Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն այսօր ասել է, որ մայիսի սկզբին Բրյուսելում նախատեսված է Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ներկայացուցիչների հանդիպումը։
Ելույթ ունենալով այսօր «Հարավային Կովկաս. զարգացում եւ համագործակցություն» միջազգային համաժողովի մասնակիցների հետ հանդիպմանը, Ալիեւն ասել է, որ «Հայաստանի հետ հաշտեցումը հեշտ գործընթաց չէ, բայց դրան այլընտրանք չկա»։
«Ադրբեջանական հասարակությունը ըմբռնումով է մոտենում Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագրի գործընթացին։ Դա հեշտ չէ, մենք դա հասկանում ենք, սակայն մեզ պետք չէ նոր պատերազմ։ Միաժամանակ մենք պետք է պաշտպանվենք Հայաստանից եկող հնարավոր ռեւանշիստական ռիսկերից։ Ուստի մի կողմից մենք պետք է հզորացնենք մեր բանակը, մյուս կողմից՝ ադրբեջանական հասարակությանը պատրաստենք խաղաղության»,- ասել է Ադրբեջանի նախագահը։
Նա առաջարկել է կապեր հաստատել Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ քաղաքացիական հասարակության՝ հասարակական կազմակերպությունների եւ լրագրողների մակարդակով։
Իլհամ Ալիեւն ասել է, որ «դրական ուղերձներ են գալիս Ղարաբաղում ապրող հայերից, եւ առաջին շփումներն արդեն սկսվել են»։
«Նրանք կարող են մասնակցել միասնական ադրբեջանական պետության տնտեսական զարգացմանը, իրենց ավելի ապահով եւ հանգիստ զգալ։ Բայց դրա համար նրանք, առաջին հերթին, պետք է վերջ տան անջատողական միտումներին, գիտակցեն իրողությունները։ Նրանք պետք է նայեն աշխարհագրությունը եւ հասկանան, որ հարյուր հազարավոր ադրբեջանցիներ շատ մոտ ապագայում վերադառնալու են Քելբաջար, Լաչին, Շուշա, Աղդամ, եւ նրանք ստիպված են լինելու ապրել նման միջավայրում՝ հարեւանությամբ։ Նրանք պետք է վերջ դնեն թշնամությանը, մեկուսացնեն անջատողականներին։ Եվ կտեսնեն այդ ամենի օգուտը»,- ասել է Ադրբեջանի նախագահը։

Алиев заявил о предстоящей встрече представителей Азербайджана и Армении - Mediamax.am
Ереван. /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил сегодня, что на начало мая запланирована встреча представителей Азербайджана и Армении в Брюсселе.
Выступая сегодня на встрече с участниками международной конференции «Южный Кавказ: развитие и сотрудничество», Алиев заявил, что «примирение с Арменией – нелегкий процесс, но этому нет альтернативы».
«Азербайджанское общество с пониманием относится к процессу мирного договора с Арменией. Это нелегко, мы это понимаем, но нам не нужна другая война. В то же время мы должны обезопасить себя от любых возможных реваншистских рисков со стороны Армении. Поэтому с одной стороны мы должны укреплять нашу армию, а с другой – готовить азербайджанское общество к миру», - сказал президент Азербайджана.
Он предложил налаживать контакты между Азербайджаном и Арменией на уровне гражданского общества – неправительственных организаций и журналистов.
Ильхам Алиев заявил, что «от проживающих в Карабахе армян поступают положительные месседжи, начались уже и первые контакты».
«Они могут принимать участие в экономическом развитии в едином азербайджанском государстве, чувствовать себя в большей безопасности и спокойно. Но для этого они, в первую очередь, должны положить конец сепаратистским тенденциям, осознать реалии. Они должны посмотреть на карты, географию и понять, что сотни тысяч азербайджанцев в самом ближайшем будущем вернутся в Кельбаджар, Лачин, Шушу, Агдам, и им придется жить в такой среде, в соседстве. Они должны положить конец вражде, изолировать сепаратистов. И они увидят пользу от этого», - заявил президент Азербайджана.