Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «Հայաստանն ու Ադրբեջանը խաղաղ համակեցության փորձ եւ գիտելիք չունեն»:
«Անկախության առաջին օրերից նրանք հակամարտության մեջ են, եւ քաղաքական բանակցություններից, խաղաղության սկզբունքներից անդին կա մի կարեւոր նախապայման՝ սովորել խաղաղ ապրել, ինչը չափազանց բարդ գործընթաց է», ասել է նա Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) տարեկան համաժողովի բացման արարողությանը:
Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի պարագայում նաեւ խաղաղ ապրել սովորելու գործիքների կարիք կա.
«Այդ գործիքներից մեկը կառավարության առաջարկած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծն է, այս նախագիծը միայն Հայաստանին ու Ադրբեջանին չի վերաբերում, բայց, եթե այս համատեքստում նայենք, կարեւոր կետերից մեկն այն է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը միմյանց համար բացում են ավտոճանապարհները, երկաթգծերը, միմյանց տարածքով խողովակաշարեր, էլեկտրահաղորդման գծեր, մալուխներ անցկացնելու հնարավորությունը, միմյանց տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության, իրավազորության հարգման հիման վրա՝ հավասարության եւ փոխադարձության սկզբունքով»:
«Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ սահմանազատման գործընթացն այս օրերին մեկնարկել է, եւ պետք է դառնա այն գործիքներից մեկը, որ Հայաստանին եւ Ադրբեջանին կսովորեցնի խաղաղ ապրել»,- ասել է Փաշինյանը:

Пашинян: У Армении и Азербайджана нет опыта и знаний мирного сосуществования - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что «Армения и Азербайджан не имеют опыта и знаний мирного сосуществования».
«С первых дней независимости они находятся в конфликте, и помимо политических переговоров и принципов мира, есть важная предпосылка: научиться жить мирно, а это чрезвычайно трудный процесс», - сказал он на церемонии открытия ежегодного форума Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР).
Пашинян отметил, что в случае с Арменией и Азербайджаном необходимы также инструменты, позволяющие научиться жить мирно:
«Одним из таких инструментов является предложенный нашим правительством проект «Перекресток мира». Этот проект касается не только Армении и Азербайджана, но если мы посмотрим на него в этом контексте, то одним из важных моментов является то, что Армения и Азербайджан открывают друг для друга автомобильные, железные дороги и трубопроводы через территорию друг друга, возможность прокладки линий электропередачи, кабелей на основе уважения территориальной целостности, суверенитета, юрисдикции друг друга, на принципах равенства и взаимности».
«Процесс демаркации границы между Арменией и Азербайджаном начался в эти дни и должен стать одним из инструментов, который научит Армению и Азербайджан жить мирно», - сказал Пашинян.