Ալիեւը «ընդհանուր առմամբ» գոհ է ռուս խաղաղապահների աշխատանքից - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել է, որ «ընդհանուր առմամբ» գոհ է ռուս խաղաղապահների աշխատանքից:
«Ընդհանուր առմամբ, մենք գոհ ենք: Պատերազմն ավարտվեց մոտ մեկ տարի առաջ, այս ընթացքում իրավիճակը կայուն էր, բացառությամբ մի քանի փոքր միջադեպերի», - ասել է Ալիեւը իտալական La Repubblica-ին տված հարցազրույցում, որը մեջբերում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները:
Միաժամանակ նա նշել է, որ դեռ կան հարցեր, որոնք պետք է լուծում ստանան:
«Մասնավորապես, կա հարց օտարերկրացիների մասին, ովքեր պետք է թույլտվություն ստանան Ադրբեջանից՝ ռուս խաղաղապահների պատասխանատվության գոտում գտնվող ադրբեջանական տարածքներ այցելելու համար», - ասել է Ալիեւը:
«Այդ մասին մենք տեղեկացրել ենք Ռուսաստանի իշխանություններին, Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությանը՝ որպեսզի նման փաստերին վերջ տրվի», - ասել է Ադրբեջանի նախագահը:

Aliyev “generally” satisfied with work of Russian peacekeepers - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Azerbaijan’s President Ilham Aliyev stated that he is “generally” satisfied with the work of the Russian peacekeepers in Karabakh.
“We are generally satisfied. The war ended about a year ago, the situation for this period is stable, with an exception of several minor incidents,” Azerbaijani media citied Aliyev as saying in an interview to Italian La Repubblica.
At the same time, he noted that there are some issues which demand solutions.
“In particular, there is an issue of foreigners who must receive Azerbaijan’s permission to visit the Azerbaijani territories that are in the zone of responsibility of the Russian peacekeepers,” Aliyev said.
“We have informed the Russian authorities, Russia’s Ministry of Defense about it, to put an end to such cases,” the Azerbaijani president said.