Լուսանկարը` Հայ Առաքելական Եկեղեցու Վիրահայոց թեմի առաջնորդարան
Երեւան: Մեդիամաքս: Նախորդ գիշեր փլուզվել է Թբիլիսիի հայկական Սուրբ Նշան հայկական եկեղեցու մի հատվածը:
Ինչպես Մեդիամաքս-ի թղթակցին հաղորդել է Հայ Առաքելական Եկեղեցու Վիրահայոց թեմի առաջնորդ, եպիսկոպոս Վազգեն Միրզախանյանը, եկեղեցին տասնամյակներ շարունակ գտնվել է վթարային վիճակում:
«Ամենայն հավանականությամբ, եկեղեցին փլուզվել է մայիսի 8-ին Թբիլիսիում տեղի ունեցած երկրաշարժի ու մի քանի օր շարունակվող հորդառատ անձրեւների հետեւանքով»,- նշել է Վազգեն Միրզախանյանը:
Նրա խոսքով, վրացական կողմը ոչ մի քայլ չի ձեռնարկել 1701 թ.-ին կառուցված եկեղեցին վերականգնելու ուղղությամբ:
Ինչպես Մեդիամաքս-ին հաղորդեց ՀՀ Մշակույթի նախարարության պատմամշակութային հուշարձանների պահպանման գործակալության պետ Սերժիկ Առաքելյանը, այս պահին իրենք փորձում են ճշտել դեպքի մանրամասները:
Մեդիամաքս-ը հիշեցնում է, որ ս.թ. հունվարին Սուրբ Նշան եկեղեցում հրդեհ էր բռնկվել, որից հետո ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը հայտնել էր, եկեղեցու հրատապ ամրակայման աշխատանքները կիրականացվեն այս տարի:

Ереван/Медиамакс/. Минувшей ночью в Тбилиси обрушилась часть армянской церкви Сурб Ншан.
Как сообщил сегодня Медиамакс глава Грузинской епархии Армянской апостольской церкви, епископ Вазген Мирзаханян, на протяжении десятилетий церковь находилась в аварийном состоянии.
«По всей вероятности, церковь обрушилась в результате землетрясения в Тбилиси, которое произошло 8-го мая, а также обильных дождей», - сказал Вазген Мирзаханян.
По его словам, руководство Грузии не предприняло никаких шагов для восстановления построенной в 1701г. армянской церкви.
Начальник Агентства по охране культурно-исторических памятников Сержик Аракелян сказал сегодня Медиамакс, что они пытаются уточнить подробности происшествия.
Медиамакс напоминает, что январе текущего года в церкви Сурб Ншан случился пожар, после чего министр культуры Армении Асмик Погосян заявила, что работы по укреплению церкви будут проведены уже в этом году.