Կարագանովը՝ Հայաստանի եւ Վրաստանի եւ «Եվրասիական մեծ նախագծի» մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանցի քաղաքագետ, Արտաքին եւ պաշտպանական քաղաքականության խորհրդի նախագահության պատվավոր նախագահ Սերգեյ Կարագանովի կարծիքով, «գունավոր հեղափոխությունները» Հայաստանում եւ Վրաստանում «դեռ հնարավոր են», սակայն դրանք «մնացորդային մարտեր» են։
Պատասխանելով նոր «գունավոր հեղափոխությունների» հնարավորության մասին հարցին Al Mayadeen English պարբերականին տված հարցազրույցում, որի ամբողջական տեքստը ներկայացրել է «Ռուսաստանը գլոբալ քաղաքականության մեջ» ամսագրի կայքը, Կարագանովն ասել է.
«Գունավոր հեղափոխություններ» դեռ հնարավոր են։ Այս մեթոդը փորձում են տարբեր վայրերում՝ Վրաստանում, Հայաստանում, Սիրիայում, Բանգլադեշում եւ այլն։ Բայց դրանք մնացորդային մարտեր են: Նրանք [Արեւմուտքը] նահանջում են, եւ մենք շատ դաժան ու ճարահատյալ հակագրոհի ականատես ենք դառնում։ Կարծում եմ՝ Ռուսաստանի եւ մեր միջազգային գործընկերների նպատակն է մեր արեւմտյան հակառակորդներին, հուսանք՝ ապագա գործընկերներին, բերել ավելի առողջ վիճակի:
Կարծում են, որ Միացյալ Նահանգները հնարավոր է ուղղորդել նահանջել դեպի «սովորական մեծ տերության» դիրքեր: Քսան տարի հետո այն կլինի նոր աշխարհակարգի չորս ապագա առաջնորդներից մեկը:
Եվրոպական վերնախավերին, որոնք լիովին կորցրել են իրենց ռազմավարական մտածողությունը եւ ողջախոհությունը, պետք է առայժմ մի կողմ մղել։ Իմ կարծիքով, դրանք, ցավոք, անօգուտ ու վտանգավոր են։ Բայց, իհարկե, մոտակա տասը-տասնհինգ տարում մենք պետք է վերականգնենք եվրոպական որոշ երկրների հետ վերականգնենք հարաբերությունների մի մասը «Եվրասիական մեծ նախագծի» հովանու ներքո, որը մենք առաջ ենք մղում»։

Ереван /Медиамакс/. Российский политолог, почётный председатель президиума Совета по внешней и оборонной политике Сергей Караганов считает, что «цветные революции» в Армении и Грузии «ещё возможны», но это «остаточные бои».
Отвечая на вопрос о возможности новых «цветных революций» в интервью изданию Al Mayadeen English, полный текст которого приводит сайт журнала «Россия в глобальной политике», Караганов заявил:
««Цветные революции» всё ещё возможны. Эту методику они пробуют то там, то здесь… в Грузии, Армении, опять же в Сирии, Бангладеш и так далее. Но это остаточные бои. Они отступают, и мы являемся свидетелями очень жестокой и отчаянной контратаки. Думаю, что цель России и наших международных партнёров заключается в том, чтобы привести наших западных противников – надеюсь, будущих партнёров – в более здравое состояние.
Полагаю, что Соединённые Штаты можно направить к отступлению на позиции «нормальной великой державы», одного из четырёх будущих лидеров нового мирового порядка через двадцать лет.
Европейские элиты, полностью утратившие стратегическое мышление и здравый смысл, следует на время просто отодвинуть в сторону. С моей точки зрения, они, к сожалению, бесполезны и опасны. Но, конечно, в ближайшие десять-пятнадцать лет нам придётся восстанавливать часть отношений с некоторыми европейскими странами под эгидой Большого евразийского проекта, который мы продвигаем».