցանկանում է. ցուցարարները օտարերկրյա աջակցություն ստացող ահաբեկիչներ են, այլ ոչ թե սեփական կառավարությունից հոգնած մարդիկ: Հարվածները կարող են որոշ իրանցիների ստիպել միավորվել դրոշի շուրջ, ինչպես շատերն արեցին 2025 թվականի ամռան ծավալված 12-օրյա պատերազմի ժամանակ, ինչը ռեժիմին արդարացում կապահովի ավելի կոշտ բռնաճնշումների գնալու համար։
Իրանը Վենեսուելա չէ: Ցանկացած ռազմական գործողություն, որը չի տապալի ռեժիմը, կարող է քաջալերել այն եւ հուսահատեցնել ցուցարարներին, ովքեր ավելին էին ակնկալում», - նշել է Բրեմերը։
Նրա խոսքով՝ «Թեհրանը հույս ունի, որ Թրամփը կսահմանափակվի խորհրդանշական հարվածներով»։
«Թրամփն իր նախորդներից պակաս հետաքրքրված է իրանական ռեժիմի փոփոխությամբ։ Նա ցանկանում է, որ Իրանը հրաժարվի իր միջուկային ծրագրից, սահմանափակի բալիստիկ հրթիռների ծրագիրը եւ դադարի աջակցել տարածաշրջանային պրոքսիներին։ Սակայն Իրանի գերագույն առաջնորդը երբեք դա չի անի։ 1988 թվականին Խամենեիի նախորդը՝ այաթոլա Խամեյնին, ընդունեց Իրաքի հետ զինադադարը, որը հետո համեմատեց «թունավորված բաժակից» խմելու հետ։
Խամենեին տասնամյակներ շարունակ հստակ հասկացնում էր, որ չի հետեւելու նրա օրինակին։ Նա կնախընտրի մեռնել, քան ընդունել այն պայմանները, որոնք կապիտուլյացիա է համարում», - ասել է Eurasia Group-ի նախագահը։

«Американские бомбы не помогут, а навредят протестующим в Иране» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Американский политолог, президент Eurasia Group Иен Бреммер считает, что ограниченные американские удары по Ирану могут ухудшить ситуацию для протестующих.
«Американские бомбы могут дать режиму нарратив, который он хочет: протестующие - это поддерживаемые извне террористы, а не иранцы, уставшие от своего собственного правительства. Удары могут заставить некоторых иранцев сплотиться вокруг флага, как многие сделали во время 12-дневной войны летом 2025 года, давая режиму оправдание для еще более жестких репрессий.
Иран – это не Венесуэла. Любые военные действия, которые не сместят режим, могут воодушевить его и деморализовать протестующих, которые ожидали большего», - отмечает Бреммер.
По его словам, «Тегеран делает ставку на то, что Трамп не пойдет дальше символических ударов».
«Трамп менее заинтересован в смене режима, чем его предшественники. Он хочет, чтобы Иран отказался от своей ядерной программы, ограничил программу баллистических ракет, прекратил поддержку региональных прокси. Но верховный лидер Ирана никогда не даст ему этого. В 1988 году предшественник Хаменеи аятолла Хомейни принял прекращение огня с Ираком, которое он уподобил питью из «отравленной чаши».
Хаменеи потратил десятилетия, ясно давая понять, что не последует этому примеру. Он предпочтет умереть, нежели принять условия, которые считает капитуляцией», - считает президент Eurasia Group.