Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան այսօր ասել է, որ Ֆրանսիան Հարավային Կովկասում էսկալացիայի հերթական փուլ է հրահրում:
«Դա հաստատում է Հայաստանին Caesar հաուբիցների մատակարարման պայմանագիրը: Ֆրանսիան չի առաջնորդվում Հայաստանի շահերով, այլ ձգտում է օգտագործել եղած հակասություններն իր նպատակներին հասնելու համար»,- ասել է Մարիա Զախարովան՝ մեկնաբանելով Երեւանի եւ Փարիզի միջեւ կնքված ռազմական համագործակցության պայմանագիրը։
Հունիսի 18-ին հայտարարությամբ էր հանդես եկել նաեւ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը՝ պնդելով, որ Փարիզը «սատարում է հայկական ռեւանշիզմին» եւ «տարածաշրջանը տանում է դեպի նոր պատերազմ»:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունն այսօր հայտարարել է, որ «Հայաստան-Ֆրանսիա ռազմատեխնիկական համագործակցության վերաբերյալ պաշտոնական Բաքվի արձագանքը տարակուսանքի տեղիք է տալիս»:
ՀՀ ԱԳՆ-ն նշել է, որ մարտունակ եւ ժամանակակից զինտեխնիկայով սպառազինված բանակ ունենալը ցանկացած երկրի ինքնիշխան իրավունքն է:

Zakharova: France provokes a new escalation in the South Caucasus - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The official representative of the Russian Foreign Ministry, Maria Zakharova, said today that France is provoking another round of escalation in the South Caucasus.
“This is confirmed by the contract on the supply of Caesar howitzers to Armenia. France is not guided by Armenia’s interests, but seeks to use existing contradictions to achieve its goals,” said Maria Zakharova, commenting on the military cooperation agreement signed between Yerevan and Paris.
On June 18, the Ministry of Defense of Azerbaijan, also issued a statement, noting that Paris “supports Armenian revanchism” and “leads the region to a new war.”
Armenian Ministry of Foreign Affairs announced today that “the reaction to the Armenia-France military-technical cooperation by official Baku causes confusion.”
The ministry noted that it is the sovereign right of every state to maintain combat-capable armed forces equipped with modern military assets.