Հրապարակվել են Ռուբինյանի ու Քըլըչի հանդիպման արդյունքները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ կարգավորման գործընթացի հատուկ ներկայացուցիչներ Ռուբեն Ռուբինյանը եւ Սերդար Քըլըչը Երեւանում վերահաստատել են նախորդ հանդիպումների ժամանակ մշակված եւ համաձայնեցված հարցերը՝ «Հայաստանի եւ Թուրքիայի հարաբերությունների լիարժեք կարգավորման գործընթացի առաջմղման նպատակով»:
Հայաստանի ԱԳՆ-ից հայտնել են, որ նրանք մտքեր են փոխանակել 2022 թ. հուլիսի 1-ի հանդիպման ընթացքում սահմանահատումների վերաբերյալ ձեռք բերված համաձայնության կյանքի կոչման շուրջ։ Հատուկ ներկայացուցիչները համաձայնել են արագացնել այս գործընթացը:
Ռուբեն Ռուբինյանը եւ Սերդար Քըլըչը նաեւ պայմանավորվել են, որ երկու երկրների համապատասխան մարմինները կկատարեն անհրաժեշտ տեխնիկական ուսումնասիրությունները՝ Գյումրի–Կարս երկաթուղու եւ էլեկտրահաղորդիչ գծի վերականգնման ու գործարկման համար։
«Նրանք նաեւ պայմանավորվել են, որ ջանքեր կգործադրվեն մշակույթի եւ ակադեմիական ոլորտներում համագործակցությունն ամրապնդելու ուղղությամբ, մասնավորապես, բարձրագույն կրթական հաստատությունների ուսանողների համար կրթաթոշակների հնարավորություններ ստեղծելու եւ պատմական Անիի/Մետաքսի ճանապարհի կամրջի համատեղ վերականգնման միջոցով:
Հատուկ ներկայացուցիչները նաեւ համաձայնել են իրականացնել անհրաժեշտ աշխատանքներ՝ միտված այլ հետաքրքրված ընկերությունների կողմից 2026 թվականի ամռանից տարբեր ուղղություններով թռիչքներ իրականացնելուն, ինչը կավելացնի օդային երթուղիների եւ թռիչքների թիվը երկու երկրների միջեւ:
Նրանք վերահաստատել են հանձնառությունը շարունակել այս գործընթացն՝ առանց որեւէ նախապայմանի»,- ասվում է ՀՀ ԱԳՆ հաղորդագրությունում:

Results of Rubinyan-Kilic meeting unveiled
Yerevan /Mediamax/. Special Representatives for the Normalization Process between Armenia and Turkey Ruben Rubinyan and Serdar Kılıç confirmed the issues they had worked and agreed on at previous meetings, in order "to advance the full normalization process between Armenia and Turkey.”
Armenian Foreign Ministry press office reported that they exchanged views on the implementation of the agreement on border crossings reached at their meeting on July 1, 2022. The Special Representatives agreed to expedite this process.
Ruben Rubinyan and Serdar Kılıç also decided that the relevant authorities of both countries conduct the necessary technical studies for the rehabilitation and operationalization of the Gyumri-Kars railway and electricity interconnector.
“They also decided that efforts should be made to strengthen cooperation in the field of culture and academia, particularly by creating scholarship opportunities for higher education students and the joint renovation of the historical Ani/Silk Road bridge.
The Special Representatives also agreed to carry out the necessary work for other interested companies to start flights to various destinations starting in the summer of 2026, thereby increasing the number of air routes and flights between the two countries.
They reiterated their commitment to continue this process without any preconditions,” the news release issued by Armenia’s MFA reads.