Թբիլիսին Բաքվին եւ Երեւանին եռակողմ համագործակցություն է առաջարկում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վրաստանը Ադրբեջանին եւ Հայաստանին առաջարկում է եռակողմ համագործակցություն ծավալել տարբեր ոլորտներում։
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, այդ մասին այսօր Բաքվում հայտարարել է Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն՝ տնտեսական համագործակցության վրաց-ադրբեջանական միջկառավարական հանձնաժողովի նիստում։
«Մենք անկեղծորեն շահագրգռված ենք կոնկրետ գործնական քայլեր ձեռնարկել եւ խթանել համագործակցությունը տարածաշրջանում։ Վրաստանը կողմերին առաջարկում է եռակողմ համագործակցության նախաձեռնություն, որը ենթադրում է Հարավային Կովկասի բոլոր երեք երկրների ներգրավվածություն տարբեր ոլորտներում»,- նշել է Կոբախիձեն։
Նա ասել է, որ տարածաշրջանում եւ աշխարհում տիրող բարդ աշխարհաքաղաքական իրավիճակի համատեքստում էլ ավելի է կարեւոր է դառնում խաղաղության ւ կայունության պահպանումը տարածաշրջանային զարգացման և կայուն բարգավաճման համար։
Վրաստանի վարչապետն ուրբաթ օրը ժամանել է Բաքու։ Սա Կոբախիձեի առաջին պաշտոնական այցն է նրանից հետո, երբ խորհրդարանը 2024 թվականի նոյեմբերին նրան հաստատել էր կառավարության ղեկավարի պաշտոնում։

Тбилиси предложил Баку и Еревану развивать трехстороннее сотрудничество - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Грузия предлагает Азербайджану и Армении инициативу трехстороннего сотрудничества в различных сферах.
Как сообщает ТАСС, об этом заявил сегодня в Баку премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе на заседании межправительственной грузино-азербайджанской комиссии по экономическому сотрудничеству.
«Мы искренне заинтересованы в том, чтобы совершить конкретные практические шаги и способствовать сотрудничеству в регионе. Грузия предлагает сторонам инициативу трехстороннего сотрудничества, которая подразумевает вовлеченность всех трех стран Южного Кавказа в различных сферах», - отметил Кобахидзе.
Он сказал, что в условиях сложной геополитической обстановки в регионе и мире еще большее значение приобретают значение мира и стабильности для регионального развития и устойчивого благосостояния.
Премьер Грузии прибыл в Баку в пятницу для участия в заседании межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству двух стран. Это первый официальный зарубежный визит Кобахидзе после того, как парламент в ноябре 2024 года утвердил его в должности главы правительства.