Հայաստանը շարունակելու է համադրել համագործակցությունը  ՀԱՊԿ-ի եւ ՆԱՏՕ-ի հետ
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանը, հանդիսանալով Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) անդամ, շարունակելու է գործընկերությունը ՆԱՏՕ-ի հետ` հանդես է գալով «համագործակցությունների համադրման դիրքերից»:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այս մասին այսօր Երեւանում հայտարարել է ՀՀ Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը` ելույթ ունենալով միջազգային համաժողովում:
«Լինելով ՀԱՊԿ առանցքային անդամներից մեկը, մենք շարունակում ենք գործընկերությունը ՆԱՏՕ-ի հետ հստակ նախանշված օրակարգով: Մենք գտնում ենք, որ այստեղ կա համադրման ներուժ եւ դրանով պետք է առաջ շարժվել: Համագործակցությունների հակադրումը կարող է միայն բացասական հետեւանքների բերել»,- ասել է Արթուր Բաղդասարյանը:
Նրա խոսքերով, Հայաստան-ՆԱՏՕ համագործակցությունը ունի  զարգացման եւ ամրապնդման հեռանկարներ, ինչի մասին վկայում են ՀՀ-ՆԱՏՕ Անհատական գործընկերության 2014-2015 թթ. գործողությունների ծրագրով նախատեսված միջոցառումները:
Արթուր Բաղդասարյանն առանձնակի կարեւորել է կիբերանվտանգության եւ կիբերահաբեկչության դեմ պայքարի շրջանակներում նախատեսված ծրագրերը:
ԱԱԽ քարտուղարը կարեւորել է նաեւ Հայաստանի Զինված ուժերի ակտիվ ներգրավվածությունը ՆԱՏՕ-ի խաղաղապահ գործողություններին:
«Հայաստանը տարածաշրջանային եւ միջազգային անվտանգությանն ու կայունությանն ուղղված ջանքերին աջակցող երկիր է: Մենք հատկապես կարեւորում ենք մեր Զինված ուժերի մասնակցությունը Աֆղանստանում ISAF առաքելությանը»,- ասել է Արթուր Բաղդասարյանը:

Армения продолжит «совмещать» сотрудничество с ОДКБ и НАТО
Ереван /Медиамакс/. Являясь членом Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ), Армения продолжит сотрудничество с НАТО, выступая с «позиции совмещения партнерств».
Как сообщает Медиамакс, об этом заявил секретарь Совета национальной безопасности Армении Артур Багдасарян, выступая сегодня в Ереване на международной конференции.
«Будучи одним из ключевых членов ОДКБ, мы продолжаем сотрудничество с НАТО согласно четко установленному графику. Мы считаем, что здесь есть потенциал для совмещения, и этим путем мы должны двигаться вперед. Противопоставление партнерств может привести только к негативным последствиям»,- сказал Артур Багдасарян.
По его словам, у сотрудничества Армения-НАТО есть перспективы развития и расщирения, о чем свидетельствуют мероприятия, запланированные Планом действий индивидуального партнерства (IPAP) Армения-НАТО на 2014-2015 годы.
Артур Багдасарян особенно отметил важность программ для обеспечения кибербезопасности и борьбы с кибертерроризмом.
Секретарь СНБ подчеркнул важность активного участия Вооруженных сил Армении в миротворческих операциях НАТО.
«Армения - страна, поддерживающая усилия по обеспечению региональной и международной безопасности и стабильности. Для нас особенно важно участие наших Вооруженных сил в миссии ISAF в Афганистане»,- сказал Артур Багдасарян.