Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը հայտարարել է, որ «բացառիկ հնարավորություն» կա Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ խաղաղության պայմանագիր կնքելու համար։
«Բացառիկ հնարավորություն կա կյանքի կոչելու խաղաղության պայմանագիրը, ինչը վերջ կդնի տասնամյակներ տեւած հակամարտությանը եւ տարածաշրջանում տնտեսական աճի, արեւելքի եւ արեւմուտքի, հարավի եւ հյուսիսի երկրների միջեւ կապեր հաստատելու հնարավորություններ կստեղծի։ Ադրբեջանը վճռորոշ դերակատարում ունի այս հարցում»,- ասել է Բլինքենը Բրուքինգսի ինստիտուտում կայացած քննարկումների ժամանակ:
«Մենք ակտիվորեն աշխատում էինք դիվանագիտական ճանապարհով՝ փորձելով Ադրբեջանին եւ Հայաստանին մոտեցնել խաղաղության պայմանագրին։ Մենք դա արել ենք Եվրամիության հետ սերտ համագործակցությամբ, եւ ես կարծում եմ, որ խաղաղության պայմանագիրն հասանելի է։ Այդ մասին նախագահ Ալիեւին ասել եմ մոտ մեկ շաբաթ առաջ»,- ասել է ԱՄՆ պետքարտուղարը։

Ереван /Медиамакс/. Госсекретарь США Энтони Блинкен заявил о наличии «исключительной возможности» для заключения мирного соглашения между Азербайджаном и Арменией.
«Есть исключительная возможность реализовать мирные договоренности, что прекратит продолжающийся десятки лет конфликт и создаст огромные возможности в регионе для экономического роста, налаживания связей между странами на востоке и на западе, на юге и на севере. Азербайджан должен сыграть в этом решающую роль», - сказал Блинкен в ходе обсуждений в Институте Брукингса.
«Мы активно добивались этого путем дипломатии, пытаясь приблизить Азербайджан и Армению к мирным договоренностям. Мы делали это в тесном сотрудничестве с Европейским союзом и думаю, что мирое соглашение достижимо. Я говорил об этом президенту Алиеву примерно неделю назад», - сказал госсекретарь США.