Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը կարող է արմատապես փոխել իրավիճակը տարածաշրջանում:
«Ներկայացրել եմ Ադրբեջանի հետ բանակցությունների վերջին զարգացումները՝ վերահաստատելով ՀՀ կառավարության՝ տարածաշրջանում կայուն ու տեւական խաղաղություն հաստատելու պատրաստակամությունը Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ արդեն իսկ համաձայնեցված երեք սկզբունքի հիման վրա»,- Հայաստանում պաշտոնական այցով գտնվող Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաեւի հետ հանդիպմանն ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաեւն իր հերթին նշել է, որ Հայաստանը Հարավային Կովկասում Ղազախստանի համար կարեւոր ու վստահելի գործընկեր է:
«Մեր նպատակներն ու շահերը տարածաշրջանային ու միջազգային խաղաղության եւ անվտանգության ամրացման տեսանկյունից համընկնում են: Բարձր ենք գնահատում Հայաստանի ձգտումը՝ վերականգնելու Հարավային Կովկասում տրանսպորտային կապերը»,- ասել է Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաեւը:
Նա նշել է, որ Ղազախստանը ողջունում է Հայաստանի ու Ադրբեջանի ձգտումը կնքել խաղաղության պայմանագիր.
«Ղազախստանը պատրաստ է առավելագույն օժանդակություն ու իր հարթակը տրամադրել երկու երկրի միջեւ բանակցությունների համար:
Մեր հիմնական նպատակն է մերձեցնել Հայաստանին ու Ադրբեջանին, բացել ճանապարհ խաղաղության ու կայուն զարգացման համար»:

Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said today that the “Crossroads of Peace” project can radically change the situation in the region.
“I presented the latest developments in the negotiations with Azerbaijan, reaffirming the readiness of the Government of Armenia to establish sustainable and lasting peace in the region based on the three principles already agreed between Armenia and Azerbaijan,” Nikol Pashinyan said at the meeting with the President of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev, who is in Armenia on an official visit.
Kassym-Jomart Tokayev, in his turn, noted that Armenia is an important and reliable partner for Kazakhstan in the South Caucasus.
“Our goals and interests coincide in terms of strengthening regional and international peace and security. We highly appreciate Armenia’s aspiration to restore transport links in the South Caucasus,” Kassym-Jomart Tokayev said.
He noted that Kazakhstan also welcomes the aspiration of Armenia and Azerbaijan to sign a peace treaty:
“Kazakhstan is ready to provide maximum assistance and its platform for negotiations between the two countries.
Our key goal is to bring Armenia and Azerbaijan closer together, to pave the way for peace and sustainable development.”