«Տարածաշրջանում ռազմաքաղաքական իրավիճակը փոխվել է» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Ռուսաստանի կառավարական պատվիրակությանը` արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի գլխավորությամբ:
Պատվիրակության կազմում են ՌԴ կառավարության նախագահի տեղակալներ Ալեքսեյ Օվերչուկը եւ Ալեքսեյ Նովակը, Առողջապահության նախարար Միխայիլ Մուրաշկոն, Դաշնային անվտանգության ծառայության 5-րդ ծառայության ղեկավար Սերգեյ Բեսեդան, Սպառողների իրավունքների պաշտպանության եւ մարդու բարեկեցության ոլորտում Դաշնային վերահսկողական ծառայության ղեկավար Աննա Պոպովան, ԱԳ նախարարի տեղակալ Անդրեյ Ռուդենկոն, Ֆինանսների նախարարի տեղակալ Թիմուր Մաքսիմովը:
«Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել ռուսաստանցի գործընկերներին այն աջակցության համար, որը նրանք ցուցաբերել են ոչ միայն ռազմական ճգնաժամի, այլ նաեւ կորոնավիրուսի ընթացքում: Կարծում եմ` բոլորս այս ժամանակահատվածում, հատկապես վերջին ամիսների ընթացքում զգացել ենք Ռուսաստանի աջակցությունը եւ այն բարեկամական ու դաշնակցային հարաբերությունները, որոնք մեր երկրների միջեւ ավանդաբար առկա են:
Մենք ունենք քննարկման բավականին մեծ օրակարգ, վստահ եմ` կգանք բավականին շատ հարցերի լուծման ոչ միայն ընթացիկ, այլ նաեւ ռազմավարական բնույթի, որովհետեւ մեր տարածաշրջանում ռազմաքաղաքական իրավիճակը փոխվել է` հաշվի առնելով հայտնի հանգամանքներն ու իրադարձությունները: Կարծում եմ` մենք պետք է նորովի դիտարկենք մեր ռազմավարական տեսլականը մոտակա եւ ռազմավարական ապագայի համատեքստում: Կարծում եմ, այս առումով մենք ունենք ընդհանուր հայացքներ եւ ծրագրեր ու այսօրվա բանակցությունների ընթացքում պետք է դրանք հստակեցնենք», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Կառավարության մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում հրադադարի պահպանման գործում Թուրքիայի դերին` Սերգեյ Լավրովը շեշտել է, որ ռուս-թուրքական մոնիտորինգային կենտրոնը գործելու է բացառապես հեռավար կերպով:

«Военно-политическая ситуация в регионе изменилась», - сказал Пашинян - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял сегодня правительственную делегацию России во главе с министром иностранных дел Сергеем Лавровым.
В составе делегации были заместители председателя правительства России Алексей Оверчук и Алексей Новак, министр здравоохранения Михаил Мурашко, руководитель 5-й службы Федеральной службы безопасности Сергей Беседа, руководитель Федеральной службы по защите прав потребителей и благополучия человека Анна Попова, заместитель министра иностранных дел Андрей Руденко, заместитель министра  финансов Тимур Максимов.
«Хочу поблагодарить российских коллег за поддержку, оказанную не только во время военного кризиса, но и во время пандемии коронавируса. Все мы чувствовали поддержку России в этот период, и дружественные и союзнические отношения, традиционно существововавшие между нашими странами, были особо ощутимы в последние месяцы.
У нас достаточно большая повестка для обсуждения, уверен, что мы придем к решению многих вопросов не только текущих, но и стратегических, потому что военно-политическая ситуация в нашем регионе изменилась с учетом известных обстоятельств и событий. Думаю, нам необходимо переосмыслить наше стратегическое видение в контексте ближайшего и стратегического будущего. На этот счет у нас есть общие взгляды и программы, которые необходимо прояснить в ходе сегодняшних переговоров», - сказал Никол Пашинян.
Касаясь роли Турции в поддержании режима прекращения огня в зоне нагорно-карабахского конфликта, Сергей Лавров подчеркнул, что российско-турецкий центр мониторинга будет работать исключительно удаленно, сообщает пресс-служба правительства Армении.