Երեւան։ Մեդիամաքս։ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն այսօր ասել է, որ «Զանգեզուրի միջանցքի ստեղծման հետ կապված դժվարությունները կապված են ոչ թե Հայաստանի, այլ՝ Իրանի դիրքորոշման հետ»։
«Զանգեզուրի միջանցքի խնդիրը կապված է ոչ թե Հայաստանի, այլ՝ Իրանի հետ: Իրանի պահվածքը վրդովեցնում է եւ Ադրբեջանին, եւ մեզ։ Բացի այդ, փոխադրման շատ բարձր սակագին է սահմանվել, հուսով եմ՝ այս խնդիրը շուտով կլուծենք»,- ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, Ադրբեջանից վերադառնալուց հետո ասել է Թուրքիայի նախագահը:
Նրա խոսքով, «եթե նրանք հարցին դրական մոտենային, այսօր Թուրքիա-Ադրբեջան-Իրան թե ավտոմոբիլային, թե երկաթուղային երթուղով ինտեգրված կլինեինք միմյանց եւ, հավանաբար, կբացվեր Պեկին-Լոնդոն գիծը»:

Erdogan: “Zangezur corridor is issue with Iran not Armenia” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The President of Turkey Recep Tayyip Erdogan stated today that “difficulties connected with the Zangezur corridor are not related to Armenia, but Iran.”
“The Zangazur corridor is an issue with Iran, not with Armenia. Iran’s behavior upsets both Azerbaijan and us. Besides, the fees charged per wagon are very high. I hope we will solve the issue soon,” TASS says Erdogan said this upon returning from Azerbaijan.
He noted that “if they approached this positively, today Turkey, Azerbaijan, and Iran would be integrated with each other, both by road and by rail, and perhaps a Beijing-London line would be opened.”