Բաքվում ասում են, որ Փաշինյանն «անկեղծ չէ» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Լեյլա Աբդուլաեւան այսօր ասել է, որ «Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի անհիմն մեղադրանքներն Ադրբեջանի հասցեին ցույց են տալիս, որ Երեւանն անկեղծ չէ Բաքվի հետ հարաբերությունների կարգավորման հարցում»։
«Նիդեռլանդների Քլինգենդելի միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտում ելույթի ժամանակ Ադրբեջանի հասցեին Հայաստանի վարչապետի կողմից հնչեցված անհիմն մեղադրանքները, այդ թվում՝ հումանիտար հարցերի հետ կապված կեղծ պնդումները, ցույց են տալիս, որ Հայաստանի ղեկավարությունը հեռու է հարաբերությունների երկու երկրների  միջեւ հարաբերությունների կարգավորման հարցում անկեղծ լինելուց»,- ասել է Աբդուլաեւան։
Նրա խոսքով, «հայկական կողմն առաջին հերթին պետք է հասկանա, որ Ադրբեջանի հետ խաղաղության հասնելու համար ոչ միայն խոսքեր են պետք, այլեւ գործողություններ»։
«Անկասկած, մարդասիրական հարցերը խաղաղության օրակարգի կարեւոր բաղադրիչն են։ Այդ իսկ պատճառով Ադրբեջանն իր գործունեության մեջ մշտապես առաջնորդվել է հումանիզմի սկզբունքներով եւ միակողմանիորեն մարդասիրական քայլեր է ձեռնարկել 44-օրյա պատերազմի եւ հետպատերազմյան շրջանում։ Բայց այն փաստը, որ Հայաստանի վարչապետը շարունակում է անհիմն մեղադրանքներ հնչեցնել Ադրբեջանի հասցեին, լրջորեն կասկածի տակ է դնում այդ երկրի՝ հանուն խաղաղության գործելու ցանկությունը»,- ասել է Աբդուլաեւան։

В Баку Пашиняна обвинили в «неискренности» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Пресс-секретарь МИД Азербайджана Лейла Абдуллаева заявила сегодня, что «необоснованные обвинения премьер-министра Армении Никола Пашиняна в адрес Азербайджана показывают, что Ереван не искренен в вопросе нормализации отношений с Баку».
«Безосновательные обвинения, выдвинутые премьер-министром Армении в адрес Азербайджана во время его выступления в Институте международных отношений Клингенделе в Нидерландах, в том числе, ложные обвинения в связи с гуманитарными вопросами, показывают, что руководство Армении далеко неискренно в вопросе нормализации отношений между двумя странами», - сказала Абдуллаева.
По ее словам, армянская сторона, в первую очередь, должна понять, что для достижения мира с Азербайджаном нужны не только слова, но и действия.
«Безусловно, гуманитарные вопросы являются важной составляющей мирной повестки дня. Именно поэтому Азербайджан всегда руководствовался в своей деятельности принципами гуманизма и даже в одностороннем порядке предпринимал гуманитарные шаги во время 44-дневной войны и в послевоенное время. Но то, что премьер-министр Армении по-прежнему выступает с необоснованными обвинениями против Азербайджана, серьезно ставит под сомнение желание этой страны действовать во имя мира», - сказала Абдуллаева.