Հայաստանը պատրաստ է «րոպե առաջ» ստորագրել համաձայնեցված տեքստը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանն այսօր ասել է, որ «իրական հնարավորություն կա՝ սեղմ ժամկետում ստորագրելու խաղաղության պայմանագիրը եւ Հարավային Կովկասում երկարատեւ խաղաղության եւ կայունության էջ բացել»:
«Խաղաղության պայմանագրի 16 հոդվածից 13-ն ամբողջապես համաձայնեցված է, 3-ը՝ մասնակի: Ստացվում է՝ տեխնիկապես եւ փաստացի ամբողջ տեքստը ծայրից ծայր համաձայնեցված է, եւ մեր առաջարկն է եղել ստորագրել այն, ինչը հաջողվել է այս ընթացքում համաձայնեցնել»,- Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսության փոխվարչապետ, ԱԳ եւ արտաքին առեւտրի նախարար Քսավյե Բետելի հետ ասուլիսի ժամանակ ասել է Արարատ Միրզոյանը:
Նա նշել է, որ տեքստի շուրջ չկան անհամաձայնություններ.
«Երբեմն ադրբեջանական կողմն այլ նախապայմաններ ու խնդիրներ է փորձում ներառել բանակցային գործընթացում, մեր մոտեցումն է՝ օր առաջ, րոպե առաջ ստորագրենք համաձայնեցված տեքստը»։

Армения готова подписать согласованный текст «как можно быстрее» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян заявил сегодня, что «есть реальная возможность в короткие сроки подписать мирный договор с Азербайджаном и открыть страницу долгосрочного мира и стабильности на Южном Кавказе».
«Из 16 статей мирного соглашения 13 согласованы полностью, 3 - частично. Получается, что технически и практически весь текст согласован от начала до конца, и наше предложение заключалось в том, чтобы подписать то, что удалось согласовать за это время», - сказал Арарат Мирзоян на совместной пресс-конференции с вице-премьером, министром иностранных дел и внешней торговли Люксембурга Ксавье Беттелем.
Он отметил, что разногласий по тексту нет.
«Иногда азербайджанская сторона пытается включить в переговорный процесс другие предусловия и проблемы, а наш подход заключается в том, чтобы подписать согласованный текст как можно быстрее», - резюмировал глава МИД Армении.