Հրապարակվել են Ռուբինյանի ու Քըլըչի հանդիպման արդյունքները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ կարգավորման գործընթացի հատուկ ներկայացուցիչներ Ռուբեն Ռուբինյանը եւ Սերդար Քըլըչը Երեւանում վերահաստատել են նախորդ հանդիպումների ժամանակ մշակված եւ համաձայնեցված հարցերը՝ «Հայաստանի եւ Թուրքիայի հարաբերությունների լիարժեք կարգավորման գործընթացի առաջմղման նպատակով»:
Հայաստանի ԱԳՆ-ից հայտնել են, որ նրանք մտքեր են փոխանակել 2022 թ. հուլիսի 1-ի հանդիպման ընթացքում սահմանահատումների վերաբերյալ ձեռք բերված համաձայնության կյանքի կոչման շուրջ։ Հատուկ ներկայացուցիչները համաձայնել են արագացնել այս գործընթացը:
Ռուբեն Ռուբինյանը եւ Սերդար Քըլըչը նաեւ պայմանավորվել են, որ երկու երկրների համապատասխան մարմինները կկատարեն անհրաժեշտ տեխնիկական ուսումնասիրությունները՝ Գյումրի–Կարս երկաթուղու եւ էլեկտրահաղորդիչ գծի վերականգնման ու գործարկման համար։
«Նրանք նաեւ պայմանավորվել են, որ ջանքեր կգործադրվեն մշակույթի եւ ակադեմիական ոլորտներում համագործակցությունն ամրապնդելու ուղղությամբ, մասնավորապես, բարձրագույն կրթական հաստատությունների ուսանողների համար կրթաթոշակների հնարավորություններ ստեղծելու եւ պատմական Անիի/Մետաքսի ճանապարհի կամրջի համատեղ վերականգնման միջոցով:
Հատուկ ներկայացուցիչները նաեւ համաձայնել են իրականացնել անհրաժեշտ աշխատանքներ՝ միտված այլ հետաքրքրված ընկերությունների կողմից 2026 թվականի ամռանից տարբեր ուղղություններով թռիչքներ իրականացնելուն, ինչը կավելացնի օդային երթուղիների եւ թռիչքների թիվը երկու երկրների միջեւ:
Նրանք վերահաստատել են հանձնառությունը շարունակել այս գործընթացն՝ առանց որեւէ նախապայմանի»,- ասվում է ՀՀ ԱԳՆ հաղորդագրությունում:

Известны итоги встречи Рубиняна и Кылыча - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Сегодня в Ереване прошла шестая встреча специальных представителей по процессу нормализации отношений между Арменией и Турцией Рубена Рубиняна и Сердара Кылыча.
Как отметили в МИД Армении, спецпредставители подтвердили вопросы, над которыми они работали и по которым достигли договоренностей на предыдущих встречах.
Стороны обменялись мнениями о реализации соглашения о пунктах пересечения границы, достигнутого на встрече 1 июля 2022 года и договорились ускорить этот процесс.
Спецпредставители также решили, что соответствующие органы обеих стран проведут необходимые технические исследования для восстановления и ввода в эксплуатацию железной дороги и линии электропередачи Гюмри-Карс.
Стороны также решили, что необходимо приложить усилия к укреплению сотрудничества в области культуры и науки, в частности, путем создания возможностей для получения стипендий студентам высших учебных заведений и совместной реконструкции исторического моста Ани/Шелковый путь.
Рубинян и Кылыч также согласились провести необходимую работу для того, чтобы «другие заинтересованные компании могли начать полеты по различным направлениям с лета 2026 года, тем самым увеличив количество авиамаршрутов и рейсов между двумя странами».