Բլինքեն. Խաղաղության համաձայնագիրը պետք է կնքել «առանց հապաղելու» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ պետքարտուղար Անտոնի Բլինքենը հեռախոսազրույց է ունեցել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ։
«Պետքարտուղարն արձանագրել է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի շարունակական առաջընթացը խաղաղության համաձայնագրի ուղղությամբ եւ ընդգծել է այն առանց հապաղելու կնքելու կարեւորությունը։ Նա վերահաստատել է, որ Միացյալ Նահանգները պատրաստ է աջակցություն ցուցաբերել ցանկացած ձեւով, որը կողմերը օգտակար կհամարեն։
Ընդգծելով ԱՄՆ-Ադրբեջան երկկողմ հարաբերությունների կարեւորությունը՝ պետքարտուղարն ընդգծել է Ադրբեջանի հետ կառուցողական համագործակցությունը կլիմայական եւ էներգետիկ ընդհանուր նպատակների շուրջ՝ հավելելով, որ Միացյալ Նահանգները հավատարիմ աջակցել COP29 կոնֆերանսի հաջող անցկացմանը: Նա կոչ է արել նորացնել եւ ամրապնդել Միացյալ Նահանգների եւ Ադրբեջանի հարաբերությունները։
Պետքարտուղարը կրկին կոչ է արել Ադրբեջանին կատարել իր միջազգային եւ մարդու իրավունքների պարտավորությունները եւ ազատ արձակել բոլոր անարդարացիորեն ձերբակալվածներին։ Նա կոչ է արել Ադրբեջանին դա անել որքան հնարավոր է շուտ»,- ասվում է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի հաղորդագրության մեջ:

Ереван /Медиамакс/. Госсекретарь США Энтони Блинкен провел телефонную беседу с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
«Госсекретарь признал продолжающийся прогресс Армении и Азербайджана на пути к мирному соглашению и подчеркнул важность заключения соглашения без промедления. Он подтвердил, что Соединенные Штаты готовы оказывать поддержку любым полезным для сторон способом.
Подчеркнув важность двусторонних отношений США и Азербайджана, госсекретарь подчеркнул конструктивное сотрудничество с Азербайджаном по общим климатическим и энергетическим целям, добавив, что Соединенные Штаты полны решимости помочь обеспечить успех конференции COP29. Он призвал обновить и укрепить двусторонние отношения между Соединенными Штатами и Азербайджаном.
Госсекретарь вновь призвал Азербайджан соблюдать свои международные обязательства и обязательства в области прав человека и освободить всех несправедливо задержанных. Он призвал Азербайджан сделать это как можно скорее», - говорится в сообщении Госдепартамента США.