Թուրքիան կլանել է Ադրբեջան պետությունը, ասել է Փաշինյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ Թուրքիան կլանել է Ադրբեջան պետությունը;
«Այլևս Ադրբեջանը չէ, որ որոշումներ է կայացնում սեփական ճակատագրի վերաբերյալ, Թուրքիան է կայացնում այդ որոշումները», - ասել է Փաշինյանը գերմանական Spiegel-ին տված հարցազրույցում:
Խոսելով հայ-ռուսական հարաբերությունների մասին, վարչապետն ասել է, որ Երեւանն ու Մոսկվան անվտանգության ոլորտում դաշնակիցներ են և ունեն որոշակի պայմանագրային փոխհարաբերություններ:
«Եվ ես համոզված եմ, որ համապատասխան իրավիճակներ ձևավորվելու դեպքում Ռուսաստանն իր պայմանագրային պարտավորությունները Հայաստանի նկատմամբ կկատարի», - ասել է Փաշինյանը:
«Ռուսաստանի արտաքին հետախուզական ծառայության ղեկավարը պաշտոնապես արձանագրեց, որ ընդդեմ Ղարաբաղի և ընդդեմ Հայաստանի կռվում են միջազգային ահաբեկչական խմբավորումների ներկայացուցիչներ Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից», - ավելացրել է վարչապետը:

Turkey has “absorbed” the state of Azerbaijan, Pashinyan says - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated that “Turkey has absorbed the state of Azerbaijan”.
“It is no longer Azerbaijan that makes decisions on its destiny, it is Turkey that makes those decisions,” Pashinyan said in an interview with German Spiegel.
Speaking about Armenian-Russian relations, the PM said that Yerevan and Moscow are allies in the sphere of security and have certain contractual relations.
“And I am convinced that if the appropriate situation arises, Russia will fulfill its contractual obligations to Armenia,” Pashinyan said.
“Director of the Russian Foreign Intelligence Service Aleksey Narishkin has officially stated that representatives of international terrorist groups fight on Azerbaijan and Turkey’s side against Karabakh and Armenia,” the PM concluded.