Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը մեկնաբանել է իրավիճակը ԼՂ հակամարտության գոտում՝ հոկտեմբերի 21-ին պատասխանելով «Վալդայ» ակումբի մասնակիցների հարցերին:
Ներկայացնում ենք Պուտինի ելույթի այդ հատվածի առանցքային կետերը:
Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների քաղաքական իմաստությունը
Պետք է արժանին մատուցել Ադրբեջանի նախագահի եւ Հայաստանի վարչապետի քաղաքական իմաստությանը։ Չնայած իրադարձությունների ողբերգականությանը, նրանք կարողացան վեր կանգնել այսրոպեական քաղաքական կոնյունկտուրայից եւ կայացնել շատ պատասխանատու որոշումներ։ Միշտ էլ կան քաղաքական ուժեր, որոնք ինչ-որ բանից դժգոհ են, կամ էլ կարծում են, որ կարելի էր ավելի լավ անել։ Բայց միշտ առաջանում է պատասխանը. «Փորձեք ավելի լավ անել»: Ի վերջո, նախագահ Ալիեւին եւ վարչապետ Փաշինյանին հաջողվեց կանգնեցնել արյունահեղությունը։
Երկարաժամկետ կարգավորում
Անհրաժեշտ է տարածաշրջանում երկարաժամկետ կարգավորման համար պայմաններ ստեղծել։ Այդ պայմանները կարող են ստեղծվել միայն այն դեպքում, երբ երկու կողմերն ընդունեն ձեռք բերված պայմանավորվածությունները որպես երկարաժամկետ եւ երկու կողմերում էլ գնահատեն խաղաղ համակեցության առավելությունները:
Ադրբեջանը շահագրգռված է Նախիջեւանի հետ բնականոն հաղորդակցությամբ, եւս շահագրգռված է հաղորդակցությունների ապասառեցմամբ։ Հայաստանի առաջնային խնդիրներից է արդյունավետ տնտեսական կյանքի հաստատումը, արդյունավետ փոխգործակցությունը տարածաշրջանում, այդ թվում`նույնիսկ Ադրբեջանի հետ ապագայում: Սկզբունքորեն Հայաստանը դրանում հետաքրքրված է: Ապասառեցնել իր հարաբերությունները Թուրքիայի հետ, դրանց ժամանակակից բնույթ հաղորդել։
Թե առաջին, թե երկրորդ դեպքում դա պետք է բերի հիմնական նպատակի իրականացմանը՝ երկու պետությունների անվտանգ համակեցության ապահովմանը, տնտեսության զարգացման համար պայմանների ստեղծմանը։ Հնարավո՞ր է դա անել, թե ոչ: Հնարավոր է: Եվ մենք արեցինք մեզանից կախված ամեն ինչ, որպեսզի դադարեցվի արյունահեղությունը, բայց ոչ միայն դա: Մեր խաղաղապահները արժանապատվորեն կատարում են իրենց պարտքը, ավելի քան 50 հազար փախստական արդեն վերադարձել է հարազատ վայրեր։
Առանց Ռուսաստանի մասնակցության ոչինչ հնարավոր չէ անել
Ամենակարեւորը հիմա սահմանին իրավիճակը վերջնականապես կարգավորելն է, իսկ այստեղ, իհարկե, առանց Ռուսաստանի մասնակցության ոչինչ հնարավոր չէ անել։ Այստեղ մեզ, թերեւս, ուրիշ ոչ ոք պետք չէ, բացի երկու կողմերից ու Ռուսաստանից։ Ինչո՞ւ: Կան շատ պարզ, պրագմատիկ բաներ՝ ռուսական բանակի Գլխավոր շտաբում են քարտեզները, որոնք ցույց են տալիս, թե ինչպես է անցել միութենական հանրապետությունների սահմանը խորհրդային տարիներին։
Այս փաստաթղթերի հիման վրա երկու կողմերը պետք է հանգիստ նստեն եւ աշխատեն: Այնտեղ բաներ կան, որոնք պահանջում են նաեւ փոխզիջումներ՝ ինչ-որ տեղ մի բան հարթել, ինչ-որ տեղ մի բան փոխանակել: Այնպես, որ դա ճանաչվի, պարզ լինի, որ դա ձեռնտու է երկու կողմերին: Կարելի՞ է դա անել, թե՞ ոչ։ Կարելի է: Բայց մենք, իհարկե, նաեւ բազմակողմ ձեւաչափ գտնելու կողմնակից ենք, այդ թվում, օրինակ, Մինսկի խմբի աշխատանքի ակտիվացման։ Մենք աշխատում ենք այդ ուղղությամբ, այդ թվում՝ մեր գործընկերների հետ։

Ереван /Медиамакс/. Президент России Владимир Путин прокомментировал ситуацию в регионе нагорно-карабахского конфликта, отвечая на вопросы участников заседания дискуссионного клуба «Валдай».
Предлагаем главное из выступления Путина по этой теме.
Политическая мудрость лидеров Армении и Азербайджана
Должен отдать должное политической мудрости президента Азербайджана и премьер-министра Армении. Несмотря на весь трагизм происходящих событий, им удалось подняться над сиюминутной политической конъюнктурой и принять очень ответственные решения. Всегда есть политические силы, которые чем-то недовольны или считают, что можно было сделать лучше. Но всегда возникает ответ: «Попробуйте сделать лучше». Все-таки президенту Алиеву и премьер-министру Пашиняну удалось остановить кровопролитие.
Долгосрочное урегулирование
Нужно создать условия долгосрочного урегулирования в регионе в целом. Эти условия могут быть созданы только в том случае, если обе стороны примут достигнутые договоренности как долгосрочные и с обеих сторон оценят преимущества мирного сосуществования.
Азербайджан заинтересован в том, чтобы нормально осуществлялась связь с Нахичеванью, тоже заинтересован в том, чтобы разморозить коммуникации. Одна из первых задач, которая стоит перед Арменией, – наладить эффективную экономическую жизнь, эффективное взаимодействие в регионе, в том числе даже с Азербайджаном на будущее. В принципе Армения в этом заинтересована. Разморозить свои отношения с Турцией, придать им современный характер.
И это и в одном, и в другом случае должно привести к достижению главной цели – к созданию безопасного сосуществования двух государств, и созданию условий для экономического развития. Возможно это сделать или нет? Возможно. И мы сделали всё, что от нас зависит для того, чтобы кровопролитие было прекращено, но не только. Наши миротворцы достойно исполняют свой долг, уже свыше 50 тысяч беженцев вернулось к своим родным местам.
Без участия России невозможно ничего сделать
Самое главное сейчас – это окончательно урегулировать ситуацию на границе, и здесь, конечно, без участия России невозможно ничего сделать. Здесь даже нам, пожалуй, никто больше и не нужен, кроме двух сторон и России. Почему? Есть очень простые, прагматичные вещи – потому что в Генштабе российской армии находятся карты, которые показывают, как проходила граница между союзными республиками в советский период.
Основываясь на этих документах нужно спокойненько сесть с обеих сторон. Там есть вещи, которые требуют тоже взаимных компромиссов: где-то что-то выровнять, где-то что-то обменять – так, чтобы только это было признано, было понятно, что это выгодно обеим сторонам. Можно это сделать или нет? Можно. Но, конечно, мы и за то, чтобы найти и многосторонний формат, в том числе, скажем, активизировать работу Минской группы. Мы над этим работаем, в том числе с нашими партнерами.