Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն այսօր ասել է, որ «շատ կարեւոր կոնսենսուս կա առ այն, որ ապաշրջափակման գործընթացը սկսվում է Երասխ-Հորադիզ երկաթգծի վերաշահագործումից»:
«Կարեւոր է, քանի որ կոնկրետ է ու շատ հասկանալի, թե ինչի շուրջ է խոսակցությունը: Կարծում եմ՝ կա վերջնական ընկալում, որ կարգավորումները պետք է լինեն այն երկրների իրավազորության ու ինքնիշխանության ներքո, որոնց տարածքով երկաթգիծն անցնում է»,- ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասել է Մհեր Գրիգորյանը:
Նա կարծում է, որ «ադրբեջանական կողմը համաձայն է այս տարբերակին, քանի որ բազմիցս է հայտարարվել, որ այլ ձեւաչափով այս հարցը չի քննարկվելու»։
«Եթե կան հանդիպումներ ու քննարկումներ, նշանակում է, որ ընկալումը կիսում են բոլոր մասնակիցները։ Երկաթգծի Երասխ-Հորադիզ հատվածի վերաշահագործման մասով կա վերջնական կոնսենսուս, բոլոր կողմերը հայտարարել են, որ համաձայն են ու դա դրական լուծում է տարածաշրջանի համար»,- մանրամասնել է Մհեր Գրիգորյանը:
Փոխվարչապետը տեղեկացրել է նաեւ, որ Ադրբեջանը դրական է արձագանքել Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ սահմանազատման հարցերով հանձնաժողովների հանդիպում անցկացնելու հայկական կողմի առաջարկին:
«Ենթադրում եմ՝ մոտ ժամանակներում հանդիպում կունենանք»,- ասել է նա:
Ավելի վաղ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն Ադրբեջանի փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաեւին առաջարկ էր ուղարկել անցկացնել Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ սահմանազատման հարցերով հանձնաժողովների հանդիպում, որի «նպատակն է, մասնավորապես, քննարկել ընթացիկ խնդրահարույց հարցերը, որոնք հայ-ադրբեջանական սահմանին առաջացնում են լարվածություն»:

Consensus on re-operation of the Yeraskh-Horadiz railway section reached - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenia’s Vice Prime Minister Mher Grigoryan said today that "there is a very important consensus on beginning the process of unblocking with the re-operation of the Yeraskh-Horadiz railway.”
“It is important because it is concrete and it is very clear what the conversation is about. I think there is a final perception that the regulations should be under the jurisdiction and sovereignty of the countries through the territory of which the railway passes,” Mher Grigoryan told the reporters at the Armenian National Assembly.
He believes that the “Azerbaijani side agrees with this version, as it has been announced many times that this issue will not be discussed in any different format.”
“If meetings and discussions are being held, it means that the perception is shared by all the participants. There is a final consensus regarding the re-operation of the Yeraskh-Horadiz section of the railway. All parties have stated about their consent which is a positive solution for the region,” Mher Grigoryan noted.
The Vice Prime Minister also informed that Azerbaijan responded positively to the proposal of the Armenian side to hold a meeting of commissions on border demarcation between Armenia and Azerbaijan.
“I suppose that we will meet soon,” he said.
Earlier, Vice Prime Minister Mher Grigoryan conveyed to Azerbaijani Vice Prime Minister Shahin Mustafayev a proposal to hold a meeting of commissions on border demarcation between Armenia and Azerbaijan, “the purpose of which is, in particular, to discuss current problematic issues that cause tension on the Armenian-Azerbaijani border.”