Ադրբեջանը ծրագրում է Լաչինից Բաքու խմելու ջուր հասցնել
«Մելիորացիա եւ ջրային տնտեսություն» կազմակերպության ներկայացուցիչ Դիլգամ Շարիֆովը Trend գործակալությանն ասել է, որ դա նախատեսված է «Հաքարիչայ» ջրամբարի կառուցման նախագծով, որը խմելու ջրով կապահովի Շուշիի, Լաչինի, Կուբաթլուի, Զանգիլանի, Ջեբրայիլի, Ֆիզուլիի եւ Աղդամի շրջանները, ինչպես նաեւ Բաքու քաղաքը։
Շարիֆովը ասել է, որ ջրամբարի ստեղծման տեխնիկատնտեսական հիմնավորման եւ նախագծային նախահաշիվների նախապատրաստումը սկսվել է 2022 թվականի դեկտեմբերի 22-ին եւ նախատեսվում է ավարտել մինչև 2024 թվականի հոկտեմբերի 22-ը։

Азербайджан планирует доставлять питьевую воду из Лачина в Баку
Как сообщил агентству Trend представитель организации «Мелиорация и водное хозяйство» Дильгам Шарифов, это предусморено проектом строительства водохранилища «Хакаричай», которое посредством магистральных трубопроводов будет обеспечивать питьевой водой Шушинский, Лачинский, Кубатлинский, Зангиланский, Джебраильский, Физулинский и Агдамский районы, а также город Баку.
Шарифов заявил, что подготовка технико-экономического обоснования и проектно-сметной документации по созданию водохранилища началась 22 декабря 2022 года и ее планируется завершить до 22 октября 2024 года.