Վրաստանը չի մասնակցելու «3+3» ձեւաչափին
Երեւան: Մեդիամաքս: Վրաստանը չի նախատեսում մասնակցել «3 + 3» ձեւաչափին (Ադրբեջան, Հայաստան, Վրաստան + Ռուսաստան, Թուրքիա, Իրան)։
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, այդ մասին այսօր ասել է Վրաստանի փոխվարչապետ, արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Զալկալիանին՝ ելույթ ունենալով խորհրդարանում։
«Վրաստանը չի մասնակցելու «վեցի նախաձեռնությանը»։ Այդ մասին ես հայտնել եմ նաեւ Թուրքիա եւ Ադրբեջան կատարած այցերի ժամանակ»,- հավելել է Զալկալիանին։
Մեդիամաքսը նշում է, որ 2021 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն ասել էր, որ իրանական կողմը դրական վերաբերմունք է հայտնել «3+3» ձեւաչափի գաղափարին, նույն մոտեցումը նկատվում է Ադրբեջանում եւ Թուրքիայում։
«Աշխատում ենք մեր հայ գործընկերների հետ: Հուսով ենք, որ Վրաստանը, չնայած իր առջեւ ծառացած բոլոր խնդիրներին, կկարողանա տեսնել իր հիմնական շահը այս տարածաշրջանի արագացված զարգացման վերաբերյալ խորհրդակցությունների եւ որոշումների համաձայնեցման մեխանիզմ ստեղծելու հարցում, որը երկար ժամանակ հետ է պահել իր զարգացումը այստեղ առկա հակամարտությունների պատճառով»,- ասել էր Ռուսաստանի արտգործնախարարը:

Yerevan /Mediamax/. Georgia is not planning to participate in “3+3” format (Azerbaijan, Armenia, Georgia + Russia, Turkey, Iran).
TASS reports that Georgian Vice Prime Minister, Foreign Minister David Zalkaliani stated about it today at the parliament.
“Georgia will not participate in the initiative “platform of the six.” I have told about it during my visits to Turkey and Azerbaijan,” Zalkaliani added.
Mediamax, reports that on October 6 Russian Foreign Minister Sergey Lavrov stated that Iranian side expressed positive attitude toward the idea of “3+3” format, the same attitude is observed in Azerbaijan and Turkey.
“We work with our Armenian colleagues. We expect that Georgia, in spite of all the problems it is experiencing, will be able to see its fundamental interest in creating such a mechanism for consultations and agreeing decisions on the accelerated development of this region, which for a long time has been holding back its development due to the conflicts remaining here,” the Russian minister said.