Ալիեւ. Հայաստանը մեծ սխալ է գործել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել է, որ Հայաստանը մեծ սխալ է գործել՝ հրաժարվելով Զանգեզուրի միջանցքի նախագծից։
Ալիեւն ասել է այդ մասին նոյեմբերի 9-ին Տաշքենդում Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռաիսիի հետ հանդիպմանը։
«Պատերազմից հետո երեք տարի շարունակ Հայաստանը հրաժարվել եւ հրաժարվում է կատարել իր պարտավորությունները, այն է՝ ապահովել կապը Ադրբեջանի հիմնական հատվածի եւ Նախիջեւանի միջեւ։ Դա իրենց ընտրությունն է, կարծում եմ՝ նրանք մեծ սխալ են գործել»:
Միաժամանակ Ալիեւը գոհունակություն է հայտնել Իրանի եւ Ադրբեջանի ներկայացուցիչների համատեղ աշխատանքից, որն ուղղված է Արաքս գետի հարավային ափով երկաթուղային եւ ավտոմոբիլային երթուղիների համաձայնեցմանը։
«Դա մեծ հեռանկարներ ունեցող նախագիծ է։ Վստահ եմ, որ այն կարճ ժամանակում կիրականացվի եւ կդառնա Հյուսիս-Հարավ տրանսպորտային միջանցքի եւս մեկ ուղղություն։ Արդյունքում մենք կունենանք երկու երթուղի` մեկը Աստարայով, մյուսը` Աղբենդով, եւ երկու երթուղիներն էլ կծառայեն Իրանի եւ Ադրբեջանի միջեւ եղբայրական հարաբերությունների ամրապնդմանը եւ հասանելի կլինեն նաեւ մեր հարեւաններին եւ գործընկերներին»,- ասել է Ալիեւը:

Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что Армения совершила большую ошибку, отказавшись от проекта «Зангезурского коридора».
Алиев сказал об этом 9 ноября в Ташкенте на встрече с президентом Ирана Эбрахимом Раиси:
«В течение трех лет после войны Армения отказывалась и отказывается от выполнения своих обязательств, а именно - предоставления проезда из основной части Азербайджана в Нахичевань. Это их выбор, я думаю, что они совершили большую ошибку».
При этом Алиев выразил удовлетворение совместной работой представителей Ирана и Азербайджана по согласованию маршрута прохождения железнодорожной и автомобильной полосы по южному берегу реки Аракс.
«Это проект, который имеет большую перспективу. Уверен, что он будет реализован в короткие сроки и станет еще одним направлением транспортного коридора «Север-Юг». В результате у нас будет два маршрута: один - через Астару, другой – через Агбенд, и оба маршрута будут служить делу укрепления братских отношений между Ираном и Азербайджаном, а также будут доступны нашим соседям и партнерам в других странах», - сказал Алиев.