Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել Ռուսաստանի, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարների կողմից Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում հրադադարի վերաբերյալ ձեռք բերված համաձայնությունների հինգերորդ տարեդարձի կապակցությամբ։
Ռուսաստանի ԱԳՆ հայտարարության մեջ նշվում է, որ «չորս բարձր մակարդակի հայտարարությունները կազմում են խաղաղության գործընթացի ճանապարհային քարտեզը»։
«Այս համաձայնությունները ուժի մեջ են մնում եւ չեն կորցրել իրենց արդիականությունը: Ադրբեջանական եւ հայկական կողմերն ակտիվորեն կիրառում
են եռակողմ ձեւաչափով ստեղծված կարեւոր հիմքերը, այդ թվում՝ ուղիղ երկխոսության մեջ։
Այս համատեքստում ռուսական կողմը դրական է գնահատել Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ խաղաղության եւ միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի նախագծի նախաստորագրումը Ադրբեջանի եւ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարների կողմից Վաշինգտոնում 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին», - նշվում է հայտարարության մեջ։
Փաստաթղթում նաեւ նշվում է.
«Բաքուն եւ Երեւանը դեռ շատ անելիքներ ունեն երկկողմ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը անշրջելի դարձնելու համար, ներառյալ խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը, Հարավային Կովկասի բոլոր երկրների եւ նրանց անմիջական հարեւանների շահերից ելնելով տրանսպորտային եւ տնտեսական հաղորդակցությունների վերականգնումը, պետական սահմանի արդարացի սահմանազատման եւ սահմանագծման ապահովումը, ինչպես նաեւ քաղաքացիական հասարակության շրջանակներում արդյունավետ կապերի հաստատումը: Ռուսական կողմը պատրաստ է շարունակել ադրբեջանցի եւ հայ գործընկերներին համապարփակ օգնություն ցուցաբերել բոլոր ոլորտներում, այդ թվում՝ 3+3 տարածաշրջանային համագործակցության հարթակի (Ադրբեջան, Հայաստան, Վրաստան - Ռուսաստան, Իրան, Թուրքիա) շրջանակներում»:

Russian Foreign Ministry: “The agreements remain in force” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The Russian Foreign Ministry issued a statement on the fifth anniversary of the agreement signed by the leaders of Russia, Azerbaijan, and Armenia on a ceasefire in the Nagorno-Karabakh conflict zone.
The statement notes that “four high-level statements form a ‘road map’ for the peace process.”
“These agreements remain in force and have not lost their relevance. The important groundwork laid in a trilateral format is being actively used by the Azerbaijani and Armenian sides, including in direct dialogue.
In this context, the Russian side welcomes the initialing of the draft Agreement on the Establishment of Peace and Inter-State Relations between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia by the Ministers of Foreign Affairs of Azerbaijan and Armenia in Washington on August 8, 2025,” the statement said.
The document also states:
“Baku and Yerevan still have a lot to do to make the normalization of relations irreversible, including signing a peace treaty, restoring transport and economic communications in the interests of all South Caucasus countries and their immediate neighbors, fair delimitation and demarcation of the state border, and establishing effective contacts through civil society. The Russian side is ready to continue providing all possible support to its Azerbaijani and Armenian partners in every area, including within the framework of the 3+3 regional cooperation platform (Azerbaijan, Armenia, Georgia – Russia, Iran, Turkey).”