Իլհամ Ալիեւը կարծում է, որ Հայաստանը «անհանգստության եւ շփոթության» մեջ է
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել է, որ «Հայաստանը խորին անհանգստություն եւ շփոթություն է ապրում Ադրբեջանի ռազմական հնարավորությունների կապակցությամբ»:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը` վկայակոչելով Տրենդը, Իլհամ Ալիեւն ասել է այս մասին` հանդես գալով Ադրբեջանի նախարարների խորհրդի նիստում:
«Մեր ունեցած տեղեկությունների համաձայն, Հայաստանը մեծ անհանգստություն եւ շփոթություն է ապրում Ադրբեջանի ռազմական հնարավորությունների կապակցությամբ: Մենք ստանում ենք այս տեղեկությունները տարբեր աղբյուրներից, եւ նրանք ոչ մի հնարավորություն չունեն դիմակայելու մեր հզորությանը: ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի ընտրություններին նրանք փախան մարտադաշտից: Ձեզ հայտնի է, որ ժամանակին Հայաստանը նույնպես թեկնածու էր: Այնուհետեւ նրանք լուռ մի կողմ քաշվեցին, քանի որ գիտեին, որ չեն կարողանա պայքարել Ադրբեջանի դեմ: Նույն կերպ մենք բազմիցս ականատես ենք եղել, թե ինչպես են նրանք փախել իրական ռազմադաշտից»,- նշել է Ադրբեջանի նախագահը:
Նրա խոսքերով, կա հակամարտության կարգավորման երկու ուղի` բանակցային եւ ռազմական:
«Մենք նույնպես չենք ուզում պատերազմ: Ո՞վ է ուզում պատերազմ: Առավել եւս` ադրբեջանական պետությունը, որը հասել է այսպիսի մեծ հաջողությունների: Բայց դա չի նշանակում, որ բանակցային գործընթացը դրվելու է մի կողմ, եւ բոլոր ջանքերն ուղղվելու են պատերազմ չսկսելուն: Նման բան չի լինի: Մենք ավելի վաղ հայտարարել էինք, որ սկզբունքորեն համաձայն ենք 2009-ին կողմերին ներկայացված առաջարկներին: Այդ սկզբունքներն առաջ են քաշել համանախագահները, այլ ոչ թե մենք: Եթե այս սկզբունքները դեռ ուժի մեջ են, ապա հակամարտությունը կարելի է կարգավորել: Ուզում եմ եւս մեկ անգամ նշել հիմնական պահերը: Կասկածի տակ չի դրվում Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, Ադրբեջանի քաղաքացիները վերադառնում են գրավված բոլոր տարածքներ եւ ապագայում՝ անորոշ ժամանակ եւ անորոշ ձեւով կներկայացվեն առաջարկներ Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ: Առանց Ադրբեջանի համաձայնության Լեռնային Ղարաբաղին չի կարող շնորհվել որեւէ կարգավիճակ: Եվ, բնականաբար, ադրբեջանական պետությունը եւ ժողովուրդն երբեք չեն կարող եւ չեն համաձայնվի որեւէ կարգավիճակ տալ Լեռնային Ղարաբաղին Ադրբեջանի կազմից դուրս: Սա են սկզբունքները: Մենք պատրաստ ենք շարունակել բանակցություններն այս սկզբունքների հիման վրա, եւ եթե հակառակ կողմը նմանատիպ քայլեր նախաձեռնի, ապա խնդիրը լուծում կստանա շատ մոտ ժամանակում: Դրա հետ մեկտեղ, եւ դա գաղտնիք չէ, մենք ուժեղացնում ենք մեր ռազմական հզորությունը»,- ասել է Իլհամ Ալիեւը:
Նա հայտարարել է, որ 2012-ին Ադրբեջանը ռազմական ծախսերին կուղղի $‌ 3մլրդ 474 մլն:
«Մենք ունենք տարածաշրջանի ամենաուժեղ բանակը, ձեռք ենք բերում ամենաժամանակակից սպառազինությունները, տեխնիկան, մարտական ինքնաթիռներ եւ ուղղաթիռներ, հրթիռներ, հրետանի` ամեն ինչը դժվար է թվարկել: Աճում է Ադրբեջանում թողարկվող ռազմական արտադրանքի քանակը եւ տեսականին: Մենք արտադրում ենք շուրջ 600 տեսակ ռազմական արտադրանք: Այսինքն` այսօր ադրբեջանական բանակը մեծ ուժ է, որը մենք կարող ենք օգտագործել եւ կօգտագործենք անհրաժեշտության դեպքում»,- հայտարարել է Իլհամ Ալիեւը:

Ереван/Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что «Армения пребывает в большой тревоге и смятении в связи с военными возможностями Азербайджана».
Как сообщает Медиамакс со ссылкой на Тренд, Ильхам Алиев сказал об этом, выступая на заседании кабинета министров Азербайджана.
«По имеющейся у нас информации, Армения пребывает в большой тревоге и смятении в связи с военными возможностями Азербайджана. Мы получаем эту информацию из различных источников, и у них нет никаких возможностей противостоять нашим возможностям. На выборах в Совет Безопасности ООН они бежали с поля боя. Вам известно, что в свое время Армения тоже была кандидатом. Затем они тихо отошли в сторону, потому что знали, что не смогут вести борьбу с Азербайджаном. Точно так же мы неоднократно видели, как они бежали с настоящего поля боя», - отметил президент Азербайджана.
По его словам, есть два пути урегулирования конфликта: путь переговоров и военный путь.
«Мы тоже не хотим войны. Кто хочет войны? Тем более, азербайджанское государство, добившееся таких больших успехов. Но это не значит, что процесс переговоров останется в стороне и все усилия будут направлены на то, чтобы не началась война. Этого не будет! Мы и раньше заявляли, что в принципе согласны с предложениями, представленными сторонам в конце 2009 года. Эти принципы выдвинули не мы, а сопредседатели. Если эти принципы все еще в силе, то тогда конфликт может быть урегулирован. Хочу еще раз повторить основные моменты. Территориальная целостность Азербайджана не ставится под сомнение, граждане Азербайджана возвращаются на все оккупированные земли и в будущем, в неопределенное время и в неопределенной форме будут выдвинуты предложения о статусе Нагорного Карабаха. Без согласия азербайджанского государства Нагорному Карабаху не может быть предоставлен никакой статус. И, естественно, азербайджанское государство и азербайджанский народ никогда не могут дать и не дадут согласия на какой-либо статус Нагорного Карабаха вне Азербайджана. Принципы заключаются в этом. Мы готовы продолжать переговоры на основе этих принципов, и если противоположная сторона предпримет аналогичные шаги, то вопрос может быть решен в скором времени. Наряду с этим, и это ни для кого не секрет, мы наращиваем свою военную мощь», - сказал Ильхам Алиев.
Он заявил, что в 2012 году Азербайджан направит на военные расходы $ 3 миллиарда 474 миллиона.
«Мы обладаем самой сильной армией в регионе, закупаются самые современные вооружения, техника, боевые самолеты и вертолеты, ракеты, артиллерийские установки - трудно все перечислить. Растут количество и ассортимент военной продукции, производимой в Азербайджане. Мы производим около 600 видов военной продукции. То есть, сегодня азербайджанская армия - это большая сила, и мы можем использовать и используем эту силу, когда понадобится», - заявил Ильхам Алиев.