Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել Ռուսաստանի, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարների կողմից Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում հրադադարի վերաբերյալ ձեռք բերված համաձայնությունների հինգերորդ տարեդարձի կապակցությամբ։
Ռուսաստանի ԱԳՆ հայտարարության մեջ նշվում է, որ «չորս բարձր մակարդակի հայտարարությունները կազմում են խաղաղության գործընթացի ճանապարհային քարտեզը»։
«Այս համաձայնությունները ուժի մեջ են մնում եւ չեն կորցրել իրենց արդիականությունը: Ադրբեջանական եւ հայկական կողմերն ակտիվորեն կիրառում
են եռակողմ ձեւաչափով ստեղծված կարեւոր հիմքերը, այդ թվում՝ ուղիղ երկխոսության մեջ։
Այս համատեքստում ռուսական կողմը դրական է գնահատել Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ խաղաղության եւ միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի նախագծի նախաստորագրումը Ադրբեջանի եւ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարների կողմից Վաշինգտոնում 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին», - նշվում է հայտարարության մեջ։
Փաստաթղթում նաեւ նշվում է.
«Բաքուն եւ Երեւանը դեռ շատ անելիքներ ունեն երկկողմ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը անշրջելի դարձնելու համար, ներառյալ խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը, Հարավային Կովկասի բոլոր երկրների եւ նրանց անմիջական հարեւանների շահերից ելնելով տրանսպորտային եւ տնտեսական հաղորդակցությունների վերականգնումը, պետական սահմանի արդարացի սահմանազատման եւ սահմանագծման ապահովումը, ինչպես նաեւ քաղաքացիական հասարակության շրջանակներում արդյունավետ կապերի հաստատումը: Ռուսական կողմը պատրաստ է շարունակել ադրբեջանցի եւ հայ գործընկերներին համապարփակ օգնություն ցուցաբերել բոլոր ոլորտներում, այդ թվում՝ 3+3 տարածաշրջանային համագործակցության հարթակի (Ադրբեջան, Հայաստան, Վրաստան - Ռուսաստան, Իրան, Թուրքիա) շրջանակներում»:

МИД России: «Договоренности остаются в силе» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. МИД России выступил с заявлением в связи с пятой годовщиной договоренностей лидеров России, Азербайджана и Армении о прекращении огня в зоне нагорно-карабахского конфликта.
В заявлении МИД России отмечается, что «четыре заявления на высшем уровне образуют «дорожную карту» мирного процесса».
«Эти договоренности остаются в силе и не утратили своей востребованности. Выстроенные в трехстороннем формате важные заделы активно используются азербайджанской и армянской сторонами, в том числе в прямом диалоге.
В этом контексте российская сторона положительно оценила парафирование проекта Соглашения об установлении мира и межгосударственных отношений между Азербайджанской Республикой и Республикой Армения министрами иностранных дел Азербайджана и Армении в Вашингтоне 8 августа 2025 года», - отмечается в заявлении.
В документе также говорится:
«Баку и Еревану еще предстоит немало сделать для придания процессу нормализации двусторонних отношений необратимого характера, включая подписание мирного договора, восстановление транспортных и экономических коммуникаций в интересах всех стран Южного Кавказа и их непосредственных соседей, справедливую делимитацию и демаркацию государственной границы, налаживание эффективных контактов по линии гражданского общества. Российская сторона готова и далее оказывать азербайджанским и армянским партнерам всемерное содействие по всем направлениям, в том числе в рамках Платформы регионального сотрудничества «3+3» (Азербайджан, Армения, Грузия – Россия, Иран, Турция)».