Փաշինյան. Կստեղծվի ՀՀ-ԱՄՆ ընկերություն, կլինի տնօրենների խորհուրդ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «Հայաստանի եւ Միացյալ Նահանգների կողմից համատեղ իրավաբանական անձ կստեղծվի, որը կլինի TRIPP ընկերություն կամ TRIPP գործընկերություն»:
«Անվան վերջնականացումն ընթացքի մեջ է, այն կլինի Հայաստան-Միացյալ Նահանգներ համատեղ հիմնադրված ընկերություն, եւ կլինի տնօրենների խորհուրդ, որը կկառավարի ընկերությունը: Տնօրենների խորհրդում ներկայացված կլինեն Հայաստանը եւ Միացյալ Նահանգները. բաշխվածությունը կախված կլինի նաեւ մասնաբաժիններից, որի շուրջ ներկայում քննարկումներ են տեղի ունենում:
Բայց կարեւոր է արձանագրել, որ ռազմավարական նշանակության հարցերի վերաբերյալ Հայաստանը կունենա վճռական ձայնի իրավունք: Սա շատ կարեւոր ըմբռնում արձանագրում է»,- «Խաղաղության խաչմերուկ. զարգացնելով տարածաշրջանային հաղորդակցությունները» համաժողովի ընթացքում ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ նախագիծը կունենա զարգացման մի քանի ուղղություն՝ երկաթուղի, էլեկտրահաղորդման գծեր, խողովակաշարեր, որի մեջ կարող են լինել գազամուղ, նավթամուղ, մալուխներ, նաեւ՝ տրանսպորտային այլ հաղորդակցություններ:

Пашинян: Будет создана армяно-американская компания с советом директоров - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что «Армения и США создадут совместное юридическое лицо, которое будет называться компанией TRIPP или партнерством TRIPP».
«Название уточняется, это будет совместное армяно-американское предприятие с советом директоров, который будет управлять компанией. Армения и США будут представлены в совете директоров. Распределение также будет зависеть от долевого участия, которое в настоящее время обсуждается.
Однако важно отметить, что Армения будет иметь право решающего голоса по вопросам стратегического значения. Это очень важное соглашение», - заявил Никол Пашинян в ходе конференции «Перекрёсток мира: развивая региональные коммуникации».
По его словам, проект будет иметь несколько направлений развития: железные дороги, линии электропередач, трубопроводы, в число которых могут входить газопроводы, нефтепроводы, кабели, а также другие транспортные коммуникации.