Փաշինյան. Կստեղծվի ՀՀ-ԱՄՆ ընկերություն, կլինի տնօրենների խորհուրդ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «Հայաստանի եւ Միացյալ Նահանգների կողմից համատեղ իրավաբանական անձ կստեղծվի, որը կլինի TRIPP ընկերություն կամ TRIPP գործընկերություն»:
«Անվան վերջնականացումն ընթացքի մեջ է, այն կլինի Հայաստան-Միացյալ Նահանգներ համատեղ հիմնադրված ընկերություն, եւ կլինի տնօրենների խորհուրդ, որը կկառավարի ընկերությունը: Տնօրենների խորհրդում ներկայացված կլինեն Հայաստանը եւ Միացյալ Նահանգները. բաշխվածությունը կախված կլինի նաեւ մասնաբաժիններից, որի շուրջ ներկայում քննարկումներ են տեղի ունենում:
Բայց կարեւոր է արձանագրել, որ ռազմավարական նշանակության հարցերի վերաբերյալ Հայաստանը կունենա վճռական ձայնի իրավունք: Սա շատ կարեւոր ըմբռնում արձանագրում է»,- «Խաղաղության խաչմերուկ. զարգացնելով տարածաշրջանային հաղորդակցությունները» համաժողովի ընթացքում ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ նախագիծը կունենա զարգացման մի քանի ուղղություն՝ երկաթուղի, էլեկտրահաղորդման գծեր, խողովակաշարեր, որի մեջ կարող են լինել գազամուղ, նավթամուղ, մալուխներ, նաեւ՝ տրանսպորտային այլ հաղորդակցություններ:

Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said today that "Armenia and the United States will establish a joint entity, which will operate as a TRIPP company or TRIPP partnership.”
“The name is being finalized. It will be a jointly established Armenia-United States company with a board of directors responsible for overseeing its operations. Both Armenia and the United States will be represented on the board, and the distribution will depend on the share structure, which is currently under discussion.
What is important is that Armenia will retain the right to cast a decisive vote on issues of strategic significance. This is a key element of our understanding,” Pashinyan said at the “Crossroads of Peace: Developing Regional Communications” conference.
He noted that the project will encompass several development directions, including railways, power lines, pipelines, which may include gas and oil pipelines, cables, and other transport communications.