Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն այսօր Հայաստանին եւ Իրանին մեղադրել է «հայկական օկուպացիայի շրջանում Ղարաբաղի տարածքով անօրինական նարկոթրաֆիկ» կազմակերպելու մեջ:
Ելույթ ունենալով ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների տեսակոնֆերանսի ժամանակ, նա, մասնավորապես, ասել է.
«Այն բանից հետո, երբ Ադրբեջանը վերականգնեց վերահսկողությունը Իրանի հետ սահմանի 130 կմ հատվածի վրա, որը գտնվում էր Հայաստանի վերահսկողության ներքո մոտ 30 տարի, մենք արգելք դրեցինք Իրանից Ադրբեջանի Ջաբրայիլի շրջանով դեպի Հայաստան եւ հետագայում դեպի Եվրոպա նարկոթրաֆիկին: Սա հուշում է, որ 30 տարի շարունակ Հայաստանը՝ Իրանի հետ հանցավոր համաձայնությամբ, օգտագործում էր Ադրբեջանի նախկին օկուպացված տարածքները դեպի Եվրոպա նարկոթրաֆիկ իրականացնելու համար»:

Aliyev accuses Armenia and Iran of organization “illegal drug trafficking” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. President of Azerbaijan Ilham Aliyev accused today Armenia and Iran of organization of “illegal drug trafficking through the territory of Karabakh in the period of Armenia’s occupation of the region.”
Speaking today at the summit of the heads of the CIS states in the format of video conference, he particularly stated:
“After Azerbaijan restored control on the border section with Iran stretching 130 km, which was under Armenia’s control for about 30 years, we blocked the drug trafficking from Iran through Azerbaijan’s Jabrayil region to Armenia and further to Europe. This shows that for over 30 years Armenia, in collusion with Iran, used previously occupied territories of Azerbaijan for drug trafficking to Europe.”