Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանը, Ադրբեջանը եւ Իրանը աշխատում են եռակողմ համաձայնագրի վրա, որը նախատեսում է միասնական սակագներ «Հյուսիս-Հարավ» միջանցքի համար։
Ինչպես հաղորդում է Trend-ը, այս մասին այսօր Բաքվում հայտարարել է «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Օլեգ Բելոզյորովը։
«Այս մոտեցումը ապահովում է պայմանների թափանցիկություն եւ գների կայունություն որոշակի ժամանակահատվածում՝ ստեղծելով ավելի հարմարավետ եւ կանխատեսելի միջավայր բեռնափոխադրողների համար», - ասել է Բելոզյորովը։
«Ռուսական երկաթուղիներ»-ի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Սերգեյ Պավլովն ասել է, որ «Հյուսիս-Հարավ միջանցքը նպաստում է ոչ միայն Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի, այլեւ տարածաշրջանի այլ երկրների, այդ թվում՝ Վրաստանի եւ Իրանի միջեւ բեռնափոխադրումների աճին։
Նա նշել է, որ դեպի Հայաստան Ադրբեջանի միջոցով տարանցման բացումը նոր հնարավորություններ է ստեղծում ինչպես ռուսական, այնպես էլ ադրբեջանական երկաթուղիների համար։
«Դա տեղի է ունեցել բոլորովին վերջերս։ Մենք իրականացրեցինք առաջին փորձնական բեռնափոխադրումը, որը ցույց տվեց, որ երթուղին արդյունավետ է ինչպես բեռնափոխադրողների, այնպես էլ հաճախորդների համար», - հավելել է Սերգեյ Պավլովը։

В РЖД прокомментировали открытие транзита в Армению через Азербайджан - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Россия, Азербайджан и Иран работают над трехсторонним соглашением, предусматривающее единые сквозные тарифы для коридора Север-Юг.
Как сообщает Trend, об этом сказал сегодня в Баку генеральный директор ОАО «Российские железные дороги» Олег Белозёров.
«Такой подход обеспечивает прозрачность условий и стабильность стоимости на определенный период, создавая более комфортную и предсказуемую среду для грузоотправителей», - сказал Белозёров.
Заместитель гендиректора «Российских железных дорог» Сергей Павлов сказал, что
коридор Север-Юг способствует росту перевозок не только между Азербайджаном и Россией, но и с другими странами региона, включая Грузию и Иран.
Он также отметил, что открытие транзита в Армению через Азербайджан создает новые возможности как для российских железных дорог, так и для азербайджанских.
«Это произошло совсем недавно. Мы провели первую тестовую перевозку, которая показала, что маршрут эффективен как для грузоотправителей, так и для клиентов», - добавил Сергей Павлов.