Երեւան։ Մեդիամաքս։ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն այսօր ասել է, որ «Զանգեզուրի միջանցքի ստեղծման հետ կապված դժվարությունները կապված են ոչ թե Հայաստանի, այլ՝ Իրանի դիրքորոշման հետ»։
«Զանգեզուրի միջանցքի խնդիրը կապված է ոչ թե Հայաստանի, այլ՝ Իրանի հետ: Իրանի պահվածքը վրդովեցնում է եւ Ադրբեջանին, եւ մեզ։ Բացի այդ, փոխադրման շատ բարձր սակագին է սահմանվել, հուսով եմ՝ այս խնդիրը շուտով կլուծենք»,- ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, Ադրբեջանից վերադառնալուց հետո ասել է Թուրքիայի նախագահը:
Նրա խոսքով, «եթե նրանք հարցին դրական մոտենային, այսօր Թուրքիա-Ադրբեջան-Իրան թե ավտոմոբիլային, թե երկաթուղային երթուղով ինտեգրված կլինեինք միմյանց եւ, հավանաբար, կբացվեր Պեկին-Լոնդոն գիծը»:

Эрдоган: Проблема Зангезурского коридора связана не с Арменией, а с Ираном - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил сегодня, что «трудности с созданием Зангезурского коридора не связаны с Арменией, а касаются позиции Ирана».
«Проблема Зангезурского коридора связана не с Арменией, а с Ираном. Поведение Ирана расстраивает и Азербайджан, и нас. Кроме того, к сожалению, введены очень высокие тарифы на перевозки. Надеюсь, что в скором времени мы эту проблему решим», - по сообщению ТАСС сказал Эрдоган по возвращении из Азербайджана.
По его словам, в случае «положительного подхода со стороны Ирана, сегодня Турция, Азербайджан и Иран были бы интегрированы друг с другом как посредством автомобильных, так и железных дорог, и, возможно, был бы открыт путь Пекин - Лондон».