ՀՀ ԱԳՆ. Ադրբեջանը պատրվակներ է փնտրում էսկալացիաներ ծավալելու համար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունն այսօր հայտարարել է, որ Ադրբեջանը պատրվակներ է փնտրում էսկալացիաներ ծավալելու համար:
ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել այսօր Ադրբեջանի կողմից ուժի կիրառման վերաբերյալ, որի արդյունքում հայկական կողմն ունի 4 զոհ եւ մեկ վիրավոր:
«Ուժի կիրառման այս գործողություններին նախորդել էին Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության ռազմատենչ հայտարարությունները, ինչպես նաեւ վերջին օրերի տեղեկատվական-քարոզչական նախապատրաստական աշխատանքները: Ադրբեջանական ղեկավարությունը շարունակաբար փորձ է անում վիժեցնել Հարավային Կովկասի կայունությամբ եւ անվտանգությամբ շահագրգիռ դերակատարների ջանքերը՝ վերսկսելու Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված բանակցությունները:
Խստորեն դատապարտում ենք ռազմական սադրանքների դիմելու ադրբեջանական այս գործողությունները, կոչ ենք անում զերծ մնալ իրավիճակն ապակայունացնող քայլերից եւ վերադառնալ բանակցությունների: Եվս մեկ անգամ վերահաստատում ենք հայկական կողմի նախորդիվ հնչեցրած առաջարկները` իրականացնելու սահմանային անվտանգության բարձրացմանն ուղղված հուսալի միջոցառումներ», - ասված է հայտարարության մեջ:

Armenian MFA: Azerbaijan looks for reasons for escalation - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenia’s Ministry of Foreign Affairs stated today that Azerbaijan is looking for reasons for escalation.
The ministry issued a statement regarding the use of force by Azerbaijan, as a result of which the Armenian side has suffered four casualties and one wounded.
“This use of force was preceded by bellicose statements of the military and political leadership of Azerbaijan, as well as the propaganda preparations of the recent days. The Azerbaijani leadership is continuously trying to abort the efforts of actors interested in the stability and security of the South Caucasus to resume the negotiations aimed at the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan.
We strongly condemn Azerbaijan’s actions of resorting to military provocations, call to refrain from the steps destabilizing the situation and to return to negotiations. We again reaffirm the proposals made by the Armenian side to take reliable measures aimed at increasing border security,” the statement runs.