Թբիլիսին Բաքվին եւ Երեւանին եռակողմ համագործակցություն է առաջարկում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վրաստանը Ադրբեջանին եւ Հայաստանին առաջարկում է եռակողմ համագործակցություն ծավալել տարբեր ոլորտներում։
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, այդ մասին այսօր Բաքվում հայտարարել է Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն՝ տնտեսական համագործակցության վրաց-ադրբեջանական միջկառավարական հանձնաժողովի նիստում։
«Մենք անկեղծորեն շահագրգռված ենք կոնկրետ գործնական քայլեր ձեռնարկել եւ խթանել համագործակցությունը տարածաշրջանում։ Վրաստանը կողմերին առաջարկում է եռակողմ համագործակցության նախաձեռնություն, որը ենթադրում է Հարավային Կովկասի բոլոր երեք երկրների ներգրավվածություն տարբեր ոլորտներում»,- նշել է Կոբախիձեն։
Նա ասել է, որ տարածաշրջանում եւ աշխարհում տիրող բարդ աշխարհաքաղաքական իրավիճակի համատեքստում էլ ավելի է կարեւոր է դառնում խաղաղության ւ կայունության պահպանումը տարածաշրջանային զարգացման և կայուն բարգավաճման համար։
Վրաստանի վարչապետն ուրբաթ օրը ժամանել է Բաքու։ Սա Կոբախիձեի առաջին պաշտոնական այցն է նրանից հետո, երբ խորհրդարանը 2024 թվականի նոյեմբերին նրան հաստատել էր կառավարության ղեկավարի պաշտոնում։

TASS reports that Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze said this today in Baku at a meeting of the intergovernmental Georgian-Azerbaijani commission on economic cooperation.
“We are sincerely interested in taking concrete practical steps and promoting cooperation in the region. Georgia offers the parties a trilateral cooperation initiative, which implies the involvement of all three South Caucasus countries in various spheres,” Kobakhidze noted.
He said that with the complex geopolitical situation in the region and the world, the importance of peace and stability for regional development and sustainable prosperity has become even more important.
Georgian Prime Minister arrived in Baku on Friday to participate in a meeting of the intergovernmental commission on economic cooperation between the two countries. This is Kobakhidze’s first official foreign visit after parliament approved him as head of government in November 2024.