Ադրբեջանը ծրագրում է Լաչինից Բաքու խմելու ջուր հասցնել
«Մելիորացիա եւ ջրային տնտեսություն» կազմակերպության ներկայացուցիչ Դիլգամ Շարիֆովը Trend գործակալությանն ասել է, որ դա նախատեսված է «Հաքարիչայ» ջրամբարի կառուցման նախագծով, որը խմելու ջրով կապահովի Շուշիի, Լաչինի, Կուբաթլուի, Զանգիլանի, Ջեբրայիլի, Ֆիզուլիի եւ Աղդամի շրջանները, ինչպես նաեւ Բաքու քաղաքը։
Շարիֆովը ասել է, որ ջրամբարի ստեղծման տեխնիկատնտեսական հիմնավորման եւ նախագծային նախահաշիվների նախապատրաստումը սկսվել է 2022 թվականի դեկտեմբերի 22-ին եւ նախատեսվում է ավարտել մինչև 2024 թվականի հոկտեմբերի 22-ը։

Azerbaijan plans to supply drinking water to Baku from Lachin
Representative from the “Amelioration and Water Management” organization Dilgam Sharifov told Trend that it has been envisaged by the project of construction of the “Hakarichay” reservoir the main pipelines departing from which will provide drinking water to the Shushi, Lachin, Gubadli, Zangilan, Jabrayil, Fuzuli, and Aghdam districts as well as the city of Baku.
According to him, the preparation of a feasibility study and construction documentation for the creation of the reservoir began on December 22, 2022, and it is planned to be completed by October 22, 2024.
He noted that as a result of the launch of the project, it will be possible to provide drinking water to about three million people.