Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանը այսօր աշխատանքային այցով կժամանի Մոսկվա։
«Հական Ֆիդանը եւ Սերգեյ Լավրովը կքննարկեն Անդրկովկասում, Լիբիայում, Սիրիայում եւ Սեւծովյան տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակը, մտքեր կփոխանակեն Ստամբուլում ռուս-ուկրաինական բանակցություններից հետո իրավիճակի զարգացման վերաբերյալ», - ասվում է Ռուսաստանի ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ։
«Նախատեսվում է մանրամասն քննարկել Անդրկովկասում համագործակցության խորացման հարցերը, այդ թվում՝ տրանսպորտային կապերի եւ հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը, ինչպես նաեւ տարածաշրջանի հետհակամարտային վերականգնումը։
Ռուսաստանը եւ Թուրքիան հետաքրքրված են խաղաղ եւ կանխատեսելի Հարավային Կովկասով։ Դրան կարելի է հասնել 3+3 տարածաշրջանային համագործակցության հարթակի շրջանակներում համատեղ ջանքերի միջոցով։ Մոսկվան ողջունում է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը», - ասվում է հաղորդագրության մեջ։

Fidan and Lavrov to “discuss in detail” issues on deepening cooperation in Transcaucasia - Mediamax.am
3392 views
Fidan and Lavrov to “discuss in detail” issues on deepening cooperation in Transcaucasia
Yerevan /Mediamax/. Turkish Foreign Minister Hakan Fidan will arrive in Moscow today on a working visit.
“Hakan Fidan and Sergey Lavrov will discuss the current situation in the Transcaucasus, Libya, Syria and the Black Sea region and will have a thorough exchange of views on the development of the situation after the Russian-Ukrainian talks in Istanbul,” the news release issued by Russian Foreign Ministry reads.
“The interlocutors will discuss in detail the issues on deepening cooperation in the Transcaucasus, including unblocking transportation and communications and post-conflict reconstruction of the region. Russia and Turkey are interested in a peaceful and predictable South Caucasus. This can be achieved through joint efforts within the framework of the “3+3” regional cooperation platform. Moscow welcomes the process of Armenian-Turkish normalization,” the news release reads.