Սարգսյանն ու Պուտինն արձանագրել են, որ Ղրիմի հանրաքվեն «ինքնորոշման իրավունքի իրացման հերթական օրինակն է» - Mediamax.am
Սարգսյանն ու Պուտինն արձանագրել են, որ Ղրիմի հանրաքվեն «ինքնորոշման իրավունքի իրացման հերթական օրինակն է»
Հայաստանի եւ Ռուսաստանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանն ու Վլադիմիր Պուտինը
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի եւ Ռուսաստանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանն ու Վլադիմիր Պուտինն արձանագրել են, որ Ղրիմում կայացած հանրաքվեն հանդիսանում է ազատ կամարտահայտման միջոցով ազգերի ինքնորոշման իրավունքի իրացման հերթական օրինակը:
Այս մասին ասվում է ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ` մարտի 19-ին կայացած երկու նախագահների հեռախոսազրույցի մասին:
«Միաժամանակ ընդգծվել է միջազգային իրավունքի նորմերին ու սկզբունքներին, առաջին հերթին՝ ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը, նվիրվածության կարեւորությունը: Պետությունների ղեկավարները նաեւ քննարկել են ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացը եւ այդ ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը: Հայաստանի Նախագահը բարձր է գնահատել Ռուսաստանի գործունեությունը՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկիր եւ ընդգծել համանախագահների համատեղ ջանքերի կարեւորությունը՝ միտված հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը: Սերժ Սարգսյանը վերահաստատել է Հայաստանի պատրաստակամությունը շարունակելու հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ համատեղ աշխատանքը», - ասված է հաղորդագրության մեջ:

Саргсян и Путин констатировали, что референдум в Крыму стал «очередным примером реализации права народов на самоопределение» - Mediamax.am
5279 просмотров
Саргсян и Путин констатировали, что референдум в Крыму стал «очередным примером реализации права народов на самоопределение»
Президенты Армении и России Серж Саргсян  и Владимир Путин
Президенты Армении и России Серж Саргсян и Владимир Путин
Ереван /Медиамакс/. Президенты Армении и России Серж Саргсян и Владимир Путин констатировали, что референдум в Крыму стал «очередным примером реализации права народов на самоопределение путем свободного волеизъявления».
Об этом говорится в сообщении пресс-службы президента Армении о телефонном разговоре лидеров двух стран, состоявшемся 19 марта по иницитиве армянской стороны.
«Одновременно была подчеркнута важность приверженности нормам и принципам международного права, в первую очередь, Уставу ООН. Главы государств также обсудили процесс нагорно-карабахского урегулирования. Президент Армении высоко оценил деятельность России в качестве сопредседателя Минской группы ОБСЕ и отметил важность совместных усилий сопредседателей, нацеленных на мирное урегулирование конфликта. Серж Саргсян подтвердил готовность Армении продолжить совместную работу с сопредседателями МГ ОБСЕ по урегулированию конфликта», - отмечается в сообщении.