Ալիեւը նոր հայտարարություններ է արել «Զանգեզուրի միջանցքի» մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Իլհամ Ալիեւն ասել է, որ Ադրբեջանը նախատեսում է «Զանգեզուրի միջանցքով» նոր էլեկտրահաղորդման գիծ կառուցել։
«Մենք նախատեսում ենք նոր գիծ կառուցել Ադրբեջանից դեպի Նախիջեւանի Ինքնավար Հանրապետություն «Զանգեզուրի միջանցքով», իսկ այնտեղից՝ Թուրքիա եւ Իրան։ «Զանգեզուրի միջանցքը» ոչ միայն երկաթուղի եւ ավտոմայրուղի է, այն իր դերն է ունենալու էներգառեսուրսների արտահանման գործում»,- ասել է Ալիեւը «Ազերթաջ» գործակալությանը տված հարցազրույցում։
«Աճող արտահանումը կբարձրացնի մեր աշխարհաքաղաքական նշանակությունը եւ մեզ լրացուցիչ եկամուտներ կբերի»,- հավելել է Ադրբեջանի նախագահը։
Նա նաեւ հայտնել է, որ Ադրբեջանը նախատեսում է «ազատագրված տարածքներում» կառուցել մոտ 30 հիդրոէլեկտրակայան։

Алиев сделал новые заявления о «Зангезурском коридоре» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Ильхам Алиев заявил, что Азербайджан планирует построить новую линию электропередач через «Зангезурский коридор».
«Мы планируем построить новую линию из Азербайджана в Нахичеванскую автономную республику через Зангезурский коридор, а оттуда - в Турцию и Иран. Зангезурский коридор - это не только железнодорожная, автомобильная дороги, он будет играть роль в экспорте энергоресурсов», - сказал Алиев в интервью агентству «Азертадж».
«Растущий экспорт повысит нашу значимость, геополитическую значимость и принесет нам дополнительную валютную выручку», - добавил президент Азербайджана.