Ալիեւն ասել է, որ Փաշինյանը խախտում է «բանավոր պայմանավորվածությունը» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն այսօր Հայաստանին կոչ է արել «դադարեցնել «Ղարաբաղի կարգավիճակի» հարցը բարձրացնելը»։
Ելույթ ունենալով այսօր Բաքվի Գլոբալ ֆորումում՝ նա, մասնավորապես, հայտարարել է.
«Բանավոր պայմանավորվածություն է եղել, որ «Ղարաբաղի կարգավիճակի» հարցը չի բարձրացվելու։ Բայց ցավոք, Հայաստանի կառավարությունից հայտարարություններ ենք լսում այսպես կոչված «Լեռնային Ղարաբաղի» «կարգավիճակի» մասին, ինչը բացարձակապես անաարդյունավետ է։ «Լեռնային Ղարաբաղ» գոյություն չունի։ Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզը վերացվել է 1991 թվականի վերջին՝ Ադրբեջանի խորհրդարանի որոշմամբ։ Մեր տարածքում նման վարչական միավոր չկա։ Հետեւաբար, կարգավիճակի ցանկացած հիշատակում միայն նոր խնդիրների կհանգեցնի։ Հայաստանի կառավարությունը պետք է դա հասկանա եւ ձեռնպահ մնա պատմությունը վերաշարադրելու փորձերից»։
Նրա խոսքով, կասկածի տակ դնելով Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, Երեւանը Բաքվին ստիպում է նմանատիպ քայլեր ձեռնարկել Հայաստանի տարածքի հետ կապված։
«Եթե Հայաստանը շարունակի կասկածի տակ դնել մեր տարածքային ամբողջականությունը, ապա Ադրբեջանը այլ ելք չի ունենա, քան կասկածի տակ դնել Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը։ Ավելին, պատմական տեսանկյունից Ադրբեջանը դա անելու ավելի շատ իրավունքներ ունի»,- նշել է Ալիեւը։
Նրա խոսքով՝ 1920 թվականի նոյեմբերին՝ Ադրբեջանի խորհրդայնացումից վեց ամիս անց, խորհրդային կառավարությունը «խլել է մեր երկրի պատմական մասը՝ Զանգեզուրը եւ միացրել Հայաստանին»։

Yerevan /Mediamax/. Azerbaijani President Ilham Aliyev urged Armenia to “stop raising the issue of the status of Karabakh.”
Speaking today at the Global Baku Forum, he, in particular, stated:
“There was a verbal agreement that the issue of the “status of Karabakh” would not be raised. But unfortunately, we hear statements from the Armenian government about the “status” of the so-called “Nagorno-Karabakh”, which is absolutely counterproductive. There is no “Nagorno-Karabakh”. The Nagorno-Karabakh Autonomous Region was abolished at the end of 1991 with the decision of the Azerbaijani parliament. There is no such administrative structure in our territory. Therefore, any mention of status will only lead to new problems. The Armenian government must understand this and refrain from trying to rewrite history.”
He said that by questioning the territorial integrity of Azerbaijan, Yerevan is forcing Baku to take similar steps in relation to the territory of Armenia.
“If Armenia continues to question our territorial integrity, Azerbaijan will have no choice but to question the territorial integrity of Armenia. Moreover, from a historical point of view, Azerbaijan has more rights to do this,” Aliyev said.
He said that in November 1920, six months after the Sovietization of Azerbaijan, the Soviet authorities “took the historical part of our country – Zangezur – and annexed it to Armenia.