Օ'Բրայենը կասի Ալիեւին, որ «եկել է խաղաղություն հաստատելու ժամանակը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ-ն փորձում է ապահովել, որ Կենտրոնական Ասիայից ապրանքների արտահանումն իրականացվի ոչ թե Ռուսաստանով եւ Չինաստանով, այլ այլընտրանքային ուղիներով, այդ թվում՝ Ադրբեջանի, Հայաստանի եւ Թուրքիայի տարածքով։
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, այս մասին Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում կայացած լսումների ժամանակ ասել է պետքարտուղարի Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով օգնական Ջեյմս Օ՛Բրայենը։
Ջեյմս Օ՛Բրայենն այսօր կայցելի Ադրբեջան։
«Դա վերաբերում է ողջ տարածաշրջանին, Կենտրոնական Ասիային՝ բոլոր այդ երկրների արտահանումը համաշխարհային շուկաներ է գնում միայն Չինաստանի եւ Ռուսաստանի տարածքով։ Շրջանցելու ճանապարհի համար նրանք պետք է համագործակցեն Ադրբեջանի հետ»,- ասել է նա՝ խոսելով Բաքու իր այցի նպատակի մասին։
«Մի երթուղին անցնում է Վրաստանով դեպի Սեւ ծով, բայց մեկ ուրիշը՝ պոտենցիալ ավելի խոշորը, կարող է անցնի Ադրբեջանով, Հայաստանով եւ Թուրքիայով, եւ այդ պատճառով մեզ անհրաժեշտ է խաղաղության պայմանագիր Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ», - ասել է Օ'Բրայենը:
Նա հավելել է, որ այցի ընթացքում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալեւին կփոխանցի այն միտքը, որ «եկել է խաղաղություն հաստատելու ժամանակը»։

О'Брайен скажет Алиеву, что «пришло время заключить мир» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. США добиваются того, чтобы экспорт товаров из Центральной Азии шел не через Россию и Китай, а альтернативными путями, в том числе через Азербайджан, Армению и Турцию.
Как сообщает ТАСС, об этом заявил помощник госсекретаря США по делам Европы и Евразии Джеймс О'Брайен на слушаниях в комитете по иностранным делам Палаты представителей Конгресса.
Джеймс О'Брайен сегодня посетит Азхербайджан.
«Это касается всего региона, Центральной Азии, экспорт всех этих стран на мировые рынки сейчас идет только через Китай и Россию. Для обходного пути им нужно сотрудничать с Азербайджаном», - сказал он, говоря о целях своей поездки в Баку.
«Один путь проходит через Грузию к Черному морю, но другой, потенциально более крупный, проходил бы через Азербайджан, Армению и Турцию, и из этих соображений нам необходимо мирное соглашение между Азербайджаном и Арменией», - пояснил О'Брайен.
Он добавил, что в ходе визита донесет до азербайджанского президента Ильхама Алиева мысль о том, что «пришло время заключить мир».