Կարագանովը՝ Հայաստանի եւ Վրաստանի եւ «Եվրասիական մեծ նախագծի» մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանցի քաղաքագետ, Արտաքին եւ պաշտպանական քաղաքականության խորհրդի նախագահության պատվավոր նախագահ Սերգեյ Կարագանովի կարծիքով, «գունավոր հեղափոխությունները» Հայաստանում եւ Վրաստանում «դեռ հնարավոր են», սակայն դրանք «մնացորդային մարտեր» են։
Պատասխանելով նոր «գունավոր հեղափոխությունների» հնարավորության մասին հարցին Al Mayadeen English պարբերականին տված հարցազրույցում, որի ամբողջական տեքստը ներկայացրել է «Ռուսաստանը գլոբալ քաղաքականության մեջ» ամսագրի կայքը, Կարագանովն ասել է.
«Գունավոր հեղափոխություններ» դեռ հնարավոր են։ Այս մեթոդը փորձում են տարբեր վայրերում՝ Վրաստանում, Հայաստանում, Սիրիայում, Բանգլադեշում եւ այլն։ Բայց դրանք մնացորդային մարտեր են: Նրանք [Արեւմուտքը] նահանջում են, եւ մենք շատ դաժան ու ճարահատյալ հակագրոհի ականատես ենք դառնում։ Կարծում եմ՝ Ռուսաստանի եւ մեր միջազգային գործընկերների նպատակն է մեր արեւմտյան հակառակորդներին, հուսանք՝ ապագա գործընկերներին, բերել ավելի առողջ վիճակի:
Կարծում են, որ Միացյալ Նահանգները հնարավոր է ուղղորդել նահանջել դեպի «սովորական մեծ տերության» դիրքեր: Քսան տարի հետո այն կլինի նոր աշխարհակարգի չորս ապագա առաջնորդներից մեկը:
Եվրոպական վերնախավերին, որոնք լիովին կորցրել են իրենց ռազմավարական մտածողությունը եւ ողջախոհությունը, պետք է առայժմ մի կողմ մղել։ Իմ կարծիքով, դրանք, ցավոք, անօգուտ ու վտանգավոր են։ Բայց, իհարկե, մոտակա տասը-տասնհինգ տարում մենք պետք է վերականգնենք եվրոպական որոշ երկրների հետ վերականգնենք հարաբերությունների մի մասը «Եվրասիական մեծ նախագծի» հովանու ներքո, որը մենք առաջ ենք մղում»։

Karaganov on the situation in Armenia and Georgia and the “Greater Eurasian Project” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Sergey Karaganov, a Russian political analyst and honorary chairman of the Presidium of the Council on Foreign and Defense Policy, believes that "color revolutions” in Armenia and Georgia "still could be,” but they are "residual battles.”
In response to a question about the possibility of new “color revolutions” in an interview with Al Mayadeen English Karaganov said:
“There could still be color revolutions. They are trying this technique here and there… in Georgia, Armenia, again in Syria, Bangladesh, etc. But these are residual battles. They are in retreat, and we are witnessing a very vicious and desperate counter-attack. I think the aim of Russia and our international partners is to channel our Western enemies - hopefully future partners - into a much more sober mood.
I think that the United States could be channeled to retreat into a position of a “normal great power”, one of the four future leaders of the new world order of 20 years from now.
European elites, who have completely lost their strategic mind and common sense should be, for the time being, just pushed aside. They are, from my point of view, unfortunately desperately useless and dangerous. But, of course, over the next 10 to 15 years, we will have to restore some relations with some European countries under the auspices of the Greater Eurasian Project, which we have been promoting.”