Ալիեւը «ընդհանուր առմամբ» գոհ է ռուս խաղաղապահների աշխատանքից - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել է, որ «ընդհանուր առմամբ» գոհ է ռուս խաղաղապահների աշխատանքից:
«Ընդհանուր առմամբ, մենք գոհ ենք: Պատերազմն ավարտվեց մոտ մեկ տարի առաջ, այս ընթացքում իրավիճակը կայուն էր, բացառությամբ մի քանի փոքր միջադեպերի», - ասել է Ալիեւը իտալական La Repubblica-ին տված հարցազրույցում, որը մեջբերում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները:
Միաժամանակ նա նշել է, որ դեռ կան հարցեր, որոնք պետք է լուծում ստանան:
«Մասնավորապես, կա հարց օտարերկրացիների մասին, ովքեր պետք է թույլտվություն ստանան Ադրբեջանից՝ ռուս խաղաղապահների պատասխանատվության գոտում գտնվող ադրբեջանական տարածքներ այցելելու համար», - ասել է Ալիեւը:
«Այդ մասին մենք տեղեկացրել ենք Ռուսաստանի իշխանություններին, Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությանը՝ որպեսզի նման փաստերին վերջ տրվի», - ասել է Ադրբեջանի նախագահը:

Алиев «в целом» доволен работой российских миротворцев - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что «в целом» доволен работой российских миротворцев в Карабахе.
«В целом мы довольны. Война закончилась примерно год назад, ситуация за этот период стабильная, за исключением нескольких незначительных инцидентов», - сказал Алиев в интервью итальянской La Repubblica, которое цитирую азербайджанские СМИ.
В то же время, он отметил, что имеются некоторые вопросы, которые требуют своего решения.
«В частности, есть вопрос об иностранцах, которые должны получать разрешение Азербайджана на посещение азербайджанских территорий, находящихся в зоне ответственности российских миротворцев», - сказал Алиев.
«Мы информировали об этом российские власти, минобороны России, чтобы подобным фактам был положен конец», - сказал президент Азербайджана.