Ալիեւն ասել է, որ Փաշինյանը խախտում է «բանավոր պայմանավորվածությունը» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն այսօր Հայաստանին կոչ է արել «դադարեցնել «Ղարաբաղի կարգավիճակի» հարցը բարձրացնելը»։
Ելույթ ունենալով այսօր Բաքվի Գլոբալ ֆորումում՝ նա, մասնավորապես, հայտարարել է.
«Բանավոր պայմանավորվածություն է եղել, որ «Ղարաբաղի կարգավիճակի» հարցը չի բարձրացվելու։ Բայց ցավոք, Հայաստանի կառավարությունից հայտարարություններ ենք լսում այսպես կոչված «Լեռնային Ղարաբաղի» «կարգավիճակի» մասին, ինչը բացարձակապես անաարդյունավետ է։ «Լեռնային Ղարաբաղ» գոյություն չունի։ Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզը վերացվել է 1991 թվականի վերջին՝ Ադրբեջանի խորհրդարանի որոշմամբ։ Մեր տարածքում նման վարչական միավոր չկա։ Հետեւաբար, կարգավիճակի ցանկացած հիշատակում միայն նոր խնդիրների կհանգեցնի։ Հայաստանի կառավարությունը պետք է դա հասկանա եւ ձեռնպահ մնա պատմությունը վերաշարադրելու փորձերից»։
Նրա խոսքով, կասկածի տակ դնելով Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, Երեւանը Բաքվին ստիպում է նմանատիպ քայլեր ձեռնարկել Հայաստանի տարածքի հետ կապված։
«Եթե Հայաստանը շարունակի կասկածի տակ դնել մեր տարածքային ամբողջականությունը, ապա Ադրբեջանը այլ ելք չի ունենա, քան կասկածի տակ դնել Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը։ Ավելին, պատմական տեսանկյունից Ադրբեջանը դա անելու ավելի շատ իրավունքներ ունի»,- նշել է Ալիեւը։
Նրա խոսքով՝ 1920 թվականի նոյեմբերին՝ Ադրբեջանի խորհրդայնացումից վեց ամիս անց, խորհրդային կառավարությունը «խլել է մեր երկրի պատմական մասը՝ Զանգեզուրը եւ միացրել Հայաստանին»։

Алиев заявил, что Армения нарушает «устную договоренность» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев призвал Армению «перестать поднимать тему статуса Карабаха».
Выступая сегодня на Глобальном Бакинском форуме, он, в частности, заявил:
«Была устная договоренность, что вопрос «статуса Карабаха» не будет подниматься. Но к сожалению, мы слышим от правительства Армении заявления о «статусе» так называемого «Нагорного Карабаха», что абсолютно контрпродуктивно. «Нагорного Карабаха» не существует. Нагорно-Карабахская автономная область была упразднена в конце 1991 года решением азербайджанского парламента. На нашей территории нет подобной административной структуры. Поэтому любые упоминания статуса приведут лишь к новым проблемам. Армянское правительство должно это понять и воздержаться от попыток переписать историю».
По его словам, ставя под сомнение территориальную целостность Азербайджана, Ереван вынуждает Баку делать аналогичные шаги в отношении территории Армении.
«Если Армения продолжит ставить под сомнение нашу территориальную целостность, Азербайджан не будет иметь другого выбора, как ставить под сомнение территориальную целостность Армении. Тем более с исторической точки зрения у Азербайджана имеется больше прав делать это», - отметил Алиев.
По его словам, в ноябре 1920 года, спустя шесть месяцев после советизации Азербайджана, Советская власть «забрала историческую часть нашей страны - Зангезур и присоединила ее к Армении».