Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն այսօր ասել է, որ «շատ կարեւոր կոնսենսուս կա առ այն, որ ապաշրջափակման գործընթացը սկսվում է Երասխ-Հորադիզ երկաթգծի վերաշահագործումից»:
«Կարեւոր է, քանի որ կոնկրետ է ու շատ հասկանալի, թե ինչի շուրջ է խոսակցությունը: Կարծում եմ՝ կա վերջնական ընկալում, որ կարգավորումները պետք է լինեն այն երկրների իրավազորության ու ինքնիշխանության ներքո, որոնց տարածքով երկաթգիծն անցնում է»,- ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասել է Մհեր Գրիգորյանը:
Նա կարծում է, որ «ադրբեջանական կողմը համաձայն է այս տարբերակին, քանի որ բազմիցս է հայտարարվել, որ այլ ձեւաչափով այս հարցը չի քննարկվելու»։
«Եթե կան հանդիպումներ ու քննարկումներ, նշանակում է, որ ընկալումը կիսում են բոլոր մասնակիցները։ Երկաթգծի Երասխ-Հորադիզ հատվածի վերաշահագործման մասով կա վերջնական կոնսենսուս, բոլոր կողմերը հայտարարել են, որ համաձայն են ու դա դրական լուծում է տարածաշրջանի համար»,- մանրամասնել է Մհեր Գրիգորյանը:
Փոխվարչապետը տեղեկացրել է նաեւ, որ Ադրբեջանը դրական է արձագանքել Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ սահմանազատման հարցերով հանձնաժողովների հանդիպում անցկացնելու հայկական կողմի առաջարկին:
«Ենթադրում եմ՝ մոտ ժամանակներում հանդիպում կունենանք»,- ասել է նա:
Ավելի վաղ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն Ադրբեջանի փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաեւին առաջարկ էր ուղարկել անցկացնել Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ սահմանազատման հարցերով հանձնաժողովների հանդիպում, որի «նպատակն է, մասնավորապես, քննարկել ընթացիկ խնդրահարույց հարցերը, որոնք հայ-ադրբեջանական սահմանին առաջացնում են լարվածություն»:

Ереван /Медиамакс/. Вице-премьер-министр Армении Мгер Григорян заявил сегодня, что «достигнут очень важный консенсус» в отношении того, что процесс разблокирования транспортных коммуникаций начнется с возобновления работы железной дороги Ерасх-Горадиз.
«Это важно, поскольку конкретно и понятно, о чем идет речь. Думаю, сложилось окончательное мнение, что регулирования должны находиться в рамках юрисдикции и суверенитета стран, по территории которых проходит железная дорога», - сказал Мгер Григорян в беседе с журналистами в парламенте.
Он отметил, что «азербайджанская сторона согласна с этим вариантом, поскольку неоднократно заявлялось, что этот вопрос не будет обсуждаться в другом формате».
«Если есть встречи и обсуждения, значит, мнение разделяют все участники. Достигнут окончательный консенсус относительно использования участка железной дороги Ерасх-Горадиз: все стороны заявили, что согласны, и это положительное решение для региона», - пояснил Мгер Григорян.
Вице-премьер сообщил, что Азербайджан положительно отреагировал на предложение армянской стороны о проведении заседания комиссии по демаркации границы между Арменией и Азербайджаном.
«Полагаю, что встреча скоро состоится», - сказал он.
Ранее вице-премьер Мгер Григорян направил вице-премьеру Азербайджана Шахину Мустафаеву предложение о проведении заседания, «целью которого, в частности, является обсуждение текущих проблемных вопросов, вызывающих напряженность на армяно-азербайджанской границе».