Փաշինյան. «Տարածաշրջանում անվտանգության համակարգը դեֆորմացվել է» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «տարածաշրջանում անվտանգության համակարգերը դեֆորմացվել են եւ մենք առերեսվում ենք լրացուցիչ անվտանգային մարտահրավերների»։
«Այն համակարգը, որն ի սկզբանե պետք է ապահովեր անվտանգությունը եւ կայունությունը մեր տարածաշրջանում, բավարար արդյունավետությամբ չի գործում։ Մեր ռազմավարական խնդիրն է այդ դեֆորմացիան հարթել։
Մենք քաղաքական կամք ունենք խաղաղության հասնելու: Խնդիրը հետեւյալն է՝ ինչքանով մեզ բանակցային գործընթացի արդյունքում կհաջողվի ձեւավորվել խաղաղության այնպիսի պարամետրեր, որոնք կարող են ընդունելի լինել Հայաստանի ժողովրդի համար»,- Ազգային Ժողովում ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
«Կա տարբերակ, որ խաղաղությունն իրատեսորեն հնարավոր լինի այն պարամետրերով, որոնք սկզբունքորեն ընդունելի են Հայաստանի եւ ՀՀ ժողովրդի համար։ Կարող է լինել նաեւ խաղաղություն այն պարամետրերով, որոնք սկզբունքորեն ընդունելի չեն Հայաստանի ժողովրդի համար։ Մեր խնդիրն է իրատեսությունը եւ հարցի հետ կապված զգացմունքային ֆոնը բալանսավորել», - ասել է նա:

Пашинян: «Система безопасности в регионе деформировалась» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что «система безопасности в регионе деформировалась, и мы сталкиваемся с дополнительными вызовами».
«Система, которая изначально должна была обеспечивать безопасность и стабильность в нашем регионе, не работает с достаточной эффективностью. Наша стратегическая задача - сгладить эту деформацию.
У нас есть политическая воля для достижения мира. Проблема в следующем: удастся ли нам в результате переговорного процесса сформировать такие параметры мира, которые могут быть приемлемы для народа Армении?», - заявил Никол Пашинян в парламенте.
«Есть вариант, который реально возможен с принципиально приемлемыми для Армении и армянского народа параметрами. А может быть мир с принципиально неприемлемыми для армянского народа параметрами. Наша задача - сбалансировать реализм и эмоциональный фон, связанный с этим вопросом», - сказал он.