Վրաստանը չի մասնակցելու «3+3» ձեւաչափին
Երեւան: Մեդիամաքս: Վրաստանը չի նախատեսում մասնակցել «3 + 3» ձեւաչափին (Ադրբեջան, Հայաստան, Վրաստան + Ռուսաստան, Թուրքիա, Իրան)։
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, այդ մասին այսօր ասել է Վրաստանի փոխվարչապետ, արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Զալկալիանին՝ ելույթ ունենալով խորհրդարանում։
«Վրաստանը չի մասնակցելու «վեցի նախաձեռնությանը»։ Այդ մասին ես հայտնել եմ նաեւ Թուրքիա եւ Ադրբեջան կատարած այցերի ժամանակ»,- հավելել է Զալկալիանին։
Մեդիամաքսը նշում է, որ 2021 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն ասել էր, որ իրանական կողմը դրական վերաբերմունք է հայտնել «3+3» ձեւաչափի գաղափարին, նույն մոտեցումը նկատվում է Ադրբեջանում եւ Թուրքիայում։
«Աշխատում ենք մեր հայ գործընկերների հետ: Հուսով ենք, որ Վրաստանը, չնայած իր առջեւ ծառացած բոլոր խնդիրներին, կկարողանա տեսնել իր հիմնական շահը այս տարածաշրջանի արագացված զարգացման վերաբերյալ խորհրդակցությունների եւ որոշումների համաձայնեցման մեխանիզմ ստեղծելու հարցում, որը երկար ժամանակ հետ է պահել իր զարգացումը այստեղ առկա հակամարտությունների պատճառով»,- ասել էր Ռուսաստանի արտգործնախարարը:

Грузия не будет участвовать в формате «3+3»
Ереван /Медиамакс/. Грузия не планирует участвовать в формате «3+3» (Азербайджан, Армения, Грузия + Россия, Турция, Иран).
Как сообщает ТАСС, об этом, выступая сегодня в парламенте, сказал вице-премьер, глава МИД Грузии Давид Залкалиани.
«Грузия не будет участвовать в инициативе «платформы шести». Я сообщил об этом и во время своих визитов в Турцию и Азербадйжан», - добавил Залкалиани.
Медимакс отмечает, что 6 октября 2021 года глава МИД России Сергей Лавров говорил, что иранская сторона высказала позитивное отношение к идее формата «3+3», такое же отношение наблюдается в Азербайджане и Турции.
«Работаем с нашими армянскими коллегами. Рассчитываем, что и Грузия, несмотря на все переживаемые ею проблемы, сможет увидеть свой коренной интерес в создании такого механизма консультаций и согласования решений по ускоренному развитию этого региона, который долгое время сдерживал свое развитие из-за сохраняющихся здесь конфликтов», - говорил глава МИД России.