Թուրքիան կլանել է Ադրբեջան պետությունը, ասել է Փաշինյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ Թուրքիան կլանել է Ադրբեջան պետությունը;
«Այլևս Ադրբեջանը չէ, որ որոշումներ է կայացնում սեփական ճակատագրի վերաբերյալ, Թուրքիան է կայացնում այդ որոշումները», - ասել է Փաշինյանը գերմանական Spiegel-ին տված հարցազրույցում:
Խոսելով հայ-ռուսական հարաբերությունների մասին, վարչապետն ասել է, որ Երեւանն ու Մոսկվան անվտանգության ոլորտում դաշնակիցներ են և ունեն որոշակի պայմանագրային փոխհարաբերություններ:
«Եվ ես համոզված եմ, որ համապատասխան իրավիճակներ ձևավորվելու դեպքում Ռուսաստանն իր պայմանագրային պարտավորությունները Հայաստանի նկատմամբ կկատարի», - ասել է Փաշինյանը:
«Ռուսաստանի արտաքին հետախուզական ծառայության ղեկավարը պաշտոնապես արձանագրեց, որ ընդդեմ Ղարաբաղի և ընդդեմ Հայաստանի կռվում են միջազգային ահաբեկչական խմբավորումների ներկայացուցիչներ Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից», - ավելացրել է վարչապետը:

Пашинян: Турция поглотила Азербайджан - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян сказал, что «Турция поглотила Азербайджан».
«Отныне не Азербайджан принимает решения о судьбе своего государства, это делает Турция», - сказал Пашинян в интервью Spiegel.
Говоря об армяно-российских отношениях, премьер-министр заявил, что Ереван и Москва являются союзниками в области безопасности, и у них есть определенные договорные отношения.
«И я убежден, что в случае возникновения соответствующих ситуаций, Россия выполнит свои договорные обязательства перед Арменией», - сказал Пашинян.
«Глава Внешней разведки России официально заявил, что представители международных террористических группировок из Турции и Азербайджана воюют против Карабаха и Армении», - добавил он.